Majchrowski przegrał z Morawieckim

Zastępca Naczelnego

Fot. Wikipedia.pl

Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił wniosek prezydenta miasta profesora Jacka Majchrowskiego złożony w trybie wyborczym przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w związku z wypowiedzią szefa rządu na konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości 14 października, że władze miasta „nie zrobiły nic lub prawie nic” na rzecz walki ze smogiem – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Majchrowski domagał się szczegółowego sprostowania w mediach tradycyjnych (m.in. przed głównymi wydaniami serwisów informacyjnych w Telewizji Polskiej i w Polsacie) oraz w społecznościowych.

Sędzia Agnieszka Włodyga uznała, że premier wyraził w powyższych słowach swoją opinię, a nie stwierdził fakt.

Powód ponosi koszta postępowania, a wyrok nie jest prawomocny.

Kandydatka PiS na prezydenta Krakowa poseł Małgorzata Wassermann uznała postanowienie sądu za bardzo sprawiedliwe społecznie, bo to właśnie obecny rząd zwrócił uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w skali całego kraju i przeznaczył ogromne pieniądze na taki program walki ze smogiem, który w przeciągu dwóch, trzech lat doprowadzi do tego, że będziemy oddychać czystym powietrzem.

Pełnomocnik Komitetu Wyborczego Wyborców Jacka Majchrowskiego Marcin Mikos zapowiedział złożenie apelacji. Rozprawa odwoławcza powinna odbyć się – zgodnie z trybem wyborczym – w poniedziałek.

W rozmowie z dziennikarzami Mikos podkreślił, że władze miasta i jego prezydent podejmują liczne działania mające na celu walkę ze smogiem, na co dowody zostały sądowi przekazane (pisałem o tym 25 października).

– Słowa, że Kraków „nie robi nic lub prawie nic” w tym temacie są nieprawdziwe, bo miasto naprawdę sporo robi, więc stwierdzenie premiera godzi też w aktywność mieszkańców – powiedział Mikos tuż po ogłoszeniu wyroku (cytat za PAP).

A sam prezydent Majchrowski napisał na swoim profilu facebookowym:

Absolutnie nie zgadzam się ze stanowiskiem, że wypowiedź premiera miała charakter oceny. W świetle złożonych dokumentów pokazujących wszelkie działania miasta – choćby likwidacja niskiej emisji (usuwanie pieców) oraz działania osłonowe, ale i kierowane do ministrów apele i pomysły na rozwiązanie kwestii smogu – oraz w świetle pozytywnego dla miasta raportu NIK, nie można stwierdzić, że nie zrobiono „nic”. Zrobiono wszystko, a nawet więcej, niż leży w zakresie działań samorządu.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte