Prezydent Andrzej Duda powiedział, że były prowadzone rozmowy, by w Święto Niepodległości odbył się jeden wspólny marsz. Jednak – zaznaczył – stanowiska różnych grup społecznych były tak rozbieżne, że na razie nie ma na to perspektywy. Czytaj więcej…
Ks. Śliwiński: czy zabawa w śmierć to prawdziwa odpowiedź na pytanie co dalej?
Haloween nie daje odpowiedzi na pytanie o tajemnicę śmierci. Próbuje zbanalizować i ośmieszyć śmierć – mówi PAP ks. Przemysław Śliwiński. Czytaj więcej…
Wianecki: CETA – strach przed wolnością
2Strach przed wolnością, jaki ogarnia polskiego obywatela jest poniekąd normalny, więzień wypuszczony na wolność też czuje się zagubiony, pragnie wrócić do bezpiecznej celi zapewniającej podstawową opiekę oraz poczucie równość względem innych towarzyszy niedoli. Czytaj więcej…
Krzysztof Skóra odwołany z KGHM. Los pozostałych przesądzony
Wczoraj Rada Nadzorcza KGHM Polska Miedź S.A. zdecydowała o odwołaniu Krzysztofa Skóry z funkcji prezesa tej spółki. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że nowym prezesem KGHM zostanie Radosław Domagalski, wiceminister rozwoju. Czytaj więcej…
Gazeta Wrocławska: Adwokat przyznał się do przestępstwa. Sąd uniewinnił jego i dwóch innych
Dziewięć lat trwało śledztwo i proces trzech wrocławskich adwokatów. Zarzucano im oszustwa i korupcję. Wyrok: niewinni. Nawet ten, który sam wziął na siebie winę. Sąd tłumaczył, że prawnik przyznał się do winy i zmyślił przestępstwo, którego nie popełnił, bo… bał się aresztu. Czytaj więcej…
Chirurdzy zjechali do Brzegu
Lekarze, specjaliści, dyrektorzy szpitali oraz przedstawiciele resortu zdrowia uczestniczą w ogólnopolskiej debacie ordynatorów i kierowników klinik chirurgii ogólnej. Konferencja naukowa odbywa się w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Przez dwa dni środowisko medyczne będzie rozmawiać o stanie polskiej chirurgii. Czytaj więcej…
Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej wreszcie ma swoje miejsce
1Po 40-tu latach ciągłych zmian siedziby Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej ma wreszcie swoje miejsce. W dawnym domu księży emerytów przy ulicy Grunwaldzkiej 7 w Opolu będą się kształcić przyszli organiści. Budynek wymagał gruntownego remontu- środki finansowe na ten cel pomógł zdobyć wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Czytaj więcej…
Kazimierz Bańburski – esbek autorytetem?
Stanowczo protestujemy przeciw finansowaniu z budżetu miasta Tarnowa oraz wydaniu przez Miejską Bibliotekę Publiczną publikacji, której współautorem jest Kazimierz Bańburski – b. oficer komunistycznej Służby Bezpieczeństwa, zatrudniony w tym samym „kościelnym” wydziale SB co np. mordercy księdza Popiełuszki.
Bloger uniewinniony z zarzutu prowadzenia prasy bez rejestracji
Sąd Rejonowy w Radomsku uniewinnił twórcę bloga Jawny Przedbórz, który mógł odpowiedzieć za brak rejestracji prasy. Wyrok jest mądry, ale problemem w Polsce wciąż jest archaiczne prawo. W ubiegłym tygodniu „Dziennik Internautów” opisywał sprawę bloga „Jawny Przedbórz”, którego twórca Paweł Zięba stanął przed sądem w związku z tym, że nie zarejestrował tego bloga jako prasy. Czytaj więcej…
M. Todd: „Czy chceta CETA?”
Większość świadomych obywateli naszego kraju odpowie: Nie! Problem w tym, że nikt nas o zdanie nie pyta. Zapytano Belgów i teraz władcy Unii Europejskiej mają twardy orzech do zgryzienia. Czytaj więcej…
Kędzierzyn-Koźle: w urzędzie miasta blamaż, kompromitacja, pasztet, kaszana i wstyd
Otrzymaliśmy odpis wyroku w sprawie uznania bezczynności prezydenta miasta w sprawie udostępnienia w BIP urzędu informacji o „zadaniach inwestycyjnych poddanych konsultacjom społecznym”. Wygraliśmy – to tak w skrócie. Czytaj więcej…
ZUS Opole: doradcy ds. ulg i umorzeń
Od 2 listopada z doradcą będzie się można umówić w siedzibie oddziału ZUS w Opolu, ale także w inspektoratach w Nysie i Strzelcach Opolskich. W pozostałych placówkach w województwie opolskim, tam gdzie nie będzie stanowiska doradcy, stosownych informacji w zakresie ulg i umorzeń udzieli pracownik sali obsługi klienta. Czytaj więcej…
Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu
Na tę młodzież nie można narzekać, przy tej młodzieży nie można biadolić, że się nie da. Kolejne grupy co roku udowadniają, jak wiele można zmienić w małej i wielkiej ojczyźnie, jeśli ma się wiedzę, zapał i grupę przyjaciół wokół siebie. A dokonują rzeczy
niebywałych! Czytaj więcej…
23 miejsca, w których musisz uważać w drodze na Święto Zmarłych
W Polsce planowanych jest 29 odcinkowych pomiarów prędkości, z czego obecnie już działa 23. A to oznacza, kilkadziesiąt obszarów, w których podczas dojazdów i powrotów z cmentarzy, kierowcy mogą zostać ukarani mandatem za zbyt szybką jazdę. Jak się przed tym bronić? Czytaj więcej…
Zachęcamy do korzystania z MZK Opole. Będą dodatkowe kursy
Z uwagi na ograniczoną przestrzeń parkingową wokół cmentarzy gorąco zachęcamy mieszkańców Opola do korzystania z komunikacji autobusowej. Tradycyjnie dla uzyskania jak najlepszej jakości obsługi pasażerów w okresie Wszystkich Świętych zostaną wprowadzone następujące dodatkowe rozwiązania:
Czytaj więcej…
Katarzyna Czochara za Sławomira Kłosowskiego
2Prezes PiS Jarosław Kaczyński zdecydował o odwołaniu dotychczasowych szefów partyjnych struktur w kilku okręgach – m.in. nowosądeckim, toruńskim, łódzkim i opolskim; podzielony zostały okręg wrocławski – dowiedziała się PAP w kierownictwie partii. Czytaj więcej…
Bolesławiec: arteterapia kluczem do dobrej integracji
Miejskie Przedszkole Publiczne nr 7 z oddziałami integracyjnymi w Bolesławcu wraz z Przedszkolami z Lazni Libverda i Novego Mesta pod Smrkem rozpoczęły realizację projektu „Arteterapia kluczem do dobrej integracji”. Czytaj więcej…
30 gmin podpisało listy intencyjne ws. programu Mieszkanie plus
Podpisano listy intencyjne w ramach programu Mieszkanie plus z samorządami: Chrzanowa, Gdyni, Koluszek, Koła, Konina, Łodzi, Nysy, Rzeszowa, Świdnika, Tomaszowa Maz., Torunia, Zabrza i Zduńskiej Woli – podał w piątek resort rozwoju. W ramach programu podpisano już 30 listów intencyjnych z gminami. Czytaj więcej…
Zbigniew Boniek nadal prezesem PZPN
„Szkoda mi Józefa Wojciechowskiego, bo to fajny i porządny człowiek” – powiedział o swoim kontrkandydacie Zbigniew Boniek tuż po wyborze na drugą kadencję prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Czytaj więcej…
Kędzierzyn-Koźle: w Hali Śródmieście wystąpi Kabaret Młodych Panów
16 listopada o godz. 20.30 w Hali Śródmieście wystąpi Kabaret Młodych Panów, w swoim programie pt. „Bogowie”. Bilety dostępne w Kasie Kina Chemik. Zapraszamy! Czytaj więcej…
Adresatami działalności są instytucje, szkoły, samorządy oraz osoby fizyczne zainteresowane pielęgnowaniem polskich tradycji Rodła
Rodzina Rodła inicjatywa historyczno – edukacyjna przypominająca tradycje Związku Polaków w Niemczech z okresu międzywojennego XX wieku. Patronat organizacyjny sprawuje Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania w Wrocławiu. Czytaj więcej…
Do Sucharskiego dołączył Inspektor – Kozielska „Żegluga” będzie kształcić uczniów na nowej łodzi
Inspektor – to nowy nabytek Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu. Łódź motorową przekazał placówce Urząd Żeglugi Śródlądowej, a wczoraj (27.10) podpisano umowę w tej sprawie. Czytaj więcej…
Wielomilionowe wyłudzenia w śląskim NFZ
Prokuratura powoła biegłego z dziedziny informatyki w śledztwie dotyczącym podejrzeń wielomilionowych wyłudzeń ze śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia – dowiedział się reporter RMF FM. CBA wraz z katowicką prokuraturą regionalną prowadzą postępowanie, które ma wyjaśnić między innymi w jaki sposób rezerwa oddziału na nadwykonania za zeszły rok wzrosła prawie dwukrotnie. Czytaj więcej…
Transport do Chin szansą dla kolei
Mamy nadzieję, że niedługo ruszy transport polskiej żywności do Chin. Jeśli coraz więcej towarów będzie eksportowanych koleją z Polski do Państwa Środka, to ten rodzaj transportu stanie się bardziej opłacalny – mówi w rozmowie z PAP prezes PKP Cargo Maciej Libiszewski. Czytaj więcej…
By każdy obywatel czuł się bezpiecznie
Będziemy przywracali posterunki policji tam, gdzie zostały zlikwidowane; chcemy, żeby każdy mógł się czuć bezpiecznie – mówiła w środę w Godziszach Wielkich premier Beata Szydło podczas uroczystości otwarcia sześciu posterunków policji w woj. wielkopolskim. Czytaj więcej…
Miernik nadal siedzi …
4Deutsche Welle podało niedawno konkluzje raportu komisji naukowej, pt. „Die Akte Rosenburg”, która na zlecenie byłej minister sprawiedliwości RFN Sabiny Leuthaeuser-Schnarrenberger (FDP) badała przeszłość tego resortu. Raport końcowy przedstawił w Berlinie obecny minister sprawiedliwości Heiko Maas (SPD).
ZUS bliżej Obywatela: gdzie i kiedy złożyć wniosek o emeryturę?
Elżbieta: Kiedy należy złożyć wniosek o przyznanie emerytury?
– Postępowanie o przyznanie emerytury wszczyna się na podstawie wniosku osoby zainteresowanej (z wyjątkiem emerytury przyznawanej z urzędu rencistom, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny). Czytaj więcej…