Ks. Śliwiński: czy zabawa w śmierć to prawdziwa odpowiedź na pytanie co dalej?

Autor Obywatelski
Ks. Przemysław Śliwiński

Ks. Przemysław Śliwiński

Haloween nie daje odpowiedzi na pytanie o tajemnicę śmierci. Próbuje zbanalizować i ośmieszyć śmierć – mówi PAP ks. Przemysław Śliwiński.

– Mamy dwa święta, które celebrują w chrześcijaństwie tajemnicę śmierci – podkreśla rzecznik archidiecezji warszawskiej. Pierwszym jest dzień niesłusznie nazywany świętem Zmarłych, bo to jest dzień wspominający kanonizowanych w całej historii kościoła, męczenników i wyznawców.

– W sensie teologicznym to jest spojrzenie na niebo, tam gdzie są święci, którzy bezpośrednio zaraz po śmierci byli godni tego, żeby być zbawionymi, ale z drugiej strony to święto jest dla nas wyzwaniem, przykładem, żeby iść tą samą drogą – dodaje ks. Śliwiński.

Podkreśla, że Dzień Zaduszny, przypadający 2 listopada, nazwany jest właśnie wspomnieniem wszystkich zmarłych wiernych. – Jeśli czegoś nie starczyło w życiu naszych bliskich do tego, żeby być godnymi od razu zmartwychwstania, to te nasze modlitwy mogą w tym pomóc – mówi duchowny. Jak dodaje, z tym dniem wiąże się także oczekiwanie chrześcijan, że kiedy odejdą z tego świata, ich rodzina, dzieci, przyjaciele będą się za nich modlić, będą pamiętać.

Ksiądz podkreśla, że już od wczesnych lat trzeba prowadzić dzieci na cmentarz, by oswajały się z tajemnicą śmierci. – Chrześcijaństwo daje odpowiedź na te najbardziej dramatyczne pytanie o śmierć – jest nią zmartwychwstanie Chrystusa, tzn. moje życie nie kończy się wraz z datą mojej śmierci, ale będzie coś jeszcze, to jest tajemnicą, ale będzie coś – mówi.

Ks. Śliwiński zaznacza, że Halloween odziera śmierć z oblicza, z imienia, nazwiska, pozostawia samą sobie.

Jak dodaje, według badaczy takie świętowanie wynika z tego, że człowiek nie potrafi poradzić sobie śmiercią. „To jest próba takiego ośmieszenia być może śmierci, zbanalizowania, zabawy w śmierć, ale czy to jest prawdziwa odpowiedź na pytanie co dalej, wydaje mi się, że nie – podkreśla.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Komentarze są zamknięte