Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie apeluje do prezydenta Krakowa, profesora Jacka Majchrowskiego, o nierealizowanie podjętej 30 stycznia przez Radę Miasta Krakowa uchwały kierunkowej o organizacji panelu obywatelskiego w sprawie budowy pomnika Armii Krajowej „Wstęga Pamięci”.
Polecamy oddanie głosu na Jerzego Bukowskiego w plebiscycie „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”!
Czas na „Mama 4 Plus”
1Ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, czyli „Mama 4 Plus,” została przegłosowana w Sejmie w nocy z 30 na 31 stycznia 2019 roku. Wypłaty tzw. matczynych emerytur mają być realizowane od 1 marca tego roku i wypłacane w wysokości nie wyższej niż najniższa emerytura czyli 1100 zł brutto.
Niepotrzebny panel
Rada Miasta Krakowa zdecydowała o zorganizowaniu pierwszego w tym mieście panelu obywatelskiego jako zaawansowanej formy konsultacji społecznych. To bardzo oryginalny sposób zasięgania opinii mieszkańców w ważnych dla nich sprawach, szkoda tylko, że jego przedmiotem będzie budowa pomnika Armii Krajowej „Wstęga Pamięci” na bulwarze Czerwieńskim między Wawelem a Skałką.
Polegli od własnej broni
O tym, że nienawiść zaślepia i pozbawia zdolności logicznego myślenia wiadomo od wielu wieków. Mimo to nie brakuje ludzi, którzy owładnięci i oszołomieni nią popełniają poważne błędy kompromitując nie tylko siebie, ale także wartości oraz idee, którym wierność ochoczo na co dzień deklarują.
Czy „GW” przyjęłaby płatne podziękowanie od PiS?
Wczorajszą publikację „Gazety Wyborczej” najlepiej podsumował wicemarszałek Sejmu oraz przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości profesor Ryszard Terlecki.
System penitencjarny czy wyższa szkoła bandytów?
Od kilku tygodni coraz więcej dziennikarzy stara się wcielać w rolę psychiatrów, sędziów, oraz prokuratorów. Zanim zbadano mordercę z Gdańska, to już większość stacji telewizyjnych nadała komunikat, że:…. „nożownik w trakcie pobytu w więzieniu leczył się psychiatrycznie!”.
Piotr Walentynowicz poważnie myśli o prezydenturze Gdańska!
3Piotr Walentynowicz, wnuk legendarnej działaczki NSZZ „Solidarność” Anny Walentynowicz, podał dziś na portalu społecznościowym Facebook, że zarejestrował swój komitet wyborczy KWW GDAŃSK DLA MIESZKAŃCÓW w przedterminowych wyborach nowego prezydenta Gdańska. Walentynowicz podał też pierwsze 10 punktów swojego programu.
Opolski ZUS dostarczy PIT do domu. Możesz odliczyć 1% podatku
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT za 2018 r. Oddział w Opolu przygotował prawie 260 tys. listów z formularzem PIT. Do końca lutego korespondencja powinna trafić do każdego, kto w ubiegłym roku choć raz pobrał świadczenie z ubezpieczeń społecznych.
Czego nie wypada robić w Auschwitz?
W Polsce, podobnie jak w każdym innym demokratycznym i praworządnym państwie można publicznie manifestować swoje poglądy, jeżeli czyni się to zgodnie z ustawą o zgromadzeniach.
Prowokacja czy skuteczne działanie CBA?
W poniedziałek rano funkcjonariusze CBA zatrzymali sześć osób podejrzanych m.in. o powoływanie się na wpływy i czerpanie z tego korzyści materialnych; wśród zatrzymanych jest były rzecznik prasowy MON Bartłomiej M. oraz b. poseł PiS Mariusz Antoni K. Zatrzymany rzecznik były rzecznik resortu obrony był bliskim współpracownikiem Antoniego Macierewicza.
Obchody 74. rocznicy przejęcia obozu Auschwitz przez Armię Czerwoną [OPIS]
2Dzisiaj na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i Brzezince z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, a także m.in. dawnych więźniów obozów III Rzeszy, duchownych różnych religii oraz dyplomatów m.in. z Rosji i Izraela, odbyły się uroczystości 74. rocznicy przejęcia w walce z Niemcami tego obozu przez Armię Czerwoną. Patronował im prezydent Andrzej Duda. 27 stycznia na świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Bez przełomu, ale z nadzieją
W polskiej rzeczywistości politycznej całkowicie zdominowanej przez bezpardonową walkę totalnej opozycji z obozem rządzącym liczy się każdy miły gest, nawet jeżeli nie pociąga za sobą wymiernych zmian. Trzeba mieć bowiem nadzieję, że może zaowocuje w przyszłości, choćby i dosyć odległej.
#ZnakPokoju
Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zainicjował w internecie akcję #ZnakPokoju, której celem jest walka z mową nienawiści – poinformował „Super Express”.
Czy Magdalena Adamowicz pogoni polityków?
Wokół wdowy po prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu rozpoczął się swoisty danse macabre przybierający formę proponowania jej na wyprzódki startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z jednej strony kusi Platforma Obywatelska, z drugiej nęci Robert Biedroń.
Oleandry ponad podziałami
Bardzo dziękuję Panu Grzegorzowi Gondkowi ze Stowarzyszenia Wielki Kraków za zgłoszenie mnie jako kandydata na kustosza i administratora Domu im. Józefa Piłsudskiego przy alei 3 Maja 7, popularnie zwanego Oleandrami.
Komu nie pasuje pomnik AK?
Kilkakrotnie informowałem w tym miejscu o próbach zablokowania budowy pomnika Armii Krajowej „Wstęga Pamięci”, który ma stanąć między Wawelem a Skałką. Jest w tej sprawie uchwała Rady Miasta Krakowa, są zabezpieczone środki finansowe, magistrat ogłosił kolejny przetarg na wykonanie monumentu.
Akcja #BudzimyMinisterstwoZdrowia!
1Wczoraj opisałem hospitalizację żony, naszej redakcyjnej koleżanki z Niezależnej Gazety Obywatelskiej. Liczyłem, że reformowanie służby zdrowia w interesie pacjenta jest istotnym i realizowanym punktem programu ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego oraz rządu Zjednoczonej Prawicy. Sądziłem, że sytuacja w szpitalu MSWiA w Katowicach jest jedynie odosobnionym wypadkiem przy pracy, w jednym dniu i jednym oddziale, a nawet jednej sali chorych. Może naiwnie, ale oczekiwałem i nadal oczekuję opieki zdrowotnej na poziomie XXI wieku, a nie PRL-u. W „Misiu” Stanisława Barei pada słynne: „Pani kierowniczko, ja to wszystko rozumie, ja rozumie, że wam jest zimno, ale jak jest zima to musi być zimno, tak ?”. Okazuje się, że „jak się jest chorym, to w polskiej służbie zdrowia musi boleć”! Zaczynamy zatem akcję pod hashtagiem: #BudzimyMinisterstwoZdrowia
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Markowej
Wzorem ubiegłych lat Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej dołącza do obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dzień wszystkich muzealnych inicjatyw wyznaczono na 25 stycznia 2019 r. (piątek).
Paweł Czyż: Czy trzeba być „Adamowiczem” … aby system opieki zdrowotnej zadziałał?
2Problemy ze służbą zdrowia są sprowadzane głównie do kwestii finansowania. Tymczasem, pomimo wysiłków ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego oraz rządu Zjednoczonej Prawicy, Polacy czują przepaść między podejściem do ratowania życia śp. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, a tym, jak zdrowie i życie ratuje się „zwykłym” Kowalskim. Żeby ocenić prawdziwy stan opieki zdrowotnej trzeba wstać zza biurka ministerialnego i ruszyć w teren. Najlepiej incognito …
Udajesz chorego? To cię może drogo kosztować
Przez cały 2018 r. opolski ZUS sprawdzał czy ubezpieczeni mieszkańcy województwa, którzy przebywali na zwolnieniu lekarskim rzeczywiście się leczyli. W rezultacie upoważnieni pracownicy ZUS zbadali 2758 spraw związanych z wypłatą zasiłków chorobowego, opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego. W sumie opolski ZUS żąda od „chorych inaczej” zwrotu ponad 1 mln 600 tys. zł. za nienależne chorobowe.
Ruszył PolExit
Spokojnie, chodzi tylko o nowe ugrupowanie polityczne. Prezes Kongresu Nowej Prawicy, były wiceprezes Unii Polityki Realnej i wiceprezydent Krakowa, obecny eurodeputowany Stanisław Żółtek zarejestrował partię PolExit, której celem jest wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej – poinformowało Radio Kraków.
Polskie MSZ broni konsula w Oslo
Władze Królestwa Norwegii podjęły decyzję o wydaleniu z tego kraju konsula Sławomira Kowalskiego, który jest znany z walki z urzędem Barnevernet o prawa polskich dzieci – poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Tęsknota za indeksem
Tak dla ELO: nowoczesny blok energetyczny w Elektrowni Opole zaczął produkować energię elektryczną
Materiał powstał we współpracy z PartneremPrace na budowie bloków 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole wchodzą w finalną fazę realizacji. Po udanej próbie ciśnieniowej kotła i jego rozpaleniu w listopadzie minionego roku, 15 stycznia o godz. 14:09 blok nr 5 po raz pierwszy został zsynchronizowany z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE). Tym samym rozpoczął się proces prowadzenia ruchu regulacyjnego układów technologicznych i ich optymalizacja oraz produkcja energii elektrycznej. Czytaj więcej...
Bogusław Bardon wspomina śp. Pawła Adamowicza
Pawła Adamowicza poznałem jeszcze w 1980 roku. Było ich kilku młodych chłopaków chyba jeszcze licealistów zajmowali się roznoszeniem ulotek wspierali stoczniowców i pomagali w organizacji naszych spotkań Komisji Krajowej „S” w Klubie Ster w Gdańsku. Paweł wyróżniał się wzrostem, zadziornością ale słuchał wszystko z uwagą. Potem w Stanie Wojennym gdy z Opola przyjeżdżałem do Gdańska znów go spotkałem w jednym z punktów kontaktowych albo u Darka Kobzdeja a może na Stryjskiej u Henia Dzwonkowskiego. Czytaj więcej…
Stoicyzm lekarstwem na mowę nienawiści
Od dnia śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza trwa w gazetach, tygodnikach, mediach elektronicznych i portalach społecznościowych głośne licytowanie się na to, kto mocniej zaprotestuje przeciwko szerzeniu mowy nienawiści w polskim życiu publicznym.