Polskie MSZ broni konsula w Oslo

Zastępca Naczelnego

Fot. Tymon Markowski/MSZ

Władze Królestwa Norwegii podjęły decyzję o wydaleniu z tego kraju konsula Sławomira Kowalskiego, który jest znany z walki z urzędem Barnevernet o prawa polskich dzieci – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Możemy potwierdzić, że MSZ wezwało Polskę do odwołania tego konsula”

– powiedziała cytowanej przez PAP agencji NTB rzeczniczka tamtejszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ane Haavardsdatter Lunde.

Według niej przyczyną podjęcia takiej decyzji jest „niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych”.

Ma on trzy tygodnie na opuszczenie Norwegii.

Sławomir Kowalski, który jest kierownikiem wydziału konsularnego w ambasadzie RP w Oslo, udzielił pomocy 150 polskim rodzinom w związku ze sprawami o odebranie dzieci przez norweskie Barnevernet, czyli norweski ośrodek zajmujący się ochroną praw dzieci. W 2016 roku Kowalski został <Konsulem Roku> w konkursie organizowanym przez polskie MSZ <za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich, znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych>”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Teraz w swoisty sposób postanowiły go „nagrodzić” władze Norwegii.

Nie pójdzie im jednak tak łatwo, ponieważ polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zapowiedział, że Kowalski pozostanie na swoim stanowisku zgodnie z planem do końca czerwca, a resort dobrze ocenia jego pracę przez ponad 5 lat, nie ma więc powodów do jego wcześniejszego odwołania.

W wypowiedzi dla Polskiego Radia podkreślił, że Polska liczy na postępowanie zgodnie z określonymi procedurami przez władze w Oslo.

Nie mamy formalnego stanowiska w tej sprawie. Jeśli otrzymamy, to będziemy reagować w zależności od okoliczności”

– powiedział minister Czaputowicz na antenie PR.

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte