Archiwum

Archiwum dla kwiecień, 2011

3 maja zapraszamy na Górę św. Anny

Niezależna Gazeta Obywatelska

Z okazji 90. rocznicy III Powstania Śląskiego, w imieniu Zarządu Koła Związku Górnośląskiego, serdecznie zapraszam do udziału we Mszy Świętej na Górze św. Anny w dniu 3 maja 2011 r. o godz. 16.00.

Po Mszy Św. – przemarsz pod pomnik, złożenie kwiatów i na zakończenie piknik koło Domu Pielgrzyma (w razie niepogody spotkanie w Domu Pielgrzyma). Czytaj więcej…

Tonący brzytwy się chwyta

Niezależna Gazeta Obywatelska 7

Czytając dzisiejsze wypociny red. Frelicha na temat I Opolskiego Marszu Niepodległości dochodzę do wniosku, że porównanie metod stosowanych przez „GazWyb” do sowieckiej propagandy wcale nie jest bezzasadne. Za komuny bardzo modne były kawały o „Radiu Erewań”, które bezlitośnie wytykały i wyśmiewały styl radzieckich „inżynierów dusz”, których to kontynuatorami są niewątpliwie dziennikarze „GW”. W związku z tym przypomnę jeden z takich kawałów: Czytaj więcej…

Subiektywny przegląd tygodnia: atrakcyjny Kazimierz, a RZ nie chce rozmawiać z PiS

Niezależna Gazeta Obywatelska 3

Z Opola

Chłopaki w Loży Radiowej nadawanej w Radio Opole, wspaniale doładowali Leszkowi Millerowi. Cytując wypowiedz Millera, o małpie z której pochodzi PO i PiS, redaktor Zbigniew Górniak powiedział, że Miller pochodzi od „Małpy PZPR”, czerwonej małpy. Teraz zaproście do programu Tomasza Garbowskiego i doładujcie mu, że jest dzieckiem matrioszek! Czytaj więcej…

Nowe autobusy w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska

W czwartek 28 kwietnia 2011 r. na opolskim Rynku można było obejrzeć pierwszych pięć autobusów zakupionych w ramach projektu dofinansowanego z Unii Europejskiej. Celem projektu było podniesienie jakości miejskiego transportu publicznego w Opolu. Inwestycja ma umożliwić dostosowanie taboru do wymogów norm technicznych i środowiskowych, poprawę komfortu i bezpieczeństwa pasażerów Czytaj więcej…

Wszystko jest wyjątkowe, tak jak wyjątkowy był papież Jan Paweł II

Niezależna Gazeta Obywatelska

Jutro beatyfikacja Papieża Polaka Jana Pawła II. Będzie to święto dla naszego narodu i Kościoła katolickiego. Świętość papieży nie jest oczywistością mimo, iż zwykle Zwierzchnika Kościoła rzymskokatolickiego nazywamy „Ojcem Świętym”. Świadczy o tym chociażby fakt, że na 261 papieży, którzy stali na czele Kościoła katolickiego, tylko 76 zostało kanonizowanych, a ostatnim był św. Pius X. Teraz Polak, Karol Wojtyła dołączy do tego grona! Czytaj więcej…

„Ludobójstwo Ormian było pierwszym ludobójstwem dokonanym w XX w.” – powiedział ks. Isakowicz-Zaleski podczas Mszy Świętej w rycie ormiańskim w Krapkowicach

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

W piątek 29 kwietnia 2011 r., w ramach obchodów V Krapkowickiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, w parafii pw. św. Mikołaja w Krapkowicach Mszę Świętą w rycie ormiańskim odprawił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – pierwszą po dwudziestu latach w diecezji. Ks. Isakowicz-Zaleski, ormiański duchowny katolicki odprawił liturgię (w języku staroormiańskim grabar i polskim) z okazji rocznic ludobójstwa Ormian w Turcji w 1915 i zagłady Polaków i Ormian w Kutach nad Czeremoszem w 1944 r. Ks. Tadeusz wygłosił również homilię pt. „Jan Paweł II o Armenii i Ormianach”. Czytaj więcej…

Wystawa „Ewangelia życia błogosławionego Jana Pawła II” w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

Całe nauczanie i działalność papieża Jana Pawła II były ukierunkowane na wychowanie człowieka do wolności, odpowiedzialności, uczciwości i prawdy. Wielokrotnie Ojciec Święty w czasie pielgrzymek do Ojczyzny wskazywał na konieczność budowania swojego życia w oparciu o najwyższe wartości. Apelował do rodziców i wychowawców, by wszystkie swoje siły i umiejętności angażowali w towarzyszenie dzieciom i młodzieży Czytaj więcej…

RODŁO – aktualny wzór dla Polaków

Niezależna Gazeta Obywatelska

W lutym Rodłacy z Dolnego Śląska i ze Śląska Opolskiego obchodzili kolejną – 88 rocznicę powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech utworzoną 18 lutego 1923 r. w Bytomiu z siedzibą Zarządu w Opolu. Kim byli Rodłacy? Czy znajdują oni swoich kontynuatorów wśród liczącej 2 mln grupy Polaków zamieszkujących Niemcy? Przedwojenny Związek Polaków w Niemczech reprezentował 1,5 mln. społeczność polską. Czytaj więcej…

Wsparcie dla I Opolskiego Marszu Niepodległości

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Zaplanowany na 2 maja Opolski Marsz Niepodległości zyskuje poparcie kolejnych znanych postaci i organizacji. Na dzisiejszej konferencji prasowej oficjalne uczestnictwo w marszu zadeklarował były senator dr Ryszard Ciecierski oraz Antoni Klusik z Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej. Wcześniej uczestnictwo w marszu zapowiedzieli m.in. Jadwiga Chmielowska i reżyser Grzegorz Braun. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 92. rocznica ustanowienia 3 maja świętem narodowym

Niezależna Gazeta Obywatelska

Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791 r. Po Targowicy zakazano obchodzenia tego święta. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., 29 kwietnia 1919 r. rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego. Po II wojnie światowej święto to obchodzono do 1946 r., kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Czytaj więcej…

64% Ślązaków nie uważa się za narodowość

Niezależna Gazeta Obywatelska 8

Spiker Marszu Raś fot. T.KwiatekJak wynika z sondażu TNS OBOP, w regionie katowickim zdanie o istnieniu narodowości śląskiej podzieliło 26 proc., a inny pogląd miało 64 proc. badanych.

Według badań TNS OBOP, Ślązaków, o których ostatnio mówiono więcej, niż o jakiejkolwiek narodowości czy grupie aspirującej do tego miana Czytaj więcej…

Dzisiaj ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Krapkowicach

Niezależna Gazeta Obywatelska

W ramach obchodów V Krapkowickiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, w piątek 29 kwietnia 2011 r. o godzinie 18.00 w parafii pod wezwaniem świętego Mikołaja w Krapkowicach zostanie odprawiona Msza Święta w rycie Ormiańskim z okazji rocznic ludobójstwa Ormian w Turcji w 1915 i zagłady Polaków i Ormian w Kutach nad Czeremoszem w 1944 r. Czytaj więcej…

W czasie sesji Rady Miasta Opola nie powiewa polska flaga

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Jak zauważyliśmy, w czasie wczorajszej sesji Rady Miasta Opola na maszcie przed Ratuszem nie powiewa biało-czerwona flaga. Nie jest to zgodne z ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz.U. 2005, nr 235, poz. 2000 z późniejszymi zmianami). Czytaj więcej…

3 maja otwarcie zabytkowego mostu w Ozimku

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

We wtorek 3 maja 2011 r. o godz. 19.00 zostanie uroczyście oddany do użytku zabytkowy most w Hucie Małapanew w Ozimku. Remont blisko dwustuletniej konstrukcji opóźnił się o rok, a ostateczny jego koszt wyniósł 3,5 miliona zł. Zabytek został też iluminowany. Czytaj więcej…

Współczesnym hierarchom nie mieści się w głowach stara prawda „Chrystus Królem”

Niezależna Gazeta Obywatelska 3

Od kilkudziesięciu lat liczni wierni w Polsce, za sprawą objawień Służebnicy Bożej Rozalii Celak, domagają się Aktu Intronizacji Chrystusa Króla Polski. Jedyną deklaracją, którą usłyszeli od polskich hierarchów była:

„Na dzisiejsze czasy – wyjaśnił sekretarz Episkopatu – najpiękniejszym jest ten obraz Chrystusa, który promował Czytaj więcej…

Czy biskupi czytają Orwella?

Niezależna Gazeta Obywatelska

Świąteczna sobota i niedziela, dzięki staraniom redakcji Rzeczpospolitej, upłynęły mi na kontemplowaniu owego świątecznego wymiaru, przez czytanie słów dwóch biskupów i jednego człowieka. Oczywiście, weekendowe wydanie Rzepy, przyniosło nam też wiele innych interesujących tekstów, ale dla mnie największe znaczenie miały wspominane trzy wypowiedzi. Czytaj więcej…

PO nic nam nie pomoże

Niezależna Gazeta Obywatelska 6

Trzeba powiedzieć to dosadnie: Platforma Obywatelska czy to na szczeblu krajowym, czy regionalnym działa na podobnych zasadach – dołożyć obywatelowi. Pokazują to zarówno podwyżki podatków, składek, uderzenia Ministra Finansów w samorządy jak i lokalne działania. Doskonały przykład z ostatnich dni, a nawet godzin, to komentarze radnych PO, którzy krytykują pomysł PiS Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 219. rocznica zawiązania konfederacji w Targowicy

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Po uchwaleniu przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 r. pierwszej konstytucji ustrojowej, część wpływowej magnaterii nie zamierzała poddać się prawom ustanowionym przez tę konstytucję i 14 maja 1792 r. zawiązała w niewielkim miasteczku Targowicy na kresach konfederację w celu jej obalenia. W rzeczywistości spisek został zawiązany 27 kwietnia 1792 r. w Petersburgu, pod patronatem cesarzowej Katarzyny II Czytaj więcej…

Pozwij Rząd RP za zamach na emerytury Polaków

Niezależna Gazeta Obywatelska

Ruszyła witryna www.pozwij-rząd.pl.  Jest to strona przygotowująca się dla poparcia idei pozwu zbiorowego przeciwko rządowi, który wprowadził ustawę zminiającą w większości transefer pieniędzy z Otwartych Funduszy Emertylanych do budżetu państwa. O sprawie pisaliśmy wcześniej na łamach NGO. Poniżej przedstawiamy wezwanie do podpisania pozwu, który podpisłało już ponad 4 tys. internautów. Poniżej tekst prof. Krzysztofa Rybińskiego, pomysłodawcy takiej formy sprzeciwu. (TK) Czytaj więcej…

prof. Mieczysław Ryba: autonomia śląska a rozbicie dzielnicowe

Niezależna Gazeta Obywatelska 5

Rozgłos, jaki towarzyszy dokonaniom Ruchu Autonomii Śląska szokuje wiele środowisk patriotycznych w Polsce. Zawiązanie koalicji w śląskim sejmiku wojewódzkim PO – RAŚ już przynosi różnorakie spory i konflikty. Do najgłośniejszych można zaliczyć POMYSŁ zmiany barw narodowych na stadionie śląskim na wniosek RAŚ. Jeszcze większy skandal dotyczy decyzji władz polskich o umieszczeniu w ankiecie spisu powszechnego tzw. „narodowości śląskiej”, którą mogą deklarować obywatele polscy. Czytaj więcej…

Oddaj swój głos na Opole jeszcze do czwartku

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Na stronie www.eurolider.gov.pl można oddać jeszcze głos do 28 kwietnia br. na swojego kandydata do tytułu Eurolidera 2011. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nominowało 10 osób, wśród których jest Krzysztof Początek – naczelnik wydziału ds. europejskich i planowania rozwoju urzędu miasta Opola. Jeszcze z Opolszczyzny w gronie 10 euro liderów jest Ryszard Zwojewski z Urzędu Miasta Prudnika. Przypomnijmy, że MRR już po raz trzeci zorganizowało konkurs EUROLIDER dla osób, które konsekwentnie i wytrwale angażują się Czytaj więcej…

25 lat od katastrofy w Czarnobylu

Niezależna Gazeta Obywatelska 5

26 kwietnia 1986 r. o godz. 1:24 w nocy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do największej jak dotychczas awarii w dziejach energetyki jądrowej. Do wypadku doszło w wyniku nieodpowiedzialnego eksperymentu, który paradoksalnie miał się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa w radzieckich elektrowniach. Do przeprowadzenia próby, w której chciano zbadać działanie reaktora w warunkach zagrożenia, skłoniła radzieckich ekspertów niebezpieczna sytuacja, która miała miejsce w 1980 r. w elektrowni atomowej w Kursku. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 68. rocznica ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Witold Pilecki wraz z dwoma współwięźniami zdołał uciec z obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Wzdłuż toru kolejowego doszli oni do Soły, a następnie do Wisły, przez którą przepłynęli znalezioną łódką. Przez Tyniec i Bochnię dotarli do Nowego Wiśnicza, gdzie Pilecki skontaktował się z oddziałami AK, którym przedstawił swój plan ataku na hitlerowski obóz w Oświęcimiu. Czytaj więcej…