64% Ślązaków nie uważa się za narodowość

Niezależna Gazeta Obywatelska8

Spiker Marszu Raś fot. T.KwiatekJak wynika z sondażu TNS OBOP, w regionie katowickim zdanie o istnieniu narodowości śląskiej podzieliło 26 proc., a inny pogląd miało 64 proc. badanych.

Według badań TNS OBOP, Ślązaków, o których ostatnio mówiono więcej, niż o jakiejkolwiek narodowości czy grupie aspirującej do tego miana, wymieniło 15 proc. badanych (uznało ich spontanicznie za narodowość żyjącą w Polsce). Pozostałych respondentów zapytano wprost, czy uważają Ślązaków za narodowość – 17 proc. odpowiedziało, że tak, a 73 proc. było przeciwnego zdania. Natomiast w regionie katowickim tezę o istnieniu narodowości śląskiej podzieliło 26 proc. badanych, a odmiennego zdania było 64 proc.

Bardziej skłonni do uznania Ślązaków za odrębną narodowość są ludzie mniej wykształceni oraz mieszkańcy wsi i małych miast.

Z sondażu wynika też, że Polacy powszechnie dostrzegają, że w kraju żyją ludzie różnych narodowości. Najczęściej wymieniają Ukraińców (wskazało ich 42 proc ankietowanych), Niemców, (36 proc.), Romów (34 proc.), Rosjan (24 proc.), Białorusinów i Żydów (po 22 proc.), Chińczyków i Wietnamczyków (po 17 proc.), Afrykańczyków (13 proc.), Litwinów (12 proc.) i Kaszubów (10 proc.). Jak podkreślił TNS OBOP, społecznej „widzialności” danej grupy sprzyja nie tylko jej wielkość, ale też „łatwo rozpoznawalne atrybuty”, stereotypy i debaty medialne.

Źródło: www.fronda.pl (za AM/GazetaPrawna.pl)

 1. Jan
  | ID: b9653411 | #1

  „64% Ślązaków nie uważa się za narodowość”
  Tytuł jest nieprawdziwy i zaprzecza informacjom wynikającym z opisywanego badania.
  Po pierwsze, wynik taki uzyskano w regionie katowickim badając WSZYSTKICH jego mieszkańców, a nie tylko Ślązaków, a po drugie pisanie o 64% Ślązaków byłoby uprawnione gdyby przebadano wszystkich Ślązaków(100%), a nie tylko mieszkańców jednego województwa z pominięciem tych na Dolnym Śląsku czy Opolszczyźnie. Jest to tym bardziej niedorzeczne jeśli zestawi się taki tytuł z faktem, że to „gazeta” właśnie w Opolu (na Śląsku”), a w banerze widnieje hasło „Jedynie prawda jest ciekawa”.

  pozdrawiam

 2. ola
  | ID: 3c943268 | #2

  Po pierwsze jest to przedruk (zobacz pod tekstem jest napisane), a po drugie jak twierdzi RAŚ wszyscy mieszkańcy Śląska są ślązakami, to w czym problem?

 3. Polak
  | ID: 81b7e0de | #3

  Dolny Śląsk to tylko nazwa-tam mówią po Polsku i to jest normalne województwo.

  Opole i całe wojwództwo Opolskie to także nie Śląsk.

  Śląsk to tylko wojwództwo Śląskie.

 4. Gość ze Sląska
  | ID: 8b7eace2 | #4

  Tego Gorzelika i jego RASiu już jest stanowczo za dużo.Robicie im tylko bezpłatną reklamę.Lepiej zostawić ich we własnym sosie,a oni sami się pożrą i wyginą jak dinozaury,co nie znaczy że nie stanowią żadnego zagrożenia-obserwować,nie promować w prasie,a w odpowiednim momencie ,gdy przekroczą pewne granice zdelegalizować.Nikt na Śląsku ich nie będzie żałował,bo nikomu tu nieśpieszno do jakiejś „szarpaczki”-tak na Śląsku określają rozróby.a oni swoim programem,artykułami , wystąpieniami i przeinaczaniem historii wyrażnie do tego zmierzają.Przyjdzie taka chwila,że trzeba będzie powiedzieć dość. i wysłać ich na zieloną trawkę.

 5. svatopluk
  | ID: 6adbbc52 | #5

  Polak :
  Dolny Śląsk to tylko nazwa-tam mówią po Polsku i to jest normalne województwo.
  Opole i całe wojwództwo Opolskie to także nie Śląsk.
  Śląsk to tylko wojwództwo Śląskie.

  a encyklopedię w domu masz?
  to zerknij sobie pod hasło „Śląsk”

 6. svatopluk
  | ID: 6adbbc52 | #6

  nie ważne co inni myślą o twojej tożsamości.
  ważne jest to co ty osobiście czujesz.

 7. autonomia
  | ID: c9e672a5 | #7

  @Polak
  Polak do szkoly historii Slaska sie uczyc !Opole i cale wojewodztwo to tez slask Opole bylo zawsze stolica SLaska !Dolny slasak to tez slask ! slazakow po wojnie wyrzucily komuchy a swoich za Buga osiedlili !Kiedys to dolny i gorny slask to byl obszar jednego slaska!

 8. autonomia
  | ID: c9e672a5 | #8

  @svatopluk
  Do goscia ze slaska!nic o slasku nie wiesz wiec sie nie wypowiadaj!Kup sobie ksiazke o slasku i poczytaj prawdziwa historie a nie ta ktora nam komuchy wciskaly przez tyle lat w szkolach!

Komentarze są zamknięte