Wsparcie dla I Opolskiego Marszu Niepodległości

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Zaplanowany na 2 maja Opolski Marsz Niepodległości zyskuje poparcie kolejnych znanych postaci i organizacji. Na dzisiejszej konferencji prasowej oficjalne uczestnictwo w marszu zadeklarował były senator dr Ryszard Ciecierski oraz Antoni Klusik z Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej. Wcześniej uczestnictwo w marszu zapowiedzieli m.in. Jadwiga Chmielowska i reżyser Grzegorz Braun.

Senator Ciecierski motywując swoją decyzję powiedział m.in. że: „z radością przyjął zaproszenie, gdyż problemy Śląska nie są mu obce mimo, że jest pochodzenia kresowego ale to właśnie z ze Śląskiem związał niegdyś swoją przyszłość”. Panu Senatorowi zależy też na obecności na marszu również z tego powodu, by być razem wśród tych „szlachetnych Ślązaków, którzy tutaj żyją”, oraz, że zainspirowało go dziedzictwo „Rodła” zawarte w „Prawdach Polaków”, które jak to określił są: „perłą duchową Śląska, która jest jednocześnie perłą w koronie wspólnoty polskiej”. Oprócz tego marsz ten będzie, według słów Senatora, dobrą okazją na uczczenie odbywającej się, dzień wcześniej, beatyfikacji Jana Pawła II oraz uczczenia Dnia Flagi Narodowej i Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Senator gorąco popiera też zorganizowaną przez opolskich narodowców akcję oddawania krwi.

Antoni Klusik motywując uczestnictwo OSPN w Marszu Niepodległości powiedział, że jego organizacja stara się wspierać wszelkie inicjatywy dbające o sprawy dziedzictwa narodowego, również takie, które poruszają trudne sprawy z naszej historii, m.in. lustrację. – „Jesteśmy obecnie w takiej sytuacji, że nasze państwo – III RP nie dba o kultywowanie przeszłości, co prowadzi do zatracenia tożsamości narodowej, a inicjatywy takie jak Opolski Marsz Niepodległości odwracają tę tendencję” – powiedział.

Organizator marszu – Tomasz Kwiatek powiedział, że jego ideą jest zamanifestowanie faktu, że Śląsk Opolski należy do Polski, a o tej oczywistości ostatnimi czasy coraz bardziej się zapomina. Przykładem tego może być postawa naszych władz miasta, które nie dopatrzyły obowiązku wywieszenia flagi państwowej na budynku Rady Miejskiej w trakcie trwania sesji Rady Miasta. A Obowiązek ten nakłada na władze lokalne ustawa o godle i fladze RP.

Z przyczyn osobistych na konferencję nie dotarli Tomasz Greniuch i Tadeusz Szczyrbak z rodziny Rodła.

Autor: Grzegorz Bieniarz

  1. | ID: 7d9dab08 | #1

    Trzymam kciuki za powodzenia tego marszu jak i marszu katowickiego. Żeby się udało i żeby przyszło dużo ludzi.

Komentarze są zamknięte