W czasie sesji Rady Miasta Opola nie powiewa polska flaga

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Jak zauważyliśmy, w czasie wczorajszej sesji Rady Miasta Opola na maszcie przed Ratuszem nie powiewa biało-czerwona flaga. Nie jest to zgodne z ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz.U. 2005, nr 235, poz. 2000 z późniejszymi zmianami). W art. 7 (punkt 5) czytamy: „Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej podnosi się na budynkachlub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsce obrad: organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego – w czasie ich sesji”. Polska flaga powiewała na maszcie przed opolskim Ratuszem, kiedy Przewodniczącym rady Miasta Opola był dr Ryszard Ciecierski. –  Oczywiście znałem ten zapis ustawy i zawsze pilnowałem, aby w czasie sesji Rady Miasta Opola biało-czerwona powiewała na maszcie  – mówi Ryszard Ciecierski, Senator RP w latach 2005-2007. – Z czasem urzędnicy się do wywieszania flagi przyzwyczaili, a moja rola sprowadzała się do pilnować, aby flaga była czysta. Bardzo mnie dziwi, że obecnie władze miasta nie przywiązują do tego uwagi, zwłaszcza w przededniu święta flagi – dodaje.

Rzecznik Prezydenta Miasta Opola Ryszarda Zembaczyńskiego (PO), zapytany dlaczego nie wisi flaga narodowa, odpowiedział: „Nigdy, z tego co pamiętam w czasie obrad sesji Rady Miasta flaga nie była wywieszana. Wynika to zapewne z braku świadomości”. Zapewnił też, że w czasie następnych obrad nie będzie już tego problemu.

Stowarzyszenie Stop Korupcji zwróci się z wnioskiem do wojewody, który pełni nadzór nad jednostkami samorządu terytorialnego, aby sprawdził wypełnianie tej ustawy w terenie.

Autor: Tomasz Kwiatek

Fot.: Andrzej K. „Andruch”

  1. | ID: e422c20e | #1

    Wstyd i skandal!

Komentarze są zamknięte