3 maja otwarcie zabytkowego mostu w Ozimku

Niezależna Gazeta Obywatelska2

We wtorek 3 maja 2011 r. o godz. 19.00 zostanie uroczyście oddany do użytku zabytkowy most w Hucie Małapanew w Ozimku. Remont blisko dwustuletniej konstrukcji opóźnił się o rok, a ostateczny jego koszt wyniósł 3,5 miliona zł. Zabytek został też iluminowany.

Most wiszący przez Małą Panew na terenie huty zbudowano w latach 1825 – 1827. Most o rozpiętości 27,7 m, długości 31,5 m i 6,6 m szerokości powstał z elementów kutych i odlewanych, podwieszonych do lin zamocowanych w przyczółkach. Do jego budowy zużyto 57 ton odlewów żeliwnych i 14 ton stali. Było to całkowicie pionierskie rozwiązanie techniczne, wyprzedzające dotychczasowe osiągnięcia w tej dziedzinie. Projektantem i wykonawcą mostu był Karl Schottelius, królewski mistrz hutniczy, który kierował również rozwojem i pracą warsztatu maszynowego w hucie. Most został oddany do użytku 12 września 1827 r. Uroczystego otwarcia dokonali: kierownik huty nadinspektor hutniczy Freitag, projektant i budowniczy mostu inspektor maszynowy Karl Schottelius oraz przedstawiciel Wyższego Urzędu Górniczego z Wrocławia, radca prawny Johann Friedrich Julian von Reil. Pionierskie rozwiązania zastosowane przy budowie tego mostu wykorzystano potem m.in.  przy budowie mostu na rzece Argen, a także przy budowie największego na świecie mostu wiszącego „Golden Gate Bridge” w San Frnacisco.

Most wiszący w Ozimku jest najstarszym tego typu zabytkiem techniki w woj. opolskim. Chroniony jest prawnie poprzez wpis do rejestru zabytków. Należy również do najstarszych w Europie czynnych mostów wiszących. Powinien zostać nobilitowany poprzez uznanie za pomnik historii.

Autor: Tomasz Kwiatek

 

 1. D.
  | ID: d722112e | #1

  będę tam z Tobą…duchem

 2. | ID: b436687b | #2

  Jak bede w Ozimku, przejde sie po moscie!
  Pare lat chodzlem po nim, do pracy i z pracy.
  Ciesze sie bardzo.
  Pozdrawiam serdecznie
  Ernest Tedula

Komentarze są zamknięte