W niedzielę 1 maja Msza Święta w formie rytu rzymskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska4

Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej serdecznie zaprasza na Mszę Świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, która odbędzie się w Niedzielę Przewodnią (1 maja) o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Sebastiana w Opolu. Po Mszy świętej – Litania Loretańska przed Najświętszym Sakramentem.

Przypomnijmy, że Msza Święta w formie rytu rzymskiego jest jedną z najstarszych liturgii Kościoła Katolickiego, a niektóre jej elementy pochodzą z pierwszych wieków chrześcijaństwa. W związku z tym spotyka się określanie jej jako Mszy Wszechczasów. Ostateczny szkielet części Ordo Missae ukształtował się w czasach Papieża Świętego Grzegorza Wielkiego, dlatego mówi się także o rycie gregoriańskim. Ze względu na wielkie znaczenie przeprowadzonych na Soborze Trydenckim kodyfikacji mszału, Msza ta nazywana jest często Trydencką. Liturgia sprawowana jest w języku łacińskim – tradycyjnym języku sakralnym Kościoła Zachodniego. Podczas Mszy wykonywane są czcigodne śpiewy gregoriańskie z towarzyszeniem organisty oraz śpiewane są tradycyjne pieśni polskie z modlitewnika Droga do Nieba. Czytania Mszalne oraz kazanie są głoszone w języku polskim. Msze sprawowane są na głównym ołtarzu. Kapłan i wierni skierowani są w tą samą stronę. Takie ustawienie ma swoją głęboką symbolikę. Celebrans – przewodnik i pasterz – składa Ofiarę i prowadzi lud ku Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi i Wiecznemu Pasterzowi. Zgodnie z rubrykami Mszału, Komunia Święta dla wiernych na Mszach udzielana jest przy balaskach na klęcząco i do ust.

Oprac. TK

 1. Trydent
  | ID: 86e6ccb3 | #1

  Deo gratias. Serdecznie zapraszamy, duchowosc tej Mszy jest ogromna. Tak modlili sie nasi ojcowie,dziadkowie itd. Warto zobaczyc i przezyc ta liturgie..

 2. tomasz_n
  | ID: 03bf85bb | #2

  Gorąco zachęcam do udziału w Mszy Świętej sprawowanej w tradycyjnym rycie!

 3. Paweł
  | ID: b95b2505 | #3

  Ja również jako osoba regularnie uczestnicząca polecam. Spokój, modlitwa, piękna Liturgia

 4. Eleonora
  | ID: 913b52ed | #4

  Oczywiście dołączam się do zaproszeń. naprawdę WARTO!

Komentarze są zamknięte