Archiwum

Archiwum dla lipiec, 2022

Zbliżenie Solidarnej Polski i ZChR szansą na zatrzymanie politycznych wysiłków Donalda Tuska?

Zastępca Naczelnego

W piątek w Olsztynie odbyła się wspólna konferencja prasowa  prezesa Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr. Bogusława Rogalskiego oraz byłego sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych w rządzie Mateusza Morawieckiego, znanego posła Solidarnej Polski, Janusza Kowalskiego. Ciekawym jest samo zbliżenie partii współrządzącej i pozaparlamentarnej partii chadeckiej, która w ostatnich wyborach prezydenckich od początku popierała reelekcję Andrzeja Dudy. ZChR niewątpliwie jest konstruktywną opozycją, która pozytywnie wyróżnia się pośród ugrupowań, które nie stanowią zaplecza rządów Zjednoczonej Prawicy. Warto zauważyć, że liczne sondaże wskazują, że Zjednoczona Prawica złożona z PiS i Solidarnej Polski może w nadchodzących wyborach nie uzyskać 231 mandatów parlamentarnych nawet przy założeniu, że z list ZP wystartują politycy Kukiz'15. - Potwierdzam, że w piątek odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył prezes dr Bogusław Rogalski i poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. To konsekwencja tego, że w sprawach związanych z atakami Komisji Europejskiej na Polskę mówimy w zasadzie jednym głosem. Zawsze warto rozmawiać o tym, co łączy nasze formacje - mówi NGO Paweł Czyż, rzecznik prasowy ZChR.

Czytaj więcej...

ZChR i Solidarna Polska jednym głosem o likwidacji totalitarnego monumentu w Olsztynie

Zastępca Naczelnego

Po likwidacji pomnika wdzięczności Armii Radzieckiej na pl. Dunikowskiego w Olsztynie powinien powstać Panteon Walczących o Polskość Warmii i Mazur. To propozycja Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, którą na piątkowej konferencji prasowej w Olsztynie poparł w imieniu Solidarnej Polski opolski poseł Janusz Kowalski. — Stoimy pod pomnikiem hańby i wstydu dla miasta Olsztyna, ale to jest pomnik przede wszystkim hańby i wstydu prezydenta miasta Piotra Grzymowicza i radnych miejskich — mówił podczas konferencji przed pomnikiem dr Bogusław Rogalski, prezes ZChR. — Wnosimy o to, aby Olsztyn stał się przestrzenią wolną od symboli totalitarnych, chcemy aby w tym miejscu powstał Panteon Walczących o Polskość Warmii i Mazur — dodał dr Rogalski. — To jest najbardziej reprezentacyjne miejsce w Olsztynie, najpiękniejszy teren, który powinien służyć polskości i Polakom. Tacy wielcy bohaterowie tej ziemi, jak Samulowski, Kętrzyński, Barczewski zasługują na to, aby mieć wspólne miejsce czczenia ich, ale przede wszystkim, aby to miejsce służyło także mieszkańcom Olsztyna i Polakom - wyjaśnił. Obecny na konferencji poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski zapowiedział wspólne z prezesem Rogalskim wystąpienie do prezesa IPN o profesjonalną opinię historyczną na temat monumentu. — Która mam nadzieję zostanie skuteczne wykorzystana jako argument przeciwko obecności w przestrzeni publicznej Olsztyna tego sowieckiego monumentu — podkreślił poseł Kowalski. — Nie ma miejsce na sowieckie pomniki w Polsce - dodał.

Czytaj więcej...

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski podejmie interwencję w sprawie remontu dróg lokalnych w powiecie gołdapskim

Zastępca Naczelnego

Poseł Solidarnej Polski i były sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Janusz Kowalski otrzymał w ostatni piątek za pośrednictwem rzecznika prasowego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin Pawła Czyża pismo wystosowane przez grupę mieszkańców rolniczej gminy Banie Mazurskie w powiecie gołdapskim, którzy proszą posła Kowalskiego z Opolszczyzny o konkretną pomoc na rzecz przywrócenia bezpieczeństwa na drogach powiatowych nr 1764N Banie Mazurskie - Ziemiany – Rogale oraz 1815N Gołdap – Kośmidry – Skocze - Juchnajcie – Rogale – Widgiry - Żabin. - Szanowni państwo, drodzy mieszkańcy gminy Banie Mazurskie. Jako poseł na Sejm RP swoim mandatem obejmuje cały obszar Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym zobowiązuje się podjąć w tej sprawie interwencję poselską - mówi w nagraniu udostępnionym w serwisie YouTube.com poseł Janusz Kowalski.

Czytaj więcej...

Mieszkańcy rolniczej gminy z Mazur proszą o pomoc posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego z Opolszczyzny. Wspieranie przez Solidarną Polskę rolników już przynosi efekty?

Zastępca Naczelnego

Wczoraj poseł Janusz Kowalski odbył szereg spotkań z rolnikami z terenu Opolszczyzny zapewniając o wsparciu ze strony Solidarnej Polski dla rolnictwa. Aktywność parlamentarzysty już została dostrzeżona przez wyborców i najwyraźniej polscy rolnicy na deklaracje polityków partii Zbigniewa Ziobro odpowiadają pozytywnie. Niezależna Gazeta Obywatelska dotarła do pisma wystosowanego przez grupę mieszkańców rolniczej gminy Banie Mazurskie w powiecie gołdapskim, którzy proszą posła Kowalskiego z Opolszczyzny o konkretną pomoc na rzecz przywrócenia bezpieczeństwa na drogach powiatowych nr 1764N Banie Mazurskie - Ziemiany – Rogale oraz 1815N Gołdap – Kośmidry – Skocze - Juchnajcie – Rogale – Widgiry - Żabin.

Czytaj więcej...

Dr Bogusław Rogalski w Radio Maryja: Jeśli Europa ma w ogóle przetrwać jako wspólnota europejska, to powinna natychmiast obalić hegemonię Niemiec w Unii

Zastępca Naczelnego

Swoisty sojusz niemiecko-rosyjski nadal obowiązuje ze szkodą dla wszystkich krajów członkowskich. Jeśli Europa ma w ogóle przetrwać jako wspólnota europejska, to powinna natychmiast obalić hegemonię Niemiec w Unii – mówił dr Bogusław Rogalski, ekspert ds. międzynarodowych, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Czytaj więcej...

Prezes ZChR w Radio Maryja o współpracy Rosji z Turcją i Iranem: Stara przyjaźń sprzed wojny ukraińskiej została teraz odnowiona

Zastępca Naczelnego

Stara przyjaźń sprzed wojny ukraińskiej została teraz odnowiona i to niestety za zgodą prezydenta Erdogana. Jeśli Erdogan będzie prowadził taką politykę, to wcześniej czy później dojdzie do całkowitego zdestabilizowania sytuacji politycznej, a także militarnej w tej części świata. Dlatego musimy być bardzo ostrożni, jeżeli chodzi o postrzeganie Turcji jako gwaranta jakichkolwiek zabezpieczeń – zwrócił uwagę dr Bogusław Rogalski, ekspert ds. międzynarodowych, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, poruszając w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja temat zacieśnienia współpracy Rosji, Turcji i Iranu.

Czytaj więcej...

„Tradycyjna rodzina to nasza ostoja i przyszłość”. Rodzinny Zlot Turystyczny ZPL i AWPL-ZChR

Zastępca Naczelnego

Już po raz 22. członkowie, sympatycy i przyjaciele największych polskich organizacji na Litwie – Związku Polaków na Litwie i Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin – spotkali się dziś na rodzinnym pikniku. Dwudniowy Rodzinny Zlot Turystyczny ZPL i AWPL-ZChR zgodnie z tradycją odbywa się nad jeziorem Oświe w Bieliszkach.

Czytaj więcej...

Zniszczono pomnik żołnierzy AK na Białorusi. Prezes ZChR: Antypolonizm w wydaniu Łukaszenki ma korzenie stalinowskie

Zastępca Naczelnego

Władze białoruskie zburzyły pomnik na zbiorowym grobie żołnierzy Armii Krajowej w Stryjówce w obwodzie grodzieńskim – poinformował portal Głos znad Niemna. - W Stryjówce znajdował się kamienny obelisk, upamiętniający żołnierzy VII Uderzeniowego Batalionu Kadrowego, którego dowódcą był Zbigniew Czarnocki, „Czarny”- podał portal Związku Polaków na Białorusi. Na tablicy pamiątkowej umieszczone były nazwiska poległych żołnierzy. 20 września 1943 roku ta jednostka stoczyła pod Stryjówką bój z żandarmerią niemiecką, tracąc 32 żołnierzy. Pomnik na mogile żołnierzy AK postawiono w 1992 roku staraniami Światowego Związku Żołnierzy AK przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Czytaj więcej...

Prezes Związku Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski w TVP Wilno o osiągnięciach i najważniejszych perspektywach polskiej społeczności na Wileńszczyźnie

Zastępca Naczelnego

Przed rokiem, 26 czerwca 2021 roku, Waldemar Tomaszewski został wybrany na prezesa Związku Polaków na Litwie już w pierwszej turze wyborów, uzyskując 74-procentowe poparcie delegatów. Po roku od wyborów, we wtorek, 19 lipca, prezes ZPL udzielił wywiadu dla TVP Wilno, w którym mówił o osiągnięciach i najważniejszych perspektywach na przyszłość polskiej społeczności na Wileńszczyźnie. W wywiadzie zostały poruszone tematy pracy Związku, kół, oddziałów, zarządu głównego, jak też omówiono aktualia społeczno – polityczne.

Czytaj więcej...

Prezes ZChR: Skandal na skalę całego kraju! Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i równocześnie polityk PSL broni pracownicy, którą raziła m.in. polska flaga z napisem „Katyń”!

Zastępca Naczelnego

Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin złożyło petycję w sprawie odwołania z funkcji kierownik Muzeum Warmińskiego w Lidzbarku Warmińskim Małgorzaty Jackiewicz-Garniec, która – zdaniem ZChR - wykorzystując pozytywne konotacje wynikające z miejsca zatrudnienia publicznie bierze w obronę kult obiektu poświęconego Armii Czerwonej w Olsztynie. - Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedź podpisaną przez dyrektora Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Piotra Żuchowskiego. Co istotne, pan Żuchowski to samorządowiec z PSL, były sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków w latach 2008-2010. Nie wiemy, czy to, że pani Małgorzacie Jackiewicz-Garniec przeszkadzała m.in. polska flaga z napisem "Katyń", która była umieszczona na olsztyńskim monumencie "wdzięczności" Armii Czerwonej jest bardziej szokujące, czy też tezy polityka z Rady Naczelnej PSL i zarazem dyrektora Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Piotra Żuchowskiego z odpowiedzi na naszą interwencję. Obrona symbolu chwały zbrodniczej armii Stalina w czasie, gdy w bombardowaniu Winnicy dokonanym przez armię Federacji Rosyjskiej zginęła trojka dzieci. Jedną z ofiar było małe dziecko – 4-letnia dziewczynka z zespołem Downa, o imieniu Liza. Matka dziecka – Irina Dmitrieva – trafiła do szpitala, gdzie walczy o życie. W ataku straciła nogę. Jest wprost szokującym przykładem degrengolady moralnej i etycznej w tej instytucji kultury Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Prosimy zatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego o adekwatną publiczną reakcję. Liczymy też na publiczne stanowisko w sprawie postawy Piotra Żuchowskiego ze strony prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza - powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, który stoi też na czele olsztyńskich struktur Zjednoczenia. - Stanowisko polityka PSL kierującego Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie to skandal na skalę całego kraju - tak krótko skomentował nam sprawę prezes ZChR dr Bogusław Rogalski.

Czytaj więcej...

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski o cenach energii: Po pierwsze Polacy i nasze bezpieczeństwo ekonomiczne!

Zastępca Naczelnego

— W przyszłym roku spodziewamy się co najmniej kilkudziesięcioprocentowych podwyżek cen energii elektrycznej w zatwierdzanych taryfach — przyznał w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. - Od lat powtarzamy, że likwidacja polskiego górnictwa pod presją UE to błąd. Warto dodać, że to za rządów PiS zlikwidowano rozwojową KWK "Krupiński" w Suszcu k. Pszczyny. Przeciwko protestowały nawet Kluby Gazety Polskiej. Bezskutecznie. Skoro jednak nad przedsiębiorstwami wytwarzającymi i dostarczającymi energię kontrolę ma Skarb Państwa, to na czas wojny na Ukrainie ceny prądu dla gospodarstw domowych należy zamrozić na poziomie z 24 lutego 2022 roku, a także znieść rozmaite opłaty handlowe. Nie oszukujmy się. Skoro stać nas na objęcie Ukraińców, którzy uciekli przed wojną do Polski, pakietami socjalnymi - w tym programem 500+, to Polskę stać na ponoszenie przez Skarb Państwa i kontrolowane przez niego podmioty gospodarcze różnicy w cenach energii miedzy stanem obecnym, zapowiadanymi wzrostami a stanem z 24 lutego br. Polacy nie powinni w dalszym ciągu ponosić kosztów szaleństwa Putina. Apelujemy do premiera Mateusza Morawieckiego o to, aby podał publicznie całościowy bilans polskiej pomocy dla Ukrainy i Ukraińców w Polsce od 24 lutego, a także podał ile środków zabezpieczono z majątku firm i osób fizycznych mających stałą rezydencję w Rosji. Czas na twarde spojrzenie na rzeczywistość i realizowanie programu, który streszcza hasło: po pierwsze Polacy. Nie ma zgody społecznej na to, aby naszym kosztem zbawiać bez końca wszystkich, których zaatakuje Federacja Rosyjska. Najważniejsze jest bezpieczeństwo Polaków, w tym ekonomiczne. To dla nas zupełnie jasne - mówi NGO prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski.

Czytaj więcej...

Taniej już było. Prąd zdrożeje o kilkadziesiąt procent

Zastępca Naczelnego

— W przyszłym roku spodziewamy się co najmniej kilkudziesięcioprocentowych podwyżek cen energii elektrycznej w zatwierdzanych taryfach — przyznał w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. — Obecny wzrost cen energii wynika przede wszystkim ze wzrostów cen paliw (węgiel, gaz), które są używane do produkcji tej energii — wyjaśnił Gawin i dodał, że ok. 80 proc. kosztów sprzedawców prądu wynika z zakupu energii do odsprzedaży jej klientom końcowym. — Stąd przede wszystkim ten czynnik będzie wpływał na taryfę sprzedażową — dodał.

Czytaj więcej...

Prezes ZChR w Radio Maryja: Polska dyplomacja powinna upominać się o ponad milion rodaków zamieszkujących Ukrainę

Zastępca Naczelnego

Polska oczekuje, że Ukraina zacznie traktować w sposób humanitarny, cywilizowany i demokratyczny naszych rodaków, którzy są na Ukrainie mniejszością autochtoniczną. Mieszkają oni w dawnych czterech województwach Rzeczypospolitej, które dzisiaj należą do Kijowa. Polska mniejszość narodowa przez cały okres istnienia Ukrainy boryka się z dyskryminacją i prześladowaniami. Tak było do najazdu Rosji na ten kraj. Wojna zamroziła negatywny stosunek do naszych rodaków, ale niczego nie naprawiła. Polska dyplomacja powinna upominać się o ponad milion rodaków zamieszkujących Ukrainę, którzy są obywatelami ukraińskimi. W relacjach polsko-ukraińskich potrzebne są konkrety – podkreślił dr Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, na antenie Radia Maryja we wtorkowej audycji „Aktualności dnia”.

Czytaj więcej...

Walczyli o Wilno przed 78 laty. Dziś Rodacy oddali im hołd w podwileńskich Krawczunach

Zastępca Naczelnego

W tym roku przypada 78. rocznica operacji „Ostra Brama”. Tegoroczne obchody rocznicy operacji wojskowej z 1944 roku mają na Wileńszczyźnie wyjątkowo szeroki zakres. 11 lipca, w poniedziałek, na wileńskim Cmentarzu na Rossie odbyły się uroczystości z okazji 78. rocznicy operacji. Tłumnie zebrani Rodacy z Polski i Wileńszczyzny tradycyjne oddali hołd pochowanym tu żołnierzom Armii Krajowej, którzy w 1944 r. walczyli o Wilno. Zakończeniem obchodów rocznicy wyzwolenia Wilna, które Związek Polaków na Litwie organizuje już od 27 lat, jest Wiec Pamięci w podwileńskich Krawczunach, który rozpoczął się dzisiaj, 13 lipca, po południu.

Czytaj więcej...

ZChR apeluje o zwolnienie z akcyzy oleju opałowego przed sezonem grzewczym

Zastępca Naczelnego 1

- Rząd Mateusza Morawieckiego próbuje stabilizować ceny węgla przed sezonem grzewczym 2022/2023. Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin uważa, że powinno się całkowicie zwolnić z akcyzy olej opałowy aż do 31 maja 2023 roku. W wielu polskich mieszkaniach są używane piecyki laserowe lub knotowe, których moc pozwala na ogrzanie około 30 metrów kwadratowych powierzchni. Paliwo używane do ich zasilania powinno być wolne od akcyzy. Wiodący producenci japońskich piecyków dostępnych na polskim rynku gwarantują, że ich urządzenia paliwo spalają całkowicie. Są zatem bezpieczne i ekologiczne. Do tego, cześć nieruchomości jednorodzinnych ogrzewana jest także olejem opałowym. Naszym zdaniem, zwolnienie od akcyzy będzie tutaj cennym wsparciem dla wielu Polaków - mówi nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy ZChR.

Czytaj więcej...

Wileńszczyzna: Szeroko zakrojone obchody operacji „Ostra Brama” na wileńskiej Rossie. „Ojczyzna to zbiorowy obowiązek”

Zastępca Naczelnego

W poniedziałek, 11 lipca, na wileńskim Cmentarzu na Rossie odbyły się uroczystości z okazji 78. rocznicy Operacji „Ostra Brama”. Tłumnie zebrani Rodacy z Polski i Wileńszczyzny tradycyjne oddali hołd pochowanym tu żołnierzom Armii Krajowej, którzy w 1944 r. walczyli o Wilno podczas operacji „Ostra Brama”. Związek Polaków na Litwie od 27 lat organizuje obchody rocznicy wyzwolenia Wilna w ramach operacji wojskowej Armii Krajowej „Ostra Brama”, których zakończeniem jest Wiec Pamięci w podwileńskich Krawczunach, gromadzący ponad pół tysiąca osób.

Czytaj więcej...

Wołyńskie losy Czechów. Na Wołyniu Czesi wiedzieli, że po zlikwidowaniu Polaków przyjdzie kolej na nich

Zastępca Naczelnego

Metodyczne mordy masowe dokonywane przez OUN-UPA rozpoczęły się wczesną wiosną 1943 r., były połączone z rabunkiem mienia i paleniem polskich zagród. Podpalenie polskich dworów w maju 1943 r. zaniepokoiło wołyńskich Czechów, którzy zawsze byli lojalnymi obywatelami państwa polskiego. Na zagrożonych terenach samorzutnie organizowano samoobrony. Na Wołyniu powstało ponad 100 ośrodków obronnych, mniejsze pod naporem UPA padały jeden po drugim. Ludność mordowano, tylko nieliczni przedostawali się do miast lub większych baz samoobrony.

Czytaj więcej...

Wileńszczyzna: Obchody 78. rocznicy operacji „Ostra Brama” w Wilnie i Krawczunach [ZAPROSZENIE, VIDEO]

Zastępca Naczelnego

Związek Polaków na Litwie od 27 lat organizuje obchody rocznicy wyzwolenia Wilna w ramach operacji wojskowej Armii Krajowej „Ostra Brama”, których zakończeniem jest Wiec Pamięci w podwileńskich Krawczunach, gromadzący ponad pół tysiąca osób. W tym roku ZPL również organizuje szeroko zakrojone obchody operacji „Ostra Brama” w samym Wilnie, gdzie główna impreza odbędzie się 11 lipca o godz. 15:00 przy grobie Matki i Serca Syna na cmentarzu na Rossie.

Czytaj więcej...

ZChR chce ekshumacji polskich bohaterów spoczywających na terenie ZBiR i utworzenia Narodowej Nekropolii Bohaterów na wzór Arlington

Zastępca Naczelnego 1

W Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim na Białorusi została zrównana kwatera żołnierzy III i VI Brygad Armii Krajowej Ziemi Wileńskiej. Przypadki niszczenia polskich grobów odnotowano także we wsiach Bahdany, Bobrowicze, Dyndyliszki, Jodkiewicze i Iwie. - W kwietniu 2021 roku prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski w rozmowie z redaktorem naczelnym portalu Prawy.pl ks. Ryszardem Halwą zaproponował stworzenie Narodowej Nekropolii Bohaterów pod Warszawą i sprowadzenie do Polski szczątków polskich bohaterów w kontekście problemów tworzonych przez Federację Rosyjską z cmentarzami ofiar zbrodni katyńskiej. Dzisiaj widać, że ta nasza inicjatywa - również w kontekście obecnego niszczenia polskich cmentarzy na Białorusi - jest niezwykle trafiona. Chcemy zatem ekshumacji zwłok polskich bohaterów spoczywających na terenie Związku Białorusi i Rosji oraz przeniesienia ich do Polski - mówi nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy ZChR.

Czytaj więcej...

Waldemar Tomaszewski w PE: Musimy chronić zwykłych ludzi przed skutkami kryzysu

Zastępca Naczelnego

W dniach od 4 do 7 lipca w Strasburgu odbyła się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. Pośród wielu tematów Europosłowie debatowali nad wywołującym wiele emocji problemem drastycznie rosnących kosztów życia, który dotyka wszystkich mieszkańców Unii. W reakcji na ten proces, Parlament zaproponował wdrożenie europejskiego filaru praw socjalnych.

Czytaj więcej...

Wszystkie sejmiki wojewódzkie odrzuciły Kartę Praw Rodziny Jana Pawła II! Rzecznik ZChR: Wstyd!

Zastępca Naczelnego

- Właśnie opublikowano zapisy filmowe sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego z 20 czerwca oraz Sejmiku Województwa Lubelskiego z 22 czerwca, na których rozpoznawano petycje Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin w sprawie wprowadzenia w nich Karty Praw Rodziny Jana Pawła II. Nasze petycje zostały odrzucone, w tym głosami radnych PiS. Wstrzymywaliśmy się do dzisiaj z komentarzem, aby poznać argumentację. W stylu Platformy Obywatelskiej wynaleziono przeszkody proceduralne. Za komentarz zatem wystarczy jedno słowo: wstyd! Widać, że list do samorządów wystosowany we wrześniu 2021 roku przez ministra Waldemara Budę i miraże eurosrebrników z KPO przysłoniły niektórym wagę sprawy. Minister Zbigniew Ziobro uknuł określenie "miękiszon" i ono nadal dobrze opisuje różne pewne sytuacje i zachowania. W wywiadzie z kwietnia 2020 roku dla PAP pan prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że odejście świętego Jana Pawła II to był cios, nie tylko odnoszący się do wiary, ale także do naszego narodu; odegrał on ogromną rolę w dziejach wyzwolenia Polski od komunizmu. Odszedł wielki człowiek, który wpisał się w dzieje całej ludzkości. Jego zdaniem, nauka Jana Pawła II, która „dzisiaj często jest zapominana powróci”. – Bo to była nauka prawdziwie chrześcijańska i jednocześnie nauka znakomicie wpisująca się w to wszystko, co jest potrzebne dla przetrwania naszej cywilizacji, naszej wolności. Mówię tu zarówno o Polsce, jak i o Europie i o świecie – dodał lider PiS. Dziwi, nas że niektórzy samorządowcy z PiS postanowili tak ostentacyjnie zlekceważyć stanowisko Jarosława Kaczyńskiego w sprawie podstawowych wartości. - powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Czytaj więcej...