Skandal w Bielsku-Białej! Uhonorowanie Jana Olszewskiego do „zamrażarki”!

Zastępca Naczelnego1

Fot. za YT

Już 18 lutego, w kilka dni po pogrzebie Jana Olszewskiego, do władz Bielska-Białej wpłynęła petycja w sprawie nadania bielskiej ulicy jego imienia. Wniosek poparty podpisami 240 mieszkańców tego miasta złożyła radna Sejmiku Województwa Śląskiego z PiS poprzedniej kadencji, Monika Socha-Czyż.

Instytut Pamięci Narodowej wydał bardzo pozytywną opinię w sprawie tej inicjatywy. Tymczasem Zespół Ekspercki ds. Nazewnictwa Ulic Placów i Nazw Obiektów Fizjograficznych działający przy prezydencie Bielska-Białej Jarosławie Klimaszewskim z Platformy Obywatelskiej postanowił storpedować cały projekt i odesłać go do „zamrażarki”.

To żenujące, bo niedawno bielscy radni postanowili przyjąć wniosek „wojujących feministek” o uhonorowanie zmarłej w 1933 roku austriackiej śpiewaczki Selmy von Halban-Kurz bez opinii IPN. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek – reprezentujący rząd „dobrej zmiany” – nie zawiesił tej uchwały, aby poznać opinię Instytutu w sprawie von Halban-Kurz. W sprawie uhonorowania śp. premiera Jana Olszewskiego pozytywnie wypowiedział się jeszcze jako radny lider bielskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, obecny poseł Przemysław Drabek. Pytam zatem publicznie, co zrobi PiS, aby pomóc w upamiętnieniu premiera Olszewskiego w Bielsku-Białej”

– mówi NGO autorka inicjatywy.

Jak każda zmiana ulicy podlega pewnej procedurze. Jeśli wniosek o zmianę ulicy Ludwika Waryńskiego na ulicę Jana Olszewskiego przejdzie całą procedurę (np. opinię Zespołu Eksperckiego ds. Nazewnictwa Ulic, Placów i Nazw Obiektów Fizjograficznych i IPN- przyp. aut.) to nie widzę powodu aby mieć tu jakiekolwiek obiekcje. Postać pana premiera Olszewskiego jest nam bliska. Jak dojdziemy do momentu gdy będziemy podejmować decyzję to nasze stanowisko będzie jasne i czytelne”

– mówił NGO w marcu wspomniany wyżej Przemysław Drabek z PiS.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Upamiętnili austriacką śpiewaczkę bez opinii IPN, a Jan Olszewski czeka …

Według władz Bielska-Białej austriacka śpiewaczka Selma Kurz zasługuje na upamiętnienie. Co z niedawno zmarłym Janem Olszewskim?

Czy Jan Olszewski zastąpi Ludwika Waryńskiego?

Władze Bielska – Białej „grają na zwłokę” w sprawie ulicy Jana Olszewskiego?

„No comments” części włodarzy Bielska – Białej w sprawie ulicy Jana Olszewskiego

Podpisy w sprawie uhonorowania Jana Olszewskiego trafiły na biuro prezydenta Bielska – Białej

Urzędnicze przeciąganie uhonorowania Jana Olszewskiego

Zastępca prezydenta Bielska-Białej, Przemysław Kamiński w swoim piśmie z 14 października adresowanym do szefa Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, radnego Porozumienia Jarosława Gowina, Janusza Buzka pisze, że członkowie Zespołu Eksperckiego ds. Nazewnictwa Ulic Placów i Nazw Obiektów Fizjograficznych działający przy prezydencie Bielska-Białej Jarosławie Klimaszewskim (PO) „nie podjęli decyzji upamiętnienia wskazanej we wniosku postaci, postanawiając włączyć proponowaną nazwę do „banku danych” nazw gromadzonych do wykorzystania w przyszłości”.

To skandal. „Bank danych” to wieczna szuflada, taka „zamrażarka”. Klub radnych PiS ma mniejszość w komisji, której przewodniczy radny Buzek. Nie poddamy się łatwo i nawołujemy PiS do wsparcia naszych starań w sprawie uhonorowania zmarłego premiera. Dzisiaj złożę kolejną petycję. Tym razem chcemy, aby jednej z ulic nadać imię niedawno zmarłego marszałka Kornela Morawieckiego. Trzeba robić swoje”

– konkluduje Monika Socha-Czyż, która stoi na czele Towarzystwa Patriotycznego im. Jana Olszewskiego.

 

Andrzej Nowak

 

  1. reneka
    | ID: 62a89b28 | #1

    Buta !. Z Austrii wywodził się Hitler, a Jan Olszewski to premier Polski , po stanie wojennym. Peo to takie zapiekłe stwory , że piana cieknie z kranu.

Komentarze są zamknięte