Czy Jan Olszewski zastąpi Ludwika Waryńskiego?

Zastępca Naczelnego

Monika Socha-Czyż, fot. NGO

– Zwracam się z wnioskiem o nadanie miejscu publicznemu w centrum Bielska – Białej (ulica, plac) imienia niedawno zmarłego b. premiera Jana Olszewskiego. Wstępnie, proponuję zmianę nazwy obecnej ul. Ludwika Waryńskiego na ulicę Jana Olszewskiego – napisała we wniosku skierowanym do prezydenta Bielska – Białej Jarosława Klimaszewskiego oraz szefa bielskiej rady miejskiej Janusza Okrzesika nasza redakcyjna koleżanka, radna Sejmiku Województwa Śląskiego V kadencji Monika Socha-Czyż.

W ostatnią niedzielę złożyłam na swoich portalach w mediach społecznościowych deklarację, że złożę wniosek o nadanie miejscu publicznemu w Bielsku-Białej imienia zmarłego premiera Jana Olszewskiego. Uznałam, że w mieście, w którym mieszkam … nie powinna istnieć nadal ulica imienia Ludwika Waryńskiego, którego podobizna m.in. widniała w latach 1975-1996 na banknocie 100 – złotowym. Jego postać łączy się zbyt silnie z okresem komunizmu. Przypominam, że Waryński założył Socjalno-Rewolucyjna Partię Proletariat lub Międzynarodową Socjalno-Rewolucyjną Partię Proletariat – pierwszą partię robotniczą opierającą się na założeniach marksizmu, anarchizmu i ideologii rosyjskiej Narodnej Woli (w historiografii PRL zwana również „I Proletariatem” lub „Wielkim Proletariatem”), która funkcjonowała  od 1882 do 1886. Program tej organizacji był próbą zastosowania marksizmu w warunkach polskich: rewolucja w interesie klasy robotniczej, hasło „proletariusze wszystkich krajów łączcie się” (internacjonalizm proletariacki), poprawa sytuacji bytowej, brak kwestii niepodległości, brak kwestii agrarnej. Zawierał jednak szereg intuicji, typowych dla programów anarchistycznych, co wynikało z kontaktów działaczy Proletariatu z rewolucjonistami z rosyjskiej Narodnej Woli. Skoro zatem Waryński nie postulował w swoich działaniach niepodległości Polski … to nie widzę sensu, aby był nadal honorowany.  Za to widzę sens, aby Jan Olszewski był patronem ulicy w centrum Bielska – Białej. Liczę tu na wsparcie ze strony bielskich radnych Prawa i Sprawiedliwości dla mojej inicjatywy. Oczekuję też wsparcia dla uhonorowania Jana Olszewskiego w naszym mieście ze strony wiceprzewodniczącego Rady Miasta Bielska – Białej Przemysława Drabka, który w ostatnich wyborach reprezentował partię Jarosława Kaczyńskiego. Ciekawa jestem też zdania w tej sprawie Janusza Okrzesika, który jako parlamentarzysta mijał na parlamentarnych korytarzach zmarłego premiera Olszewskiego przez wiele lat. To dobry papierek lakmusowy na egzamin z patriotyzmu”

– komentuje NGO Monika Socha-Czyż.

Banknot PRL z podobizną Waryńskiego

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 w Warszawie, a zmarł 7 lutego 2019 tamże. To polski polityk, adwokat i publicysta. W okresie II wojny światowej i okupacji żołnierz Szarych Szeregów oraz uczestnik powstania warszawskiego. Działacz opozycji demokratycznej i obrońca w procesach politycznych w okresie PRL. W latach 1991–1992 prezes Rady Ministrów, w latach 1991–1993 i 1997–2005 poseł na Sejm I, III i IV kadencji, twórca i przewodniczący Ruchu dla Rzeczypospolitej oraz Ruchu Odbudowy Polski, w latach 1989–1991 i 2005–2006 członek Trybunału Stanu, w latach 2006–2010 doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Kawaler Orderu Orła Białego. W 2011 doznał udaru mózgu. Od tego czasu zmagał się z ciężką chorobą. W listopadzie 2018 w wyniku zasłabnięcia trafił do jednego z warszawskich szpitali, gdzie zmarł.

 

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte