Środowiska patriotyczne w Polsce bronią polskiego szkolnictwa na Wileńszczyźnie. Litwini nadal degradują polskie szkoły!

Zastępca Naczelnego

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski w czasie wiecu/NGO

Pomimo protestów i apeli samorząd rejonu trockiego na Litwie zdecydował o degradacji statusu polskiego gimnazjum. To już kolejna taka decyzja w ostatnim czasie. 25 kwietnia Rada Samorządu Rejonu Trockiego podjęła decyzję o zdegradowaniu statusu Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu. Na mocy tej decyzji placówce odebrany zostanie statusu 10-letniej szkoły samodzielnej, w związku z czym ma się stać filią Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie. – czytamy na łamach DoRzeczy.pl. – Na Wileńszczyźnie trwa zaprogramowane niszczenie polskich szkół i polskiej oświaty. Polska oświata na Wileńszczyźnie jest sercem polskości, a likwidowanie polskich klas i polskich szkół to uderzenie w samo serce polskości na Wileńszczyźnie – mówił 24 września 2022 roku podczas wiecu w obronie naszych rodaków przed ambasadą Litwy w Warszawie prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, dr Bogusław Rogalski.

– Tu, dzisiaj, pod tą ambasadą chcemy głośno upomnieć się o prawa naszych rodaków na Wileńszczyźnie – dodał dr Bogusław Rogalski. W 2022 roku podczas wiecu pod placówką dyplomatyczną Litwy w Warszawie żaden pracownik nie wyszedł nawet do uczestników, aby odebrać petycję w obronie polskiego szkolnictwa na Litwie! Nikt z pracowników ambasady litewskiej nie wyszedł do nas, aby przyjąć ten protest. To oznaka wielkiej arogancji, wielkiej arogancji państwa litewskiego wobec nas, Polaków, wobec naszych rodaków na Wileńszczyźnie, ale to też okazanie arogancji wobec państwa polskiego – podsumował wówczas dr Bogusław Rogalski. – Litwa łamie Konwencję Ramową Rady Europy o Ochronie Mniejszości Narodowych, którą władze litewskie podpisały i ratyfikowały. Wszystko w 30. rocznicę zawarcia Traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy między Polską a Litwą. To po prostu skandal. – powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin i radny powiatu gołdapskiego.

ZOBACZ RELACJĘ TV TRWAM Z WIECU Z ROKU 2022

POD AMBASADĄ LITWY

W moim przekonaniu to jednoznacznie polityczna decyzja. Czy to na szczeblu samorządowym, czy szczeblu rozgrywki między państwami”

– ocenił były minister komunikacji Litwy, a dzisiaj trocki radny Jarosław Narkiewicz w wypowiedzi dla TVP Wilno.

Kilka dni temu Krzysztof Bosak apelował o powstrzymanie ataków na polskie placówki.

Chcemy przekazać wyrazy solidarności Polakom na Wileńszczyźnie, którzy prowadzą szkoły, posyłają swoje dzieci, którzy często ścierają się z trudnymi realiami reformy edukacyjnej wprowadzanej przez rząd litewski, która prowadzi do ograniczenia autonomii szkół czy w konsekwencji do ich likwidowania”

– mówił polityk Konfederacji.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *