Tajemnicza Łotwa – 4 mało znane atrakcje nad Dźwiną

Zastępca Naczelnego

Agłona/ sanktuaria.maps24.eu

Łotwa jest popularną destynacją podróży u mieszkańców Litwy. Ryga przyciąga piękną starówką, a wybrzeże Bałtyku kusi piaszczystymi plażami i przepyszną kuchnią. Ale czy to już wszystko w temacie? Jak się okazuje, Łotwa nie jest taka oczywista, jak może się wydawać. Oto kilka propozycji do ugryzienia.

Łatgalia – jak za dawnych lat


Jeśli chcesz odetchnąć od miejskiego zgiełku – delektować się niespieszną atmosferą, pięknymi widokami i swojskimi smakami – wybierz się na wieś. Najlepiej do Łatgalii, jednej z czterech krain historycznych tworzących współczesną Łotwę, która zachwyci Cię dziewiczymi polodowcowymi pejzażami. Najlepszy klimat z przeszłości znajdziesz w skansenie Andrupene. Tutaj też znajdziesz zwykłe wsie, w których czas się zatrzymał dawno temu.

Agłona – łotewska Częstochowa


Największe sanktuarium katolickie, a zarazem jedna z mało znanych atrakcji Łotwy, która jest ważna z polskiego punktu widzenia to Agłona. Miejscowi Polacy mawiają nawet o niej… łotewska Częstochowska. Jej historia sięga końcówki XVII wieku, ale zbudowana wówczas drewniana świątynia została strawiona przez pożar. Na jej miejscu w latach 1768-1800 stanęła piękna barokowa budowla z dwoma wieżami wysokimi na 60 metrów. Warto wejść do środka, by podziwiać rokokowe wyposażenie, a zwłaszcza słynący z cudów obraz Matki Bożej Agłońskiej, który przyciąga (zwłaszcza 15 sierpnia!) licznych pielgrzymów.

Gauja – leśne terapie i łotewski Malbork


Park Narodowy Gauja trudno zaliczyć do mało znanych atrakcji Łotwy, jednak turystów – zwłaszcza z Polski – jest tu niewielu, zatem mnóstwo dziewiczej przyrody będziesz mieć tylko dla siebie. Choć część parku jest zamknięta dla ruchu turystycznego, to ogrom tras spacerowych sprawia, że na pewno nie będziesz się tu nudzić. Na trasie znajdziesz wiekowe drzewa, tajemnicze jaskinie, tworzącą wąwóz rzekę Gauja i jej 13 małych dopływów oraz kilka malowniczych jezior. To naturoterapia w najlepszym wydaniu! Po drodze zajrzyj też do miasteczka Cesis z malowniczymi ruinami zamku krzyżackiego, zwanego łotewskim Malborkiem.

Lipawa – port z licznymi zabytkami


Koniecznie odwiedź też Lipawę, stolicę regionu Kurlandia, a zarazem trzecie największe miasto na Łotwie położone nad Morzem Batyckim i Jeziorem Lipawskim. Jest to miejscowość portowa, gdzie pospacerujesz po ciekawej starówce, a także obejrzysz najważniejsze zabytki, takie jak kościoły ewangelicki, luterański i katolicki, kilka cerkwi, spichlerze oraz ruiny twierdzy. Na deser zajrzyj do słynnych hal targowych, w których zrobisz świetne zakupy spożywcze. Spróbuj tutejszych serów, ryb i kiszonek – palce lizać!

Źródło: Rota, l24.lt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *