Sklep to nie jest wysypisko śmieci!? A co z butelkami szklanymi?!

Autor Obywatelski1

Sprawapobrane z pozoru jest błaha. Chociaż dotyczy ona każdego z nas i błaha wcale nie jest. Do naszej redakcji zadzwonił czytelnik i opowiedział nam taką oto historię. – Proszę pana chodzi o butelki szklane. Przedsiębiorcy handlujący piwem, winem i innymi napojami, które są pakowane w opakowania szklane często pobierają kaucję w różnej wysokości.

Raz 35 groszy, raz 40 groszy a czasem nawet 50 groszy. Ciekawe jest to, że później jak chciałem zwrócić butelki, to pani powiedziała mi, że sklep to nie jest wysypisko śmieci i butelek ode mnie nie przyjmie. O zwrocie kaucji także nie chciała słyszeć. Toż to rozbój w biały dzień. Czy istnieją jakieś przepisy regulujące tę kwestię? – pytał wzburzony czytelnik.

Trudno nie zgodzić się z tezą pani ekspedientki, że sklep to nie wysypisko śmieci, ale są przepisy ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r, które obligują przedsiębiorców do prowadzenia gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. O powyższą ustawę i sposób jej realizacji już zapytaliśmy w dwóch miejscach. W Urzędzie Marszałkowskim, który jest zobligowany do przeprowadzania kontroli na terenie województwa w zakresie prowadzonej polityki opakowaniowej, wzbudzając w Departamencie Ochrony Środowiska kierowanym przez Manfreda Grabelusa sporo zakłopotania.

O powyższe kwestie zapytaliśmy także Zygmunta Jurczaka Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej i z niecierpliwością czekamy na odpowiedź. Pytaliśmy:

– Czy przedsiębiorcy handlujący napojami w pojemnikach szklanych (butelkach) mają obowiązek odbierania butelek od klientów, zwłaszcza gdy przy sprzedaży pobierają kaucję za butelkę?

– Jakie przepisy regulują wysokość kaucji za butelkę?

– Jakie przepisy regulują zwrot kaucji za butelki?

– Ile kontroli przeprowadził Urząd Marszałkowski, do czego jest zobowiązany ustawą, na terenie województwa opolskiego, w zakresie przestrzegania przez przedsiębiorców zapisów ustawy z dnia 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi?

– Jakie były wyniki przeprowadzonych kontroli?

– Czy nałożono jakiekolwiek sankcje na przedsiębiorców, którzy nie wykonują zapisów ustawy z dnia 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi?

– Gdzie ewentualnie konsumenci mogą zgłaszać nieprawidłowości z tym związane?

– Co stoi na przeszkodzie, aby w Polsce zaczęły funkcjonować automaty do odbioru opakowań szklanych, tak jak jest to rozwiązane w innych krajach?

Wiktor Sobierajski

  1. Krystyna Łatwis
    | ID: 5048ac6e | #1

    błaha pisze się przez samo „h”

Komentarze są zamknięte