Konsolidowanie urzędów skarbowych

Autor Obywatelski

 – Chcepobranemy aby 1 stycznia 2017 r. polska skarbówka zaczęła działać w skonsolidowanej instytucji pod nazwą Krajowa Administracja Skarbowa – poinformował w środę minister finansów Paweł Szałamacha. Zapowiedział podwyżki wynagrodzeń w skarbówce; nie wykluczył zwolnienia 3-4 proc. pracowników.
Szałamacha poinformował na konferencji prasowej, że resort chce, aby 1 stycznia 2017 r. „polska skarbówka weszła w nowym całkowicie kształcie”. „To co dziś jest rozproszone i dysfunkcjonalne, bałagan kompetencyjny, niepołączone informatyczne bazy danych zostaną skonsolidowane w jednej instytucji pod nazwą Krajowa Administracja Skarbowa” – zapowiedział.
Według ministra projekt ustawy został przekazany do Rady Dialogu Społecznego. „My jutro (w czwartek) spotykamy się w Warszawie; projekt zostanie przedyskutowany, a dziś spotkaliśmy się z pracownikami na Pomorzu” – dodał.
Minister zapowiedział, że w przyszłym roku „będą przeprowadzone podwyżki wynagrodzeń w polskiej skarbówce”. Jak dodał, zastał sytuację, w której 60 proc. pracowników polskiego aparatu skarbowego uzyskiwało podstawowe uposażenie poniżej 3 tys. zł brutto.
Marian Banaś podkreślił na konferencji, że „reforma jest spóźniona co najmniej o osiem lat”. „Skutek jest taki, że dziś mamy dużą lukę budżetową, szczególnie jeśli chodzi o pobór VAT. Z roku na rok ta luka się powiększała, co świadczy o tym, że nie najlepiej działają struktury, cały aparat skarbowy i celny” – tłumaczył.

oprac: W.S

Komentarze są zamknięte