Teatrzyk Zielony Śledź ma zaszczyt przedstawić sztukę pt. OSKAR. Występują: Fritz i Wańka. Autorem teatru satyry jest Małgorzata Todd.
Wańka – Moje gratulacje.
Fritz – Z jakiego powodu? Czytaj więcej…
Teatrzyk Zielony Śledź ma zaszczyt przedstawić sztukę pt. OSKAR. Występują: Fritz i Wańka. Autorem teatru satyry jest Małgorzata Todd.
Wańka – Moje gratulacje.
Fritz – Z jakiego powodu? Czytaj więcej…
Szanowni Państwo, Facebook zablokował właśnie stronę: „Rosyjska V kolumna w Polsce”. Może powinniśmy się dziwić, że dopiero teraz? Z interwencją w sprawie „Komora” uporano się szybciej. Prawda o prorosyjskich politykach nie jest na rękę obecnej władzy.
Jak rozpoznać rosyjskiego agenta wpływu? W chwili obecnej to dość łatwe zadanie Czytaj więcej…
To było do przewidzenia, iż wyrok zapadnie w trakcie, kiedy Grzegorz Braun będzie się ubiegał o urząd Prezydenta RP. Sprawa ta ciągnęła się 6 lat od 2008 roku, kiedy to podczas legalnej manifestacji ONR we Wrocławiu, reżyser został poturbowany przez kilku funkcjonariuszy w cywilu, po czym zgłosił ten fakt do prokuratury. Czytaj więcej…
Gra miejska „Tropem Wilka” cieszyła się powodzeniem. Wzięło w niej udział około 50 osób w tym większość harcerzy z hufca ZHR, chociaż byli też ojcowie z synami i gimnazjaliści z młodszym rodzeństwem! Jednym z dziewięciu punktów na „Tropie Wilka” był punkt zorganizowany w siedzibie Stowarzyszenia „Stop Korupcji” przy ul. Krakowskiej 9. Na uczestników czekały zaszyfrowane wypowiedzi postaci pod sześcioma portretami Żołnierzy Wyklętych: mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, rotmistrza Witolda Pileckiego, Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” Czytaj więcej…
Jutro nastąpi oficjalne posadzenie drzewa pamięci jako symbolu ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych świętem państwowym. Drzewo ma przypominać, że ta inicjatywa wyszła z Opola, a jej pomysłodawcą był Arkadiusz Karbowiak, który tak wspomina tamte wydarzenia na łamach NGO:
1 marca 2009 r. w Opolu odbyły się po raz pierwszy uroczystości pod pomnikiem żołnierzy wyklętych. W tym samym roku prezydent R. Zembaczyński wystosował pismo do wszystkich posłów (oprócz SLD), Czytaj więcej…
Żołnierze Wyklęci to postacie zarazem znane, jak i nadal bardzo tajemnicze. Wiele o nich słyszymy, ale ciągle mamy wrażenie, że za mało, że należy im się więcej szacunku i uwagi. Ale czy zdajemy sobie sprawę, jak blisko nas są miejsca związane z historią czasów majora Łupaszki?
Codziennie przechodzisz przez miejsca, będące świadkami wydarzeń, których nasza dzisiejsza wyobraźnia nawet nie może odtworzyć. Kroczysz tropem prawdziwych bohaterów. Czytaj więcej…
Już jutro o 15.30 przy Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu (ul. Strzelców Bytomskich 1) rozpocznie się inscenizacja historyczna poświęcona Żołnierzom Wyklętym.
– Planujemy ambitny scenariusz, będą sceny pobicia i trochę krwi – opowiada Jan Nałecz Czytaj więcej…
Dziś w Sali im. Karola Musioła w opolskim Ratuszu odbył się pierwszy w historii naszego miasta Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklęty. Test przeprowadzany był w trzech kategoriach: młodzież szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i pozostali uczestnicy. Czytaj więcej…
Wielkimi krokami zbliża się 1 marca, czyli Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku organizacją obchodów zajęło się Koło Naukowe Studencki Patrol, wraz ze Związkiem Strzeleckim „STRZELEC” OSW Jednostka Strzelecka 3053 Nysa oraz Instytutem Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nysa będzie jednym z wyjątków na mapie Polski, gdyż w tym roku obchody będą trwały dwa dni. Czytaj więcej…
„Bohaterowie polskiego podziemia antykomunistycznego” – tematem konferencji naukowej z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opolu. Już 27 lutego 2015 r., godz. 10.00 w sali konferencyjnej MBP Opole, ul. Minorytów 4. Czytaj więcej…
Tegoroczna edycja Zimowej Giełdy Piosenki odbędzie się 19 marca. Jej gwiazdą będzie Mela Koteluk, która oprócz swoich utworów zaprezentuje kompozycje Wojciecha Młynarskiego, któremu poświęcona jest jubileuszowa odsłona tego wydarzenia. Czytaj więcej…
Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Opola radni podjęli uchwałę w sprawie nadaniu nazwy Skwer im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego skwerowi u zbiegu ulic Ozimskiej i Reymonta. Propozycję Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości poparli radni Razem dla Opola, większość radnych prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego oraz jedna przedstawicielka PO. Przeciwni byli radni PO, SLD i Mniejszości Niemieckiej. Czytaj więcej…
Radni miasta podjęli uchwałę o ustanowieniu Skweru im. Lecha Kaczyńskiego. Będzie nim plac w samym centrum Opola, na rogu ulic Ozimskiej i Reymonta.
Z inicjatywą upamiętnienia tragicznie zmarłego prezydenta wyszedł klub radnych PiS. Czytaj więcej…
Jutro (czwartek, 26.02.2015r.) od godz. 9.00 w Komisji ds. Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFCO) odbędzie się wysłuchanie publiczne dotyczące instytucji Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. Przypomnijmy, że EIO to nowa instytucja wprowadzona przez traktat lizboński. Na jej podstawie grupa co najmniej miliona obywateli może zwrócić się do Komisji Europejskiej o podjęcie działań prawnych. Czytaj więcej…
Od wielu lat parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu podejmuje liczne prace konserwatorskie w trosce o naszą zabytkową Katedrę, która jest kościołem biskupim, a zarazem pełni funkcję świątyni parafialnej. Prace te są podejmowane ze względu na stan wnętrza naszej Katedry oraz jej murów wewnętrznych, które wymagają pilnej renowacji. Czytaj więcej…
W dniach 26 i 27 marca Liga Obrony Suwerenności organizuje kolejne pikiety w obronie praw Polaków mieszkających w Niemczech. Protesty odbędą się przed placówkami dyplomatycznymi RFN w Gdańsku i Opolu. Pikieta w Gdańsku zaplanowana jest na godz. 15.00, natomiast w Opolu rozpocznie się o godz. 12.00. Czytaj więcej…
Szanowni radni miasta Opola! Zwracam się do Was z prośbą o popracie uchwały o nadaniu imienia Lecha Kaczyńskiego skwerowi w naszym mieście.
W Opolu w łatwy sposób znajdziemy dowody uhonorowania lewicowych bohaterów, czy nawet osiedle 25-lecia PRL, Czytaj więcej…
Opole znalazło się w elitarnym gronie 5 najlepszych średnie wielkości miast o największym potencjale ekonomicznym w Polsce. fDi Magazin (część Financial Times specjalizująca się analizie bezpośrednich inwestycji zagranicznych) przygotował ranking polskich miast przyszłości. Czytaj więcej…
W sobotę 28 lutego 2015r. w Klubie Muzycznym Filharmonii Opolskiej o godzinie 19.00 odbędzie się 5 Aukcja Sztuki Współczesnej. Piękne dzieła w połączeniu z unikatowym kulturalnym klimatem Filharmonii z pewnością zagwarantują wyjątkowo przyjemny, pełen magii sztuki wieczór.
Na aukcji będą wystawione prace wielu młodych polskich artystów, którzy zdobyli już uznanie w polskim środowisku artystycznym. Czytaj więcej…
– W dyskusji poświęconej radzie nadzorczej Energetyki Cieplnej Opolszczyzny pojawia się coraz więcej emocji. A to z kolei odbywa się kosztem istotnych informacji, do których dostęp powinni mieć wszyscy mieszkańcy Opola. Najważniejsze fakty zebraliśmy i podsumowaliśmy aby żaden opolanin nie miał wątpliwości czym kierują się władze miasta realizując plan zmian dotyczących ECO – czytamy na oficjalnej stronie miasta Opole.pl po dzisiejszej (23.02) konferencji prasowej. Czytaj więcej…
Już 23 lutego br. w poniedziałek o godz. 18.00 w Szkole Podstawowa nr 28 przy ul. Wyszomirskiego odbędzie się spotkanie otwarte z wiceprezydentem Mirosławem Pietruchą w celu omówienia budowy obwodnicy południowej, kwestii uruchomiania linii autobusu MZK ulicami Stawowa, Wasilewskiego, Kwoczka, Prószkowska oraz celem poprawy infrastruktury dla mieszkańców. Czytaj więcej…
„Adolf Bocheński. Konserwatysta, prekursor polskiej polityki wschodniej” – to tytuł wystawy prezentującej sylwetkę, dorobek pisarski, szlak bojowy i współczesne upamiętnienie Adolfa Bocheńskiego, przedwojennego współpracownika Jerzego Giedroycia, publicystę i żołnierza II Korpusu Polskiego. Jej otwarcie poprzedzi debata z udziałem: dra hab. Kazimierza M. Ujazdowskiego, dra Marka Białokura i Arkadiusza Karbowiaka, która odbędzie się w poniedziałek 2 marca 2015 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu przy ul. Minorytów 4. Ekspozycja będzie wystawiona w Holu MBP i będzie można ją oglądać do 15 marca br. Czytaj więcej…
Od 20 lutego 2015 na ekranach polskich kin zagości doskonały brytyjski horror „Anioł śmierci”. Jego bohaterką jest młoda i piękna nauczycielka, która z gronem dzieci opuszcza bombardowany w czasie II wojny światowej przez Niemców Londyn i trafia do opustoszałego i zrujnowanego domu pośrodku bezkresnych moczarów. Dom skrywa mroczną tajemnice – demona rządnego krwi niewinnych dzieci. Czytaj więcej…
Od 27 lutego na ekranach polskich kin zagości belgijski współczesny film socrealistyczny „Dwa dni, jedna noc” poruszający dramatyczny problem bezrobocia i braku solidarności proletariackiej na zachodzie.
Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest Jean-Pierre i Luc Dardenne, twórcy takich filmów jak „Dziecko” i „Chłopiec na rowerze”. Czytaj więcej…
Szanowni Państwo, Kiedy zaglądamy do restauracji, w której nigdy wcześniej nie byliśmy, a jesteśmy głodni, to co decyduje, że zamówimy w niej obiad – dużo czy mało wolnych miejsc? Jeżeli jesteśmy jedynymi gośćmi, to będziemy pewnie szybko obsłużeni, tylko czy to jest najważniejsze? Lepiej chyba wziąć pod uwagę, że klienci omijają ten lokal. Czytaj więcej…
W związku ze zmianą ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2013 r., poz. 330 z późn. zm.) organizacje pożytku publicznego, które spełnią przesłanki określone w ww. ustawie mogą sporządzać uproszczone sprawozdania finansowe. Należy podkreślić, że w przypadku spełnienia przesłanek określonych w ww. ustawie Czytaj więcej…