„Imperializm Państwowy”- debata otwierająca wystawę poświęconą Adolfowi Bocheńskiemu

Niezależna Gazeta Obywatelska

A-Bochenski - 02-03-2015„Adolf Bocheński. Konserwatysta, prekursor polskiej polityki wschodniej” – to tytuł wystawy prezentującej sylwetkę, dorobek pisarski, szlak bojowy i współczesne upamiętnienie Adolfa Bocheńskiego, przedwojennego współpracownika Jerzego Giedroycia, publicystę i żołnierza II Korpusu Polskiego. Jej otwarcie poprzedzi debata z udziałem: dra hab. Kazimierza M. Ujazdowskiego, dra Marka Białokura i Arkadiusza Karbowiaka, która odbędzie się  w poniedziałek 2 marca 2015 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej  w Opolu przy ul. Minorytów 4. Ekspozycja będzie wystawiona w Holu MBP i będzie można ją oglądać do 15 marca br.

Adolf Bocheński był kontynuatorem tradycji konserwatywnej. Jest uznawany za najwybitniejszego pisarza politycznego swojej generacji. Przed wojną był najbliższym współpracownikiem Jerzego Giedroycia, redaktorem pism „Bunt Młodych” i „Polityka”. W czasie wojny był żołnierzem II Korpusu, kawalerem Orderu Virtuti Militari. Występował w obronie katolicyzmu i tradycyjnego ładu społecznego. Bronił zasady silnej władzy państwowej, przeciwstawiając się jednocześnie tendencjom autorytarnym i etatystycznym. Jako jeden z pierwszych polskich publicystów występował na rzecz idei decentralizacji i silnej pozycji samorządu terytorialnego. Był współtwórcą polskiej polityki wschodniej. Jego refleksje pozostają aktualne i inspirujące również dzisiaj.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki „Imperializm Państwowy” zawierającej młodzieńcze pisma Adolfa Bocheńskiego.  Patronat honorowy: Przewodniczący Rady Miasta Opola Marcin Ociepa. Organizatorami są: Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu, Biuro Posła do PE Kazimierza M. Ujazdowskiego a partnerami: Fundacja Młoda Rzeczpospolita, Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Restauracja Radiowa Press Cafe i Kawiarnia „Kafka”.

tk, dm

Komentarze są zamknięte