NGO Nysa: Dwudniowe obchody Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Nysa_Bazylika Św. Jakuba [fot. T.Kwiatek]Wielkimi krokami zbliża się 1 marca, czyli Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku organizacją obchodów zajęło się Koło Naukowe Studencki Patrol, wraz ze Związkiem Strzeleckim „STRZELEC” OSW Jednostka Strzelecka 3053 Nysa oraz Instytutem Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nysa będzie jednym z wyjątków na mapie Polski, gdyż w tym roku obchody będą trwały dwa dni.

1 marca, odbędą się Zawody Strzeleckie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, których organizatorem jest klub UKS LOK Hetman Nysa. Zawody odbędą się na strzelnicy sportowej w nyskim Carolinum, start o godzinie 9:00, zapisy potrwają do godziny 11.30, natomiast o godzinie 13:00 odbędzie się SUPERFINAŁ. Dodatkowo w niedzielę na terenie miasta odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy „Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych” organizowana przez nyski oddział Młodzieży Wszechpolskiej. Przez cały dzień na terenie miasta będzie można spotkać wolontariuszy, pieniądze będą zbierane do puszek, a kwestujący będą posiadali stosowne legitymacje.

2 marca, to jest w poniedziałek odbędą się główne obchody, pod patronatem Burmistrza Nysy, a także Starostwa Powiatowego, no i oczywiście Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Obchody rozpoczną się mszą świętą o godzinie 9.30 w Bazylice św. Jakuba i Agnieszki, po której nastąpi oficjalny przemarsz w kierunku tablicy Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” usytuowanej przy ulicy Dąbrowskiego w Nysie.
Uroczystości pod tablicą rozpoczną się odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, po którym odbędzie się apel pamięci poprowadzony przez Jednostkę Strzelecką Strzelec, następnie odbędzie się okolicznościowe przemówienie, po którym zostaną złożone znicze pod tablicą.
Dalsza część obchodów odbędzie się na sali Nyskiego Domu Kultury, gdzie przewidziana jest konferencja naukowa, z udziałem przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz w Opolu. Dodatkowo prelegentami będą, przedstawiciel Stowarzyszenia Odra Niemen we Wrocławiu oraz o. Urban Adam Bąk.
Przedstawicielem IPN we Wrocławiu będzie Pan Stanisław Bogaczewicz, który wygłosi referat na temat: „Jesteśmy mimo wszystko, stróżami naszych braci”. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Z Chrystusem szli na śmierć”, to temat referatu który wygłosi ojciec Urban Adam Bąk. Następnym prelegentem będzie Pan Eugeniusz Gosiewski ze Stowarzyszenia Odra Niemen, który opowie nam o Żołnierzach Wyklętych na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Kończącym konferencję referatem będzie, przygotowany przez przedstawiciela IPN w Opolu, Pana Andrzeja Koziara referat o mjr. Hieronimie Dekutowskim ps. ”Zapora” i jego żołnierzach, połączony z pokazem filmu „Zaporczycy”.

Wydarzeniem wieńczącym nyskie obchody będzie koncert rapera, Tadeusza Polkowskiego „Tadek Firma Solo”, autora płyt „Niewygodna Prawda” oraz „Niewygodna Prawda II Burza 2014”. Zapewne usłyszymy jeden z najbardziej znanych utworów Tadka, czyli Sztafeta Pokoleń.

Organizatorzy zapraszają wszystkich do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Cześć i chwała bohaterom!

Adrian Kołodziej,
Sekretarz SKN Studencki Patrol

 1. Sylwek
  | ID: 676e0112 | #1

  Ciekawe, że na stronie NDK w Nysie ani słowem o obchodach. Takie tam mało istotne święto oszołomów?

 2. Anonim
  | ID: b30820a0 | #2

  W Dniu Żołnierzy Niezłomnych pomyśl o zamordowanych „Piłsudczykach” z lat 80’ https://www.facebook.com/events/372591332865408

 3. Irena
  | ID: 2e4cfc39 | #3

  @Sylwek. W Nowinach Nyskich jest program obchodów ,więc czytajmy. Redakcja Pamieta, w przeciwieństwie do NDK.
  Narodowy Dzień Pamięci Żolnierzy Wyklętych. Czołem Bohaterom. !!

Komentarze są zamknięte