27.02 Pikieta w obronie praw Polaków mieszkających w Niemczech

Autor Obywatelski

zaproszenie - pikieta - 27-02-2015W dniach 26 i 27 marca Liga Obrony Suwerenności organizuje kolejne pikiety w obronie praw Polaków mieszkających w Niemczech. Protesty odbędą się przed placówkami dyplomatycznymi RFN w Gdańsku i Opolu. Pikieta w Gdańsku zaplanowana jest na godz. 15.00, natomiast w Opolu rozpocznie się o godz. 12.00.

Data przedsięwzięcia związana jest z 75. rocznicą podpisania przez Hermana Goeringa dekretu, odbierającego Polakom prawa do statusu mniejszości narodowej na terenie III Rzeszy. Pomimo formalnego odżegnywania się od czasów hitlerowskich, dokument ten obowiązuje prawnie u naszych zachodnich sąsiadów po dzień dzisiejszy.

Temat zrównania praw mniejszości polskiej w RFN do poziomu przywilejów, na jakie mogą liczyć Niemcy w Polsce, jest podnoszony przez LOS nie po raz pierwszy. Podobne demonstracje miały miejsce w 2013 i 2014 roku, gdzie działacze organizacji kierowanej przez Wojciecha Podjackiego podnieśli również problem germanizacji polskich dzieci przez niemieckie urzędy ds. młodzieży – Jugendamty.

Komentarze są zamknięte