W październiku 2010 r. został aresztowany szef Centrum Projektów Informatycznych przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Andrzej M. Został oskarżony o przyjmowanie łapówek i ustawianie przetargów. Wcześniej kierował CPI przez 2 lata, został ściągnięty do ministerstwa z Komendy Głównej Policji. Według warszawskiej prokuratury M. przyznał się do przyjęcia 211 tys. zł łapówki. Czytaj więcej…
Nadszedł dla nas czas kiedy trzeba się opowiedzieć albo za Chrystusem, albo po stronie Szatana. Nie ma miejsca dla bycia letnim katolikiem
3W dniu 29 listopada Opole gościło redaktora naczelnego dwumiesięcznika katolickiego „Polonia Christiana” ze Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w Krakowie, Pana Sławomira Skibę. Na sali w Domu Katechetycznym przy katedrze zasiadło kilkadziesiąt osób zainteresowanych wykładem pt. „W obronie Krzyża. Czy grożą nam nowe prześladowania?”. Organizatorami spotkania był Klub „Polonia Christiana” oraz Biuro „Radia Maryja” przy parafii bł. Czesława w Opolu. Wykład rozpoczęła krótka modlitwa. Czytaj więcej…
I Powstanie Śląskie
8Nadeszło lato 1919 r. Wojciechowi Korfantemu udało się odwołać dwa terminy wybuchu powstania. Zrobił to w ostatniej chwili, to znaczy już po wydaniu rozkazów oddziałom powstańczym we wszystkich powiatach. Z punktu widzenia militarnego największe szanse miało powstanie w kwietniu 1919r. Już znacznie gorszy był stosunek sił w czerwcu, kiedy to Korfanty przyleciał samolotem do Sosnowca wstrzymywać walki. Cofnięcie rozkazu nie dotarło do komendantów powiatowych w Koźlu, Kluczborku i Oleśnie. Czytaj więcej…
Teren do zagospodarowania
5Przyroda nie znosi próżni. Sekty korzystają z tej reguły zagospodarowując zagubione dusze ludzkie. Dlaczego życie społeczne i gospodarcze nie miałoby kierować się tą zasadą. Państwo polskie od lat stopniowo wycofuje się z aktywności gospodarczej i kulturalnej zarówno w skali makro, jak i mikroregionów. Na Śląsku Opolskim pustkę tę skutecznie wypełniają organizacje związane z prężnie działającą niemiecką mniejszością narodową. Czytaj więcej…
Cóż „Mitteleuropa” zajrzała mi w oczy
2Przekonałem się, że skoro można prosić Niemców w imieniu polskich służb dyplomatycznych o interwencję finansową, to można też zamieścić „niepoprawny” tekst Zbigniewa Żukowskiego. Nieco szokujący Polaków w Polsce zastraszonych antysemityzmem … Ale jednak.
Minister Sikorski, który dosyć niedawno AK-47 próbował bronić Afganistanu przed ZSRR, dziś każe mi (jako eksparlamentarzysta PiS) kochać Niemców za ich własny projekt wspólnej waluty, czytaj: euro. Za Niemców wylegujących się na plażach Grecji i podziwiających piramidy w Gizie… Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 356. rocznica ogłoszenia uniwersału opolskiego
30 listopada 1655 r. podczas potopu szwedzkiego, król Jan Kazimierz ogłosił w Opolu uniwersał królewski do nardu polskiego wzywający do powstania przeciwko Szwedom.
17 października 1655 r. król Polski wraz z żoną Marią i dworem wyjechał do Głogówka w księstwie opolsko-raciborski, które posiadał tytułem zastawu. Został z honorami przyjęty na zamku w Głogówku przez ród von Oppersdorffów. Kancelaria królewska urzędowała natomiast w Opolu w klasztorze franciszkanów. 30 listopada 1655 r. w refektarzu klasztornym król ogłosił uniwersał, którego treść została zredagowana w Opolu Czytaj więcej…
Właściwa wizja zjednoczonej Europy
6Europa, najbardziej dynamiczny kontynent na świecie, kuźnia wszelkiego przemysłu, matka wielkich i wzniosłych idei, które opanowały świat. Europa, ojczyzna najwyższej cywilizacji! Dużo w powyższych stwierdzeniach prawdy ale i fałszu.
Europa, ojczyzna najwyższej cywilizacji. Ale jakiej? Czytaj więcej…
Czy rząd zmniejszy zatrudnienie w administracji publicznej?
1Zdecydowanie zbyt mało mówi się o zmniejszeniu zatrudnienia w administracji publicznej. Być może, na konkretne propozycje przyjdzie czas, jednak w kwestia zmniejszania deficytu budżetowego, kwoty, które państwo przeznacza na administracje, (dodam tylko, że są to kwoty, które ciągle rosnące) nie wróżą szybkiej poprawy. Można szybko dobrać się do kieszeni podatnika podnosząc akcyzę na paliwa, podatki, składki rentowe, czy wydłużając wiek emerytalny. Czytaj więcej…
Sercem kapelana
W bardzo szerokim gremium księży wypłynęło ostatnio zagadnienie, wyrażone wcześniej gdzieś w mediach przez kręgi, które próbują obecnie „wypłynąć” na rozbudzanej przez się niechęci do chrześcijaństwa: „Czy Kościół sprostał zadaniu integracji społeczeństwa?”. Gdy rozbrzmiewały rozmaite uwagi, po sprzeczce z samym sobą („Czy warto?”) dość gwałtownie wstałem i powiedziałem: „Tak i widać to na naszym Śląsku! Kościół ludzi zjednoczył! Kościół po wojnie zebrał ludzi pochodzących z różnych światów: miejscowych i przybywających. Czytaj więcej…
Sukces akcji Ratujmy Maluchy
Mamy dla Państwa dobre wiadomości, MEN ogłosiło zamiar przedłużenia okresu przejściowego dla sześciolatków do 2014 roku. Amnestia dla sześciolatków
Jest to wielki sukces akcji Ratujmy Maluchy! Gratulujemy i dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili akcji swój czas i energię. Czytaj więcej…
SLD: finansowanie zabiegów „in vitro” z budżetów samorządów
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej, były premier Leszek Miller, dokonał zadziwiającej analizy. Otóż Miller nie widzi związku między zabiegami „in vitro” i aborcją. SLD uważa, iż zabiegi „in vitro” są walką o życie ludzkie, natomiast na pytania dziennikarzy, czym więc jest aborcja, były premier odpowiedział, że: „tylko i wyłącznie decyzją kobiety, dotyczącą jej zdrowia”. Miller nie widzi tego, iż wprowadzenie wolności aborcyjnej jest de facto wydawaniem wyroków śmierci na dzieci, które pozbawiono prawa do narodzin. Czytaj więcej…
Handel nieuliczny
Strażnicy miejscy będą mogli karać mandatami za handel prowadzony poza miejscem wyznaczonym przez gminę. Minister sprawiedliwości podpisał rozporządzenie uzupełniające ostatnią zmianę Kodeksu wykroczeń.
Ponad tydzień temu w życie weszła nowelizacja przewidująca karę grzywny oraz możliwość przepadku towaru za handel poza miejscem wyznaczonym przez gminę. O przepadku towaru będzie decydował sąd. Przepisy mają doprowadzić do tego, by sprzedaż uliczna była prowadzona bez naruszania zasad uczciwej konkurencji i prawa podatkowego. Czytaj więcej…
Pytania Wielkiego Testu z Historii: powstania śląskie i plebiscyt
Staraniem Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Muzeum Śląska Opolskiego oraz Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego 25 listopada 2011 roku w auli Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Oleskiej odbył się Wielki Test z Historii. Powstania śląskie i plebiscyt. W konkursie wzięło udział ponad 160 osób, które zmierzyły się z 40 pytaniami. Zwycięzcą Testu okazał się student prawa na Uniwersytecie Opolskim – Marek Wocka. Drugie miejsce zajął Marcin Nowara, student historii Czytaj więcej…
Znani jakich nie znacie: „Wolę mniej wygodne wyprawy na Kresy, od pobytu w zatłoczonych kurortach” – z Dariuszem Całusem, Radnym Miasta Opola i członkiem NSZZ „Solidarność” w Elektrowni Opole rozmawia Tomasz Kwiatek
5Panie Dariuszu opolanie mało wiedzą o Panu, a od niedawna został Pan Radnym Miasta Opola. Czy ma Pan dzieci?
Tak jestem żonaty i mam trójkę dzieci, 26 letnia najstarsza córka mieszka we Wrocławiu, jest już mężatką i mamą mojego 6-letniego wnuka Kuby. Młodsza córka ma 18 lat i przygotowuje sie do matury, a najmłodszy Wiktor w przyszłym roku pójdzie do szkoły. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 181. rocznica wybuchu powstania listopadowego
Powstanie listopadowe wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. Było powstaniem narodowym skierowanym przeciw Rosji. Zasięgiem objęło Królestwo Polskie, część Żmudzi, Wołynia i Litwy. Zakończyło się porażką 21 października 1831 r.
Hasło do powstania dał por. Piotr Wysocki, instruktor w Szkole Podchorążych Piechoty, przywódca działającego od 1828 r. spisku. Wieczorem 29 listopada 1830 r. powstańcy zaatakowali Belweder, w którym mieszkał wielki książę Konstanty. Czytaj więcej…
„Tłumaczyli, że bronią SLD” – z Violettą Porowską, Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Opola i szefową Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Opola rozmawia Łukasz Żygadło
2W zeszły czwartek odbyła się Sesja Rady Miasta Opola. Jakie ważne rzeczy zaszły na niej pod względem klubu PiS?
Sesja miała dla nas dwa najważniejsze interpunkty: zmiany w komisjach i podwyżki. Jeśli chodzi o podwyżki, to oczywiście byliśmy przeciwni wszystkim, ale PO do spółki z Razem dla Opola nas przegłosowali. Czytaj więcej…
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
Po raz 18. Caritas Diecezji Opolskiej zachęca wiernych do nabywania świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Podobnie jak w betlejemską noc troskliwe dłonie Maryi i Józefa przyjęły Dzieciątko Jezus – Światłość świata, tak wierni nabywając wigilijną świecę, pomagają dzieciom w osiąganiu dóbr wspierających ich właściwy rozwój (wypoczynek, edukacja, leczenie, wyżywienie, wychowanie). Dochód z XVIII Wigilijnego Dzieła, Caritas przeznaczy na turnusy wypoczynkowo-formacyjne dla dzieci z ubogich rodzin oraz wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas. Czytaj więcej…
Relacja ze spotkania z O. Ludwikiem Mycielskim OSB
27 października, w Jezuickim Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego odbył się wieczór autorski O. Ludwika Mycielskiego, założyciela pierwszego w powojennej Polsce klasztoru benedyktyńskiego na Śląsku Opolskim, w Biskupowie leżącym na trasie między Nysą a Prudnikiem. W ten sposób opolscy sympatycy biskupowskich Benedyktynów chcieli włączyć się w jubileusz 25-lecia istnienia owej wspólnoty monastycznej. Albowiem 25 lat temu O. Ludwik przybył na Opolszczyznę (najpierw do Bielic) z misją utworzenia filii wspólnoty tynieckiej (wkrótce dołączyli do niego trzej nowicjusze). Czytaj więcej…
Opolski przegląd sportowy: Polska pokonała USA, Gwardia wygrywa a Kolejarz robi resume
Dzisiejsze aktualności zaczynamy od Reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn. Jestem pewien, że każdy Polak będący kibicem sportowym właśnie na tą reprezentację zwraca najwięcej uwagi, słusznie! Podyktowane jest to znakomitymi wynikami Polaków w Pucharze Świata. Otóż nasi siatkarze nie zniechęcili się zaskakującą porażką z Iranem, a wręcz podbudowało to zespół i doprowadziło do kolejnych znakomitych zwycięstw. Najpierw z reprezentantami Azji, co mimo wszystko było do przewidzenia zważywszy na formę prezentowaną przede wszystkim przez Chińczyków. Czytaj więcej…
PiS: zostawcie VAT na ubranka dziecięce
3Niepodnoszenia podatku VAT na ubranka dziecięce domaga się Prawo i Sprawiedliwość. Od nowego roku stawka podatku ma wzrosnąć z 8 do 23 proc.
Prawo i Sprawiedliwość apeluje do rządu o poparcie przygotowanego przez partię wniosku do Komisji Europejskiej o utrzymanie w Polsce obniżonej stawki VAT na ubranka dziecięce. Czytaj więcej…
Ile średnio zarabiasz w woj. opolskim?
1Najnowsze badania pokazują, że nie jest najgorzej, jak również nie jest kolorowo. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń najlepiej zarabia się w woj. mazowieckim, bo średnio aż 4.500 zł. Najmniej natomiast na terenach wschodnich naszego kraju, bo w okolicach 2.800 zł. Badania wykazały, że średnia zarobków w woj. opolskim wynosi 3.000 zł. Taką samą średnią wykazało woj. kujawsko-pomorskie. Nieco więcej, bo 3.080 zł zarabia się średnio w woj. dolnośląskim. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 44. rocznica wyprodukowania pierwszego Fiata 125p
Pierwsze polskie samochody osobowe klasy średniej Fiat 125p produkowano w FSO na Żeraniu od 28 listopada 1967 r. do 29 czerwca 1991 r. na podstawie umowy licencyjnej z włoską firmą FIAT z 1965 r. Po wygaśnięciu licencji w 1983 r. nazwę zmieniono na FSO 125p.
Samochód został wprowadzony jako następca dla przestarzałej Warszawy 223/224. Konstrukcyjnie był on połączeniem włoskich modeli 1300/1500 i 125. Czytaj więcej…
Dla kogo jest polski kapitalizm?
1Expose wygłoszone przez Premiera Donalda Tuska w dniu 18 listopada skłoniło mnie do próby podzielenia się z Państwem swoimi przemyśleniami. Moje 30 letnie doświadczenie związkowe, 6 lat pracy w zarządzie spółki skarbu państwa, a od niedawna pełnienie obowiązków radnego Opola, to suma doświadczeń, które mam taka nadzieję, usprawiedliwiają tę potrzebę.
W rozmowach ze znajomymi, coraz częściej dostrzegam rozczarowanie rzeczywistością, która nas otacza, rozczarowanie modelem państwa, który od roku 1989 jest budowany. Czytaj więcej…
Twórcy dla RP: „niezrozumiała bierność policji wobec aktów agresji, noszą znamiona prowokacji i muszą stać się przedmiotem osobnego śledztwa”
1Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej wyraża najgłębsze oburzenie i zaniepokojenie zakłóceniem obywatelskich obchodów Święta Niepodległości zamieszkami, sprowokowanymi przez porozumienie organizacji lewicowych, działających ze wsparciem wpływowych mediów, na czele z „Gazetą Wyborczą”. Fakty wskazują jednoznacznie, iż zajścia te były skutkiem prowadzonej od wielu miesięcy oszczerczej kampanii Czytaj więcej…
Ministerstwo Edukacji Narodowej współpracuje z koncernami aborcyjnymi
Opublikowane Sprawozdanie Rady Ministrów z wykonania Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży za 2010 rok zawiera wiele niepokojących informacji.
Wystawa gołębi pocztowych w Oldrzyszowicach
W świetlicy wiejskiej w Oldrzyszowicach (gmina Lewin Brzeski) w dniach 10-11 grudnia 2011 r. odbędzie się wystawa gołębi pocztowych. Organizatorem jest Rejonowy Komitet Organizacyjny Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. W skład rejonu wchodzą oddziały w Grodkowie, Niemodlinie i Lewinie Brzeskim.
Uwaga hodowcy! Termin składania deklaracji zgłoszeniowych upływa 3 grudnia br. Przyjmowanie gołębi (koszt 3 zł za gołębia) odbędzie się 10 grudnia w godz. 8.00 – 12.00. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 74. rocznica reaktywowania „Legii Akademickiej”
Legia Akademicka to ochotnicza formacja wojskowa utworzona 11 listopada 1918 r. z młodzieży studenckiej uczelni warszawskich, w większości członków Polskiej Organizacji Wojskowej. 26 listopada 1918 r. przeformowana w regularny oddział piechoty, który 3 grudnia 1918 r. otrzymał nazwę „36 Pułk Piechoty”.
Zgodę na wstępowanie studentów do Legii Akademickiej wyraziły Senaty Akademickie trzech warszawskich uczelni: Czytaj więcej…