PiS: zostawcie VAT na ubranka dziecięce

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Niepodnoszenia podatku VAT na ubranka dziecięce domaga się Prawo i Sprawiedliwość. Od nowego roku stawka podatku ma wzrosnąć z 8 do 23 proc.

Prawo i Sprawiedliwość apeluje do rządu o poparcie przygotowanego przez partię wniosku do Komisji Europejskiej o utrzymanie w Polsce obniżonej stawki VAT na ubranka dziecięce.

Jak powiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński, Polska powinna wykorzystać wszystkie możliwe procedury europejskie, aby nie trzeba było wprowadzać 24-proc. stawki VAT na te artykuły. – Zdecydowanie będziemy się domagać, by wprowadzenie tego wysokiego VAT-u od 1 stycznia zostało wycofane, żebyśmy po prostu te procedury Unii Europejskiej, które mogą pozwolić na zmianę tej niekorzystnej dla nas decyzji Trybunału (Sprawiedliwości Unii Europejskiej – red.), wykorzystali – powiedział Kaczyński na konferencji prasowej pt. „Jeden podpis premiera Tuska – tanie ubranie dla malucha”.

Poseł Przemysław Wipler tłumaczył, że taki wniosek o „środek specjalny”, może być poparty argumentami związanymi z bardzo złą sytuacją demograficzną Polski, która ma jeden z najniższych poziomów dzietności na świecie. Podkreślił, że tylko teraz i w najbliższych latach, Polska może skorzystać z wyżu demograficznego lat 80. i wspierać dzietność kobiet wtedy urodzonych. Wipler wyraził nadzieję, że rząd skorzysta z przygotowanego przez PiS wniosku do Brukseli, i – jak mówił – zostawi rodzinom 160 mln złotych w ich kieszeniach.

Rzecznik PiS Adam Hofman dodał, że w sytuacji, gdy Polska ma w Komisji Europejskiej swojego komisarza, przewodzi Unii i posiada przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, powinniśmy taki wniosek składać właśnie teraz.

Objęcie od stycznia 2012 roku dostawy ubranek i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego stawką podstawową podatku VAT ma związek z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 28 października 2010 r. w sprawie, którą Komisja Europejska wytoczyła Polsce. ETS uznał wtedy, że nasze przepisy są sprzeczne z regulacjami unijnymi.

Są drogi, którymi można doprowadzić do tego, że VAT będzie niski, nawet zerowy, bo są w Unii Europejskiej kraje, gdzie VAT jest zerowy: Anglia, Irlandia – przekonywał szef PiS.

PO podkreśla, że podwyżka VAT to wymóg UE – PiS albo świadomie, albo w związku z brakiem kompetencji, nie zdaje sobie sprawy, że to jest wymóg unijny. My tylko dostosowujemy się do przepisów unijnych, które nas do tego obligują – powiedział poseł PO Paweł Olszewski.

Pełna stawka VAT, która ma obowiązywać od stycznia, wynosi 23 proc. Dodatkowo na wzrost cen może wpłynąć podniesienie akcyzy na paliwa.

Posłanka PiS Jadwiga Wiśniewska zaznaczyła, że obecnie z każdego tysiąca złotych wydanego na ubranka 70 złotych to doliczany VAT.

Za: http://tvp.info/

 1. Violetta Porowska
  | ID: c2fcb374 | #1

  Fatalna decyzja! To jest kolejna podwyżka na asortyment dzieięcy, a będzie jeszcze gorzej. Rząd zapomniał, że taka decyzja uderzy w rodziny, młodych ludzi, którzy planują rodziny, a decyzję o macierzyństwie odkładają na tzw. „lepsze czasy”. Jestem oburzona, fatalna decyzja, tym bardziej, że od stycznia wszystko pójdzie jeszcze w górę.
  Pozdrawiam VP

 2. | ID: b6c280ad | #2

  Wyższe opłaty za przedszkola, likwidacja dla części rodzin możliwości odliczenia ulgi na dzieci z podatku PIT, a teraz wyższy podatek Vat za ubranka dziecięce. Polityka prorodzinna w wykonaniu PO na całej linii…

 3. RVNG
  | ID: 8b03a852 | #3

  Dlaczego Polacy mają cierpieć za błędy które POpełniła SWOŁOCZ przy urnach POdczas wyborów parlamentarnych !

Komentarze są zamknięte