Archiwum

Archiwum dla czerwiec, 2018

Nauka w służbie niepodległej Rzeczypospolitej

PAC

Jerzy Bukowski, fot. YT

Po każdym jubileuszu powinny zostać trwałe ślady w pamięci narodu. Nie wystarczy urządzić wiele pięknych uroczystości, zbudować szereg pomników, nadać sporo odznaczeń, zorganizować mnóstwo imprez o różnym charakterze, chociaż są to niewątpliwie działania potrzebne i budujące ducha wspólnoty. Ale to jeszcze nie wszystko.

Czytaj więcej…

Opole: jest w orkiestrach dętych jakaś siła…

Zastępca Naczelnego

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w Niedzielnych Koncertach Promenadowych. Pierwszy lipcowy koncert pt. „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła…” już w najbliższą niedzielę o godz. 17:00. Na Placu Wolności w Opolu zaprezentuje się Bialska Orkiestra Dęta. Wykona popularne utwory operetkowe, utwory muzyki filmowej i muzyki rozrywkowej. Czytaj więcej…

Irena Szewińska nie żyje

Zastępca Naczelnego

W piątek przed północą zmarła Irena Szewińska, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkoatletyce. Informację potwierdził jej mąż Janusz Szewiński. Nieodżałowana sportsmenka w maju skończyła 72 lata. Czytaj więcej…

Chrzanowski pogrzeb czerwonoarmistów

PAC

Obelisk Armii Czerwonej w Czechowicach – Dziedzicach, fot. NGO

Na cmentarzu komunalnym w Chrzanowie pogrzebano szczątki 1340 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zdobyli to miasto 25 stycznia 1945 roku i spoczywali do tej pory w zbiorowej mogile w parku w dzielnicy Kościelec – poinformowało Radio Kraków.

Czytaj więcej…

Trwa dekomunizowanie przestrzeni publicznej

PAC

„Upadek” totalitarnego symbolu, fot. Piotr Galicki

Od 1984 roku stał przy rondzie w Łośniu – dzielnicy Dąbrowy Górniczej – ogromny pomnik żołnierzy Armii Czerwonej. Wczoraj został ostatecznie zdemontowany. – To dobra informacja. Chcemy również odkłamać historię tego miasta. Dzięki komunistycznej propagandzie wielu twierdzi, że Zagłębie Dąbrowskie jest bastionem komunizmu. Tymczasem Dąbrowa Górnicza była jednym z ważnych miejsc dla rozwoju antykomunistycznej Polskiej Partii Socjalistycznej.  Tu był, dla przykładu, wydawany przed pierwszą wojną światową „Robotnik”. Warto dodać, że na przełomie XIX i XX wieku w redakcję tej gazety byli wspólnie zaangażowani: późniejszy Prezydent II RP Stanisław Wojciechowski i Marszałek Józef Piłsudski – mówi NGO lider KPN-NIEZŁOMNI Adam Słomka. Czytaj więcej…

Droga do wolności zaczęła się w Poznaniu 1956 roku. Pamiętamy!

Zastępca Naczelnego

Poznański Czerwiec (Czerwiec ’56) – pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczane. Wczoraj minęła rocznica wydarzeń poznańskich. Czytaj więcej…

Tygodnik GŁOS: donosiciele tuż przed emeryturą

Zastępca Naczelnego

Jacek Międlar ma zostać oskarżony o „nawoływanie do nienawiści wobec Żydów i Ukraińców w stanie ciągłym od kwietnia 2016 roku do marca 2017 roku”. Śledczy wystąpili do prokuratur w całym kraju prowadzących postępowania w sprawie innych wystąpień Międlara, łącząc wszystkie te materiały w jedno śledztwo. Czytaj więcej…

Polityka: Ardanowski za Jurgiela

Zastępca Naczelnego

Długo zapowiadana dymisja ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela w końcu stała się faktem. W minioną środę, po ponad 2,5 roku pracy w rządzie minister Jurgiel opuścił ostatecznie jego skład. Niezależnie od tego, czy była to jego własna, spowodowana względami osobistymi decyzja, czy też decyzję taką podjął Komitet Polityczny PiS, dobrze, że do tej zmiany ostatecznie doszło. Czytaj więcej…

Tadeusz Waligóra nie żyje

Zastępca Naczelnego

W kędzierzyńskiej Hali Widowiskowo – Sportowej „Azoty” w sobotę 9. listopada odbył się mikołajkowy turniej piłki nożnej zorganizowany przez RTS Odra Kędzierzyn-Koźle. Gościem impezy był wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego w Kędzierzynie-Koźlu Tadeusz Waligóra. (foto: Tadeusz Waligóra uciął sobie pogawędkę z najwybitniejszym koszykarzem w historii Kędzierzyna-Koźla Tomaszem Wilczkiem). Czytaj więcej…

3obieg.pl: chleba i igrzysk

Zastępca Naczelnego

Panem et circenses wołali mieszkańcy miasta w starożytnym Rzymie i dostawali to, co chcieli. Amfiteatry, cyrki i hipodromy imperatorzy budowali w dużej ilości i ogromnych rozmiarów. Największy – Circus Maximum – rozbudowywany przez kolejnych władców mierzył 600 m. długości i 200 szerokości. Jego zarysy są widoczne do dzisiaj. Mieścił do 250 tysięcy widzów, a przy […] Czytaj więcej…

E-learning z Ustawy o ochronie zwierząt dla wymiaru sprawiedliwości i Policji!

Zastępca Naczelnego

Fundacja Czarna Owca Pana Kota i Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż opracowały bezpłatną platformę e-learningową „Zwierzęta i prawo” dla przedstawicieli i przedstawicielek wymiaru sprawiedliwości, organów ścigania, organizacji społecznych, mediów oraz osób wykonujących zawody prawnicze. Kursy pozwalają zdobyć, uzupełnić i usystematyzować wiedzę z zakresu prawnej ochrony zwierząt. Czytaj więcej…

Zawsze trzeba oceniać rzeczywiste intencje

PAC

Fot. NGO

Szacunek dla symboli narodowych (hymn, godło, flaga) jest dla ludzi cywilizowanych czymś tak oczywistym, że nie ma potrzeby się nad tym rozwodzić. Na wszelki wypadek każdy kraj posiada jednak chroniące je zapisy prawne. W Polsce znajdują się one w kodeksach karnym oraz wykroczeń.

Czytaj więcej…