Po każdym jubileuszu powinny zostać trwałe ślady w pamięci narodu. Nie wystarczy urządzić wiele pięknych uroczystości, zbudować szereg pomników, nadać sporo odznaczeń, zorganizować mnóstwo imprez o różnym charakterze, chociaż są to niewątpliwie działania potrzebne i budujące ducha wspólnoty. Ale to jeszcze nie wszystko.
Opole: jest w orkiestrach dętych jakaś siła…
Serdecznie zapraszamy do udziału w Niedzielnych Koncertach Promenadowych. Pierwszy lipcowy koncert pt. „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła…” już w najbliższą niedzielę o godz. 17:00. Na Placu Wolności w Opolu zaprezentuje się Bialska Orkiestra Dęta. Wykona popularne utwory operetkowe, utwory muzyki filmowej i muzyki rozrywkowej. Czytaj więcej…
Opole: Dobry start – 300 zł dla ucznia
1 czerwca weszło w życie rozporządzenie wprowadzające możliwość ubiegania się o nowe świadczenie pn. ,,Dobry Start’’. Będzie ono przyznawane przez Miejskie Centrum Świadczeń w Opolu (ul. Ozimska 19, 7 piętro). Czytaj więcej…
Warszawa: ruszył program priorytetowy „Czyste Powietrze”
Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska S.A. rozpoczęły 29 czerwca br. kampanię edukacyjno-szkoleniowej programu priorytetowego NFOŚiGW Czyste Powietrze. Czytaj więcej…
Irena Szewińska nie żyje
W piątek przed północą zmarła Irena Szewińska, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkoatletyce. Informację potwierdził jej mąż Janusz Szewiński. Nieodżałowana sportsmenka w maju skończyła 72 lata. Czytaj więcej…
Katastrofa lepsza od masakry
Bywają krótkie, ale dosadne, a zarazem barwne określenia tego, co fachowcy tłumaczą długo, rozwlekle i z wykorzystaniem warsztatu naukowego.
Klejnot Rzeczypospolitej należy się jej bohaterowi
Nie tracę nadziei na wystąpienie przez Kapitułę Orderu Orła Białego w zmodyfikowanym składzie do Prezydenta RP o pośmiertne przyznanie najwyższego odznaczenia jakim dysponuje Rzeczpospolita śp. generałowi Ryszardowi Kuklińskiemu – jednemu z największych bohaterów w najnowszej historii świata.
Chrzanowski pogrzeb czerwonoarmistów
Na cmentarzu komunalnym w Chrzanowie pogrzebano szczątki 1340 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zdobyli to miasto 25 stycznia 1945 roku i spoczywali do tej pory w zbiorowej mogile w parku w dzielnicy Kościelec – poinformowało Radio Kraków.
Brzeg: nie będzie referendum ws. budowy nowego więzienia
Brzescy radni odrzucili projekt uchwały przygotowany przez część z nich o przeprowadzenie w mieście referendum ws. budowy nowego więzienia. Wcześniej z przyczyn formalnych w tej samej sprawie odrzucono wniosek samych mieszkańców. Czytaj więcej…
CBA zatrzymało trzy osoby w sprawie reprywatyzacji nieruchomości warszawskich
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby podejrzewane o wyłudzenie w ramach reprywatyzacji nieruchomości warszawskich działki i kamienicy o wartości ponad 38 mln zł – dowiedziała się w piątek PAP. Czytaj więcej…
Trwa dekomunizowanie przestrzeni publicznej
Od 1984 roku stał przy rondzie w Łośniu – dzielnicy Dąbrowy Górniczej – ogromny pomnik żołnierzy Armii Czerwonej. Wczoraj został ostatecznie zdemontowany. – To dobra informacja. Chcemy również odkłamać historię tego miasta. Dzięki komunistycznej propagandzie wielu twierdzi, że Zagłębie Dąbrowskie jest bastionem komunizmu. Tymczasem Dąbrowa Górnicza była jednym z ważnych miejsc dla rozwoju antykomunistycznej Polskiej Partii Socjalistycznej. Tu był, dla przykładu, wydawany przed pierwszą wojną światową „Robotnik”. Warto dodać, że na przełomie XIX i XX wieku w redakcję tej gazety byli wspólnie zaangażowani: późniejszy Prezydent II RP Stanisław Wojciechowski i Marszałek Józef Piłsudski – mówi NGO lider KPN-NIEZŁOMNI Adam Słomka. Czytaj więcej…
Droga do wolności zaczęła się w Poznaniu 1956 roku. Pamiętamy!
Poznański Czerwiec (Czerwiec ’56) – pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczane. Wczoraj minęła rocznica wydarzeń poznańskich. Czytaj więcej…
Nieznane fakty ws. Amber Gold. Sąd podjął decyzję niezgodną z prawem
Marcin P., prezes Amber Gold, w 2010 roku nie wrócił do więzienia dzięki decyzji sądu w Starogardzie Gdańskim. Jak informuje „Rzeczpospolita” została ona podjęta niezgodnie z prawem. Gazeta opisuje nieznany wcześniej wątek w aferze Amber Gold. Czytaj więcej…
Będą zmiany w ustawie o handlu w niedziele. Być może już na jesieni
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej uważa, że pewne zapisy ustawy powinny zostać doprecyzowane. Na przykład, by wykluczyć sytuację, gdy niektóre sklepy obchodzą prawo i stają się placówką pocztową po to, by móc handlować w niedziele. Czytaj więcej…
Opole: Arkadiusz Wiśniewski bez absolutorium
Radni Opola nie udzielili absolutorium prezydentowi Arkadiuszowi Wiśniewskiemu. Czytaj więcej…
Tygodnik GŁOS: donosiciele tuż przed emeryturą
Jacek Międlar ma zostać oskarżony o „nawoływanie do nienawiści wobec Żydów i Ukraińców w stanie ciągłym od kwietnia 2016 roku do marca 2017 roku”. Śledczy wystąpili do prokuratur w całym kraju prowadzących postępowania w sprawie innych wystąpień Międlara, łącząc wszystkie te materiały w jedno śledztwo. Czytaj więcej…
6. Wielki Charytatywny Rajd Rowerowy i Piknik Sportowy już w tę sobotę
Już w najbliższą sobotę 30 czerwca odbędzie się 6. edycja Wielkiego Charytatywnego Rajdu Rowerowego w Opolu oraz całodniowy rodzinny Piknik Sportowy przed centrum handlowym Turawa Park. Znamy już dokładne atrakcje przygotowane specjalnie na ten dzień! Czytaj więcej…
Polityka: Ardanowski za Jurgiela
Długo zapowiadana dymisja ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela w końcu stała się faktem. W minioną środę, po ponad 2,5 roku pracy w rządzie minister Jurgiel opuścił ostatecznie jego skład. Niezależnie od tego, czy była to jego własna, spowodowana względami osobistymi decyzja, czy też decyzję taką podjął Komitet Polityczny PiS, dobrze, że do tej zmiany ostatecznie doszło. Czytaj więcej…
Uchwała SN: Małgorzata Gersdorf pozostanie prezesem do 30 kwietnia 2020
Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego jednogłośnie przyjęło dziś dwie uchwały. W pierwszej z nich zapisano, że sędzia Małgorzata Gersdorf pozostaje zgodnie z Konstytucją RP pierwszym prezesem SN do dnia 30 kwietnia 2020 r. Druga uchwała związana jest z usunięciem sędziów ze składu SN po 4 lipca. Czytaj więcej…
Tadeusz Waligóra nie żyje
W kędzierzyńskiej Hali Widowiskowo – Sportowej „Azoty” w sobotę 9. listopada odbył się mikołajkowy turniej piłki nożnej zorganizowany przez RTS Odra Kędzierzyn-Koźle. Gościem impezy był wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego w Kędzierzynie-Koźlu Tadeusz Waligóra. (foto: Tadeusz Waligóra uciął sobie pogawędkę z najwybitniejszym koszykarzem w historii Kędzierzyna-Koźla Tomaszem Wilczkiem). Czytaj więcej…
weszlo.com: Nawałka z Bońkiem doszczętnie zniszczyli Polską Kadrę i za ten Kryminał powinni siedzieć!
To właśnie przez ten kolesiowski duet Nasza Reprezentacja stała się największym pośmiewiskiem na Mundialu w Rosji, skoro nie dość, iż jesteśmy najgorszą europejską drużyną na tych Mistrzostwach Świata (nawet do Islandii nie mamy żadnego polotu), Czytaj więcej…
3obieg.pl: chleba i igrzysk
Panem et circenses wołali mieszkańcy miasta w starożytnym Rzymie i dostawali to, co chcieli. Amfiteatry, cyrki i hipodromy imperatorzy budowali w dużej ilości i ogromnych rozmiarów. Największy – Circus Maximum – rozbudowywany przez kolejnych władców mierzył 600 m. długości i 200 szerokości. Jego zarysy są widoczne do dzisiaj. Mieścił do 250 tysięcy widzów, a przy […] Czytaj więcej…
Zmiany w gospodarowaniu odpadami zgodnie z zaleceniami NIK
Przygotowane zmiany w przepisach o odpadach uwzględniają liczne wnioski Najwyższej Izby Kontroli – poinformowała Izba w komunikacie Czytaj więcej…
CBOS: 49 proc. Polaków dobrze ocenia prorodzinną politykę rządu
49 proc. Polaków dobrze ocenia prorodzinną politykę rządu. Najlepiej oceniany jest program Rodzina 500 plus, 75 proc. ankietowanych popiera program Dobry Start, a 89 proc. ułatwienia dla matek-studentek – wynika z sondażu CBOS. Czytaj więcej…
E-learning z Ustawy o ochronie zwierząt dla wymiaru sprawiedliwości i Policji!
Fundacja Czarna Owca Pana Kota i Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż opracowały bezpłatną platformę e-learningową „Zwierzęta i prawo” dla przedstawicieli i przedstawicielek wymiaru sprawiedliwości, organów ścigania, organizacji społecznych, mediów oraz osób wykonujących zawody prawnicze. Kursy pozwalają zdobyć, uzupełnić i usystematyzować wiedzę z zakresu prawnej ochrony zwierząt. Czytaj więcej…
Nowela ustawy o IPN bez poprawek przyjęta przez Senat i z podpisem prezydenta
Senat przyjął w środę bez poprawek nowelę ustawy o IPN, uchylającą przepisy przewidujące kary więzienia za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej. Niedługo potem nowelizacja została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Czytaj więcej…
Zawsze trzeba oceniać rzeczywiste intencje
Szacunek dla symboli narodowych (hymn, godło, flaga) jest dla ludzi cywilizowanych czymś tak oczywistym, że nie ma potrzeby się nad tym rozwodzić. Na wszelki wypadek każdy kraj posiada jednak chroniące je zapisy prawne. W Polsce znajdują się one w kodeksach karnym oraz wykroczeń.