Kornel Morawiecki będzie upamiętniony w Bielsku-Białej! Wspólne działanie chadeków i konfederatów przyniosło spektakularny sukces!

Zastępca Naczelnego

Kornel Morawiecki (S), Adam Słomka (P)/NGO

25 października 2019 roku radna Sejmiku Województwa Śląskiego poprzedniej kadencji z PiS, a dziś przewodnicząca okręgu bielskiego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, Monika Socha-Czyż złożyła petycję w sprawie upamiętnienia nazwą ulicy, placu lub ronda w Bielsku-Białej zmarłego lidera Solidarności Walczącej, marszałka seniora Sejmu RP VIII kadencji, Kornela Morawieckiego. 26 maja w Bielsku-Białej odbyła się sesja tamtejszej rady miejskiej, na której doszło do głosowania nad projektem uchwały stworzonym dzięki radnym Platformy Obywatelskiej przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, która uznawała petycję Sochy-Czyż za niezasługującą na uwzględnienie, a ojca obecnego premiera określała jako osobę „niezasługującą na upamiętnienie”.

Poprosiłam przyjaciela Kornela Morawieckiego, posła na Sejm RP I,II,III kadencji, przewodniczącego Konfederacji Polski Niepodległej – Niezłomni, Adama Słomkę o przedstawienie naszego stanowiska jako głosu wnioskodawców. Jego wystąpienie zapobiegło kompromitacji bielskiego samorządu. Niemniej padające argumenty, że radni są od łatania dziur w ulicach – o czym mówił radny wybrany z listy PiS i były dyrektor biura poselskiego ministra Stanisława Szweda, Maksymilian Pryga – ocierały się o groteskę”

– mówi NGO Monika Socha-Czyż.

ZOBACZ WYSTĄPIENIE ADAMA SŁOMKI

CAŁA SESJA RADY MIEJSKIEJ W BIELSKU-BIAŁEJ, 

zobacz: od 4 godziny 23 minuty nagrania

 

 

 

W ubiegłym roku działaczka chadeków doprowadziła do przyjęcia przez Radę Miejską w Bielsku-Białej uchwały, dzięki której w tym mieście powstanie ulica śp. premiera III RP Jana Olszewskiego. 24 stycznia do zastępcy prezydenta Bielska-Białej Przemysława Kamińskiego wpłynęło w tej sprawie stanowisko dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństw IPN, Adama Siwka w sprawie tej inicjatywy, w którym czytamy, że „Kornel Morawiecki był osobą o niezaprzeczalnych zasługach dla naszego kraju (…) Wobec powyższego w pełni popieramy inicjatywę upamiętnienia Jego osoby w przestrzeni publicznej miasta. Proponujemy równocześnie, aby obok tablicy z nazwą ulicy rozważyć umieszczenie kolejnej, zawierającą krótką informację o osobie patrona. Takie rozwiązanie będzie służyć naszej wspólnej pamięci, a zwłaszcza edukowaniu młodego pokolenia”.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Bielska radna PiS Barbara Waluś „zmasakrowała” upamiętnienie Tadeusza Mazowieckiego

Monika Socha-Czyż: Mamy to! Jan Olszewski będzie upamiętniony ulicą, placem lub rondem w Bielsku-Białej! [aktualizacja,video]

Relatywizowanie faktów historycznych. Czy w Bielsku-Białej zostanie upamiętniony Tadeusz Mazowiecki jako „pierwszy Premier III RP”?

Projekt uhonorowania Jana Olszewskiego w Bielsku-Białej zdjęty z porządku sesji rady miejskiej po publicznym stanowisku Antoniego Macierewicza!

Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz popiera szybkie upamiętnienie Jana Olszewskiego nazwą ulicy w Bielsku-Białej

Kolejna batalia w Bielsku-Białej. Po inicjatywie uhonorowania Jana Olszewskiego czas na Kornela Morawieckiego?

Zespół Ekspercki ds. Nazewnictwa Ulic Placów i Nazw Obiektów Fizjograficznych działający przy prezydencie Bielska-Białej uznał wprost, że Kornel Morawiecki nie zasługuje na upamiętnienie, bo historyczny lider Solidarności Walczącej, ojciec obecnego premiera, nie mieszkał w tym mieście …

śp. dr Kornel Morawiecki i Paweł Czyż, 2010

Byłem szefem biura prasowego zmarłego marszałka Kornela Morawieckiego w kampanii prezydenckiej w 2010 roku. Moja małżonka Monika w 2019 roku doprowadziła do uchwały Rady Miejskiej w Bielsku-Białej o upamiętnieniu nazwą ulicy, placu lub ronda śp. premiera Jana Olszewskiego. Tamta batalia trwała przez dziesięć mięsięcy. Wówczas musiał interweniować marszałek senior Sejmu RP IX kadencji albowiem część radnych z bielskiego Klubu Radnych PiS uznawała, że zmarły premier nie zasługuje w naszym mieście na upamiętnienie. Presja odniosła skutek i w grudniu zapadła decyzja radnych zgodną ze złożoną wówczas petycją. Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin nie jest partią wyznaniową. Zrzeszamy osoby, dla których tradycja chrześcijańska i społeczna nauka Kościoła katolickiego jest ważnym elementem aktywności. Naturalnym zatem było, że będziemy działali w przestrzeni upamiętnień tak, aby w mieście nie powstawały jedynie ulice przywołujące nazwy geograficzne nadane przez państwa zaborcze, np. Galicyjska czy też rondo Bielskiego Jazzu lub austriackiej sopranistki Selmy von Halban-Kurz, ale upamiętniające zasłużonych Polaków”

– tłumaczy inicjatywę Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin – prywatnie mąż Moniki Sochy-Czyż.

 

WYSTĄPIENIE PRZEDSTAWICIELA WNIOSKODAWCÓW UPAMIĘTNIENIA

śp. Jana Olszewskiego

NA SESJI RADY MIEJSKIEJ

w BIELSKU-BIAŁEJ w dniu 17.12.2019

Były przewodniczący Platformy Obywatelskiej, poseł Grzegorz Schetyna był działaczem niepodległościowego ugrupowania doktora Kornela Morawieckiego w PRL. Po jego odejściu, napisał:

Odszedł Kornel Morawiecki, twórca i legenda Solidarności Walczącej; w latach 80- tych uczył mnie konspiracji i walki o wolną Polskę; cześć i chwała jego pamięci”.

Nikołaj Iwanow, historyk, rosyjski dysydent, przybył do Polski w 1980 r. i jeszcze przed stanem wojennym podjął współpracę z „Solidarnością Walczącą”. Wspominał, że kiedy pojawił się w Polsce, to wszyscy się go bali.

Byłem za prowokacyjny, za dziwny, miałem przecież rosyjski paszport. Ale Kornel od razu mnie przyjął, przygarnął i do końca był moim najbliższym przyjacielem, moim duchowym ojcem” 

– powiedział.

Iwanow uważa, że Kornel Morawiecki „dla obalenia komunizmu zrobił prawdopodobnie najwięcej ze wszystkich polskich działaczy antykomunistycznych”.

Ja akurat współpracowałem z Kornelem Morawieckim i mam bardzo pozytywne zdanie o jego działalności w tamtym okresie i uważam, że za tamte zasługi takie upamiętnienie mu się należy. Moja opinia jest tu pozytywna. Skoro Jan Olszewski nie był mieszkańcem Bielska-Białej, to takie argumenty (zamieszkanie w Bielsku-Białej – przyp.aut.) w sprawie Kornela są tu bez znaczenia”

– powiedział niedawno w rozmowie NGO poseł na Sejm RP IV,V,VI,VII,VIII kadencji i obecny senator Platformy Obywatelskiej, Antoni Mężydło. Ten toruński senator PO został uprowadzony 2 marca 1984 w ramach tzw. porwań toruńskich. Był torturowany i więziony przez funkcjonariuszy OAS (grupy specjalnej Służby Bezpieczeństwa) w okolicach Okonina, a następnie pozostawiony na wysypisku śmieci w Brodnicy.

Adam Słomka w czasie swojego wystąpienia na sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej wyraził zdziwienie, że lokalna Platforma Obywatelska uważa, że Kornel Morawiecki nie zasługuje na upamiętnienie. Znany polityk niepodległościowy opisał sylwetkę zmarłego ojca premiera przypominając jego zaangażowanie w obalenie komunizmu już od 1968 roku. Przypomniał, że Kornel Morawiecki i dzisiejsi politycy PO, np. Bogdan Borusewicz i były prezydent Bronisław Komorowski byli przeciwnikami Okrągłego Stołu, tak jak on osobiście czy właśnie Kornel Morawiecki. Adam Słomka przypomniał także, że w grudniu 2019 roku Rada Miejska w Bielsku-Białej upamiętniła wspomnianego Jana Olszewskiego i Tadeusza Mazowieckiego, pomimo że nie byli oni mieszkańcami Bielska-Białej.

Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, radny Janusz Buzek poinformował, że chociaż podpisał się pod projektem uchwały, to był do tego zmuszony, a on sam osobiście popiera upamiętnienie śp. założyciela Solidarności Walczącej. Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, radny Konrad Łoś, poinformował na sesji 26 maja, że PiS popiera petycję i radni partii Jarosława Kaczyńskiego zagłosują za odrzuceniem projektu uchwały, którą do tej sesji firmowali radni Platformy Obywatelskiej. Radny z Klubu Radnych „Wspólnie dla Bielska-Białej” – secesjonista z PiS, Maksymilian Pryga – głosujący w efekcie przeciwko upamiętnieniu śp. Kornela Morawieckiego, przekonywał, że to nie czas na takie upamiętnienie, a on sam jest od „nakładek na drodze”. Swoje wątpliwości wyraził też radny Platformy Obywatelskiej Dariusz Michasiów, który próbował powiązać śp. Kornela Morawieckiego z kryzysem wymiaru sprawiedliwości. Sprawę przesądził głos przewodniczącego Rady Miejskiej w Bielsku-Białej i byłego parlamentarzysty OKP/UD/UW Janusza Okrzesika z Niezależnych.BB, który apelował o szacunek dla dokonań i osoby zmarłego opozycjonisty.

Partyjni koledzy Rafała Trzaskowskiego i Borysa Budki chcieli uznać śp. Kornela Morawieckiego za osobę niezasługującą na upamiętnienie! 26 maja wystąpiłem jako reprezentant wnioskodawców na sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej w sprawie uhonorowania śp. Kornela Morawieckiego nazwą ulicy, placu lub ronda. Projekt Komisji Skarg, Wniosków i Petycji – firmowany przez radnych z Klubu Radnych „Wspólnie dla Bielska-Białej” – wspierających prezydenta tego miasta Jarosława Klimaszewskiego z Platformy Obywatelskiej, który uznawał petycję Moniki Sochy-Czyż za niezasadną został odrzucony. 6 radnych poparło skandaliczny projekt PO, 8 było przeciw i 8 się wstrzymało. Platforma zatem nie utrzymała swojego stanowiska w tej sprawie. Wspólne działanie środowiska KPN i chadeków dr Bogusława Rogalskiego przyniosło zatem pozytywny efekt”

– mówi nam Adam Słomka.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte