Kolejna batalia w Bielsku-Białej. Po inicjatywie uhonorowania Jana Olszewskiego czas na Kornela Morawieckiego?

Zastępca Naczelnego

Nie skończyła się jeszcze batalia o uhonorowanie nazwą ulicy w Bielsku-Białej zmarłego w tym roku premiera Jana Olszewskiego, a liderka Towarzystwa Patriotycznego im. Jana Olszewskiego, Monika Socha-Czyż złożyła w ubiegły piątek kolejną petycję do prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego (PO) i przewodniczącego Rady Miasta w Bielsku-Białej Janusza Okrzesika (d. UW/Niezależni.BB). Tym razem zaproponowano nadanie jednej z bielskich ulic imienia zmarłego twórcy „Solidarności Walczącej”, marszałka seniora Sejmu RP VIII kadencji, Kornela Morawieckiego.

Nasza inicjatywa ma dwa cele. Oczywiście pierwszy to upamiętnienie zmarłego ojca premiera i drugi cel to publiczne obnażenie prawdziwych intencji lokalnych władz, które blokują od roku uhonorowanie Jana Olszewskiego, pomimo pozytywnej opinii o wniosku ze strony IPN”

– mówi Socha-Czyż, radna poprzedniej kadencji Sejmiku Województwa Śląskiego z PiS i liderka Towarzystwa.

(…) Jan Olszewski był osobą o niezaprzeczalnych zasługach dla naszego kraju (…) Wobec powyższego w pełni popieramy inicjatywę upamiętnienia osoby Jana Olszewskiego w przestrzeni publicznej miasta. Proponujemy równocześnie, aby obok tablicy z nazwą ulicy rozważyć umieszczenie kolejnej, zawierającą krótką informację o osobie patrona. Takie rozwiązanie będzie służyć naszej wspólnej pamięci, a zwłaszcza edukowaniu młodego pokolenia”

– napisał 5 kwietnia dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństw IPN, Adam Siwek w swoim piśmie do władz Bielska-Białej.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Skandal w Bielsku-Białej! Uhonorowanie Jana Olszewskiego do „zamrażarki”!

ZOBACZ OPINIĘ IPN W SPRAWIE UPAMIĘTNIENIA JANA OLSZEWSKIEGO

SKMIC368N4219061107041

Przypominamy, że Zespół Ekspercki ds. Nazewnictwa Ulic Placów i Nazw Obiektów Fizjograficznych działający przy prezydencie Bielska-Białej  postanowił storpedować projekt Towarzystwa Patriotycznego im. Jana Olszewskiego i odesłać go do „zamrażarki”.

To żenujące, bo niedawno bielscy radni postanowili przyjąć wniosek „wojujących feministek” o uhonorowanie zmarłej w 1933 roku austriackiej śpiewaczki Selmy von Halban-Kurz bez opinii IPN. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek – reprezentujący rząd „dobrej zmiany” – nie zawiesił tej uchwały, aby poznać opinię Instytutu w sprawie von Halban-Kurz. W sprawie uhonorowania śp. premiera Jana Olszewskiego pozytywnie wypowiedział się jeszcze jako radny lider bielskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, obecny poseł Przemysław Drabek. Pytam zatem publicznie, co zrobi PiS, aby pomóc w upamiętnieniu premiera Olszewskiego w Bielsku-Białej”

– mówi NGO autorka inicjatywy.

Jak każda zmiana ulicy podlega pewnej procedurze. Jeśli wniosek o zmianę ulicy Ludwika Waryńskiego na ulicę Jana Olszewskiego przejdzie całą procedurę (np. opinię Zespołu Eksperckiego ds. Nazewnictwa Ulic, Placów i Nazw Obiektów Fizjograficznych i IPN- przyp. aut.) to nie widzę powodu aby mieć tu jakiekolwiek obiekcje. Postać pana premiera Olszewskiego jest nam bliska. Jak dojdziemy do momentu gdy będziemy podejmować decyzję to nasze stanowisko będzie jasne i czytelne”

– mówił NGO w marcu wspomniany wyżej Przemysław Drabek z PiS.

Czy z petycją w sprawie uhonorowania Kornela Morawieckiego będzie podobnie?

Skoro władze Wrocławia natychmiast po śmierci twórcy „SW” zaproponowały nadanie w tym mieście jednej z ulic imienia Kornela Morawieckiego, to argument upływu czasu tu nie istnieje. Chyba, że lider Platformy Obywatelskiej, były działacz „Solidarności Walczącej”, Grzegorz Schetyna uważa, że lokalni politycy PO mają realizować poglądy Lecha Wałęsy, które były prezydent wyraził na ich warszawskiej konwencji przed wyborami. W sprawie obu naszych petycji nadal liczę na aktywne poparcie ze strony bielskich radnych Prawa i Sprawiedliwości. Warto być przyzwoitym i robić swoje”

– konkluduje nam Monika Socha-Czyż.

 

Do sprawy wrócimy!

 

Andrzej Nowak

Komentarze są zamknięte