Liderzy polskiej społeczności na Litwie upamiętnili Rotmistrza Pileckiego

Zastępca Naczelnego

Edyta Tamošiūnaitė, Waldemar Tomaszewski/ l24.lt

W poniedziałek, 25 maja, liderzy polskiej społeczności na Litwie: przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski wraz z wiceprezes Związku Polaków na Litwie, wicemer (wiceprezydent) miasta Wilna – Edytą Tamošiūnaitė, upamiętnili Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Liderzy polskiej społeczności na Litwie w 72. rocznicę egzekucji Witolda Pileckiego, złożyli kwiaty przy znajdującym się w Wilnie na ulicy Užupio 7 domu (dzielnica Zarzecze, lit. Užupis), w którym w latach 1910-1915 mieszkał Rotmistrz Pilecki.

Przypominamy, że w ubiegłym roku posłowie Parlamentu Europejskiego większością głosów przyjęli rezolucję w sprawie „znaczenia europejskiej pamięci historycznej dla przyszłości Europy”. Parlamentarzyści zdecydowali o ustanowieniu 25 maja – w rocznicę egzekucji Witolda Pileckiego – Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Witold Pilecki służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami 1920 r. Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo ZWZ, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz, by zdobyć tam informacje i zorganizować konspirację niepodległościową. Zagrożony dekonspiracją zdołał uciec z piekła Auschwitz.

W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim. Rok później znalazł się w 2. Korpusie Wojska Polskiego we Włoszech, skąd decyzją gen. Władysława Andersa powrócił do Polski – będącej już pod władzą komunistów, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze Rządu RP na Uchodźstwie. Aresztowany w maju 1947 r., trafił do aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie komunistyczni oprawcy poddali go okrutnemu śledztwu. Mimo tortur pozostał niezłomny, wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna. Skazany na śmierć w pokazowym procesie, został zamordowany 25 maja 1948 r., o godz. 21.30.

Przez cały okres PRL-u wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały ścisłej cenzurze. Miejsce pogrzebania bohatera wciąż pozostaje nieznane. W 2006 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 r. awansowany na pułkownika.

Tego samego dnia kwiaty przy tablicy upamiętniającej Witolda Pileckiego złożyła Ambasador RP w Wilnie Urszula Doroszewska.

Na podst. inf. wł. www.l24.lt, IPN

Komentarze są zamknięte