„Kraków tam i z powrotem”

Zastępca Naczelnego

Wawel, fot. NGO Bielsko – Biała

Pod takim hasłem Muzeum Krakowa ogłosiło w ramach omówionej tu przeze mnie 28 kwietnia akcji „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków” konkurs dla przewodników miejskich na opracowanie oryginalnych tras zwiedzania, które byłyby atrakcyjne dla mieszkańców podwawelskiego grodu – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

W dobie pandemii to krakowianie stali się głównymi odbiorcami oferty kulturalnej i turystycznej. W pewien sposób wypełniają lukę po wielu milionach turystów z zagranicy i spoza Krakowa”

– powiedziała PAP koordynatorka Centrum Działań Społecznościowych „Jestem Kraków” w tej placówce Katarzyna Winiarczyk.

Zamierzający wziąć udział w konkursie przewodnicy mają zaplanować trzygodzinne trasy tematyczne o wiele mówiących nazwach: dla belfra z klasą, rodzinną, dla dwojga (miejsca romantyczne), dla biegacza i/lub cyklisty oraz „trasę jak okrasa”, w której nie wskazano konkretnej grupy odbiorców ani ograniczeń czasowych.

Jak napisano w regulaminie, scenariusz trasy powinien nawiązywać do miejsc lokalnych, które nie są powszechnie znane, a mogą stanowić alternatywę dla charakterystycznych obiektów turystycznych Krakowa. We wszystkich kategoriach wyróżnione zostaną po trzy najciekawsze propozycje. Zostaną one udostępnione mieszkańcom w przystępnej formie, choć na razie nie zapadła jeszcze decyzja, czy przewodnik będzie miał wersję drukowaną, czy elektroniczną”

– czytamy w depeszy PAP.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 17 czerwca. Autorzy wyróżnionych prac dostaną po 500 złotych honorarium.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte