Wystawa Święty Krzyż – miejsca pamięci już w Katowicach

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Od 5 października br. w holu głównym gmachu Urzędu Wojewódzkiego w Opolu można oglądać wystawę „Święty Krzyż – miejsca pamięci” zrealizowaną przez naszą fundację w ramach zadania pn. „Święty Krzyż – miejsca pamięci”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju 2017”). Głównym celem naszych działań jest upowszechnienie wiedzy o Świętym Krzyżu, jako przestrzeni pamięci narodowej i miejscu martyrologii.

W całym masywie Świętego Krzyża i w różnych punktach klasztoru pobenedyktyńskiego (od 1936 r. należącego do OO. Oblatów Maryi Niepokalanej) znajdują się miejsca, które były świadkami tragicznych wydarzeń związanych z przetaczającymi się przez Polskę najazdami i wojnami. Są wśród nich cele obozu zagłady z lat drugiej wojny światowej (dawnego więzienia) oraz cmentarz jeniecki, na którym spoczywa około 6000 zagłodzonych i zamordowanych w obozie jeńców radzieckich. Jest skromne epitafium zamordowanych przez Niemców w obozach koncentracyjnych OO. Oblatów, których sylwetki przypomnimy. Są też miejsca związane z powstaniem styczniowym, w tym relikt usypanego w 1861 r. kopca pamięci zmarłego w tymże roku na emigracji ks. Adama Czartoryskiego oraz powstańców 1830-1831 r.

 

 

Wystawa będzie eksponowana również w Katowicach (13-19.10), Częstochowie, Kielcach, Bielinach i w klasztorze na Świętym Krzyżu. Jej elementem będzie również folder w języku polskim i angielskim, zawierający szersze informacje na temat przedstawianych na planszach miejsc i wydarzeń.

Po zakończeniu projektu wystawa planszowa pozostanie w klasztorze świętokrzyskim, skąd będzie ją można wypożyczać do instytucji kultury, szkół itp. w całej Polsce.

Fundacja „Dla Dziedzictwa”

 1. | ID: ccde5871 | #1

  NGO Częstochowa | Od 20. do 26. października 2017 r. w Ośrodku Promocji Kultury Gaudemater w Częstochowie, ul. Dąbrowskiego 1, można oglądać wystawę „Święty Krzyż – miejsca pamięci” zrealizowaną przez Fundację Dla Dziedzictwa, w ramach zadania pn. „Święty Krzyż – miejsca Pamięci”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju 2017”). Głównym celem naszych działań jest upowszechnienie wiedzy o Świętym Krzyżu, jako przestrzeni pamięci narodowej i miejscu martyrologii.
  Współorganizatorem ekspozycji jest Częstochowskie Towarzystwo Naukowe, przestrzeni ekspozycyjnej udzielił Ośrodek Promocji Kultury Gaudemater. Na otwarcie wystawy zapraszamy w piątek, 20 października, o godz. 12.00

  http://www.cztn.ajd.czest.pl/html/historia.html
  http://gaudemater.pl/wystawa-swiety-krzyz-miejsca-pamieci/

 2. | ID: c536682e | #3

  Zachęcam wszystkich, komu leżą na sercu losy Polski, do uczestnictwa w tej kolejnej Nowennie
  19. NOWENNA POMPEJAŃSKA ZA OJCZYZNĘ
  https://urbietorbi-apokalipsa.net/pl/komentarze/temat/np-19

Komentarze są zamknięte