Prezydent Zembaczyński otrzymał absolutorium. I nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że jeden głos pozytywny otrzymał od radnego PiS. Dariusz Całus, bo to winowajca, nie przyznaje się do winy. Czytaj więcej…
Sąd Najwyższy: niemieccy spadkobiercy zachowali prawa do pozostawionych majątków. Teraz dopiero zaczną się roszczenia?
1Uchwała Sądu Najwyższego może skutkować falą pozwów niemieckich spadkobierców o zwrot majątków, których właściciele – deklarujący po wojnie polską narodowość – utracili je poprzez wyjazd z Polski i utratę polskiego obywatelstwa. Czytaj więcej…
W niedzielę w radio wywiad z gen. Romanem Polko
Zapraszamy w niedzielę 1 lipca 2012 r. o godz. 18:00 do RadioRP.FM na I część wywiadu z gen. Romanem Polko. W trakcie audycji usłyszymy m.in. dla czego polską armią powinni dowodzić Ci co mają doświadczenie bojowe, a nie lizusy Czytaj więcej…
Jest wniosek o podjęcie procedury delegalizacji Ruchu Palikota
1Zawiadamiam o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 196 i 256 kk przez partię polityczną, pn. Ruch Palikota uzasadniającego podjęcie procedury jej delegalizacji w związku z łamaniem art 13 Konstytucji RP. Czytaj więcej…
Józef Lompa: „Mieszkańcy kraju tego mieli dzieje rożnej czyli odosobniającej kolei, są też przeto w mowie, obyczajach i charakterze różniącemi się od siebie”
4Szląsko należało pierwotnie do Polski; później miało własne książęta. Te zaś po jednemu odrywały się od ciała narodu Polskiego, aż nakoniec stały się zupełnie hołdowniczemi królów Czeskich a następnie, gdy korona Czeska w dóm Austryacki weszła, temuż podległemi. Czytaj więcej…
Pałac Solms-Baruthów w Ciepielowicach
1Pałac w Ciepielowicach, niewielkiej wsi, położonej nieopodal Dąbrowy pod Opolem na północnym obrzeżu Borów Niemodlińskich na naszych oczach zamienia się w ruinę. Rozległy niegdyś, usytuowany w centrum wsi zespół pałacowo-parkowo-folwarczny pochodzi z końca XVIII w. Czytaj więcej…
Niemiecki Jugendamt chce odebrać dzieci rodzinie z Bytomia!
3Hanowerski Jugendamt (urząd ds. dzieci i młodzieży) domaga się wydania niemieckiej rodzinie zastępczej dwojga dzieci z Bytomia – Dawida i Daniela. Wniosek Jugendamtu w tej sprawie trafił do polskiego sądu. Czytaj więcej…
Radni PiS zdradzili wyborców w południe przy kawie i ciastkach…
22Prawo i Sprawiedliwość to dla mnie partia ważna jak każde inne prawicowe ugrupowanie na polskiej scenie politycznej. Jednak podczas wczorajszego głosowania nad absolutorium dla Prezydenta Zembaczyńskiego radni tej partii z Opola pokazali, że nie zasługują na mandat wyborczy z list PiS. Czytaj więcej…
Konkurs dla samorządów: Dobry klimat dla rodziny
1Trwa konkurs „Dobry Klimat dla Rodziny” o Nagrodę Pary Prezydenckiej. Samorządy do końca sierpnia mogą zgłaszać swoje działania na rzecz rodzin. Czytaj więcej…
Sejm ograniczył wolność zgromadzeń
Sejm znowelizował prawo do zgromadzeń publicznych, ograniczając znacząco tą formę aktywności obywatelskiej. Za zmianami w prawie do zgromadzeń głosowali posłowie Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, Czytaj więcej…
Całus: Dlaczego głosowałem „za” absolutorium?
11W dniu 28 czerwca odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Opola. Jednym z najważniejszych punktów posiedzenia, było rozpatrzenie sprawozdań finansowych za rok 2011, wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta, oraz uchwała w sprawie udzielenia absolutorium Czytaj więcej…
Zmiany w Muzeum Polskiej Piosenki: Małgorzata Klasicka zwolniona
1Po czterech latach sprawowania funkcji dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, odwołana została Małgorzata Klasicka. To efekt braku konkretnego działania oraz niezadowolenia z jej pracy. Czytaj więcej…
NGO Kędzierzyn-Koźle: prezydent otrzymał absolutorium, starosta nie
Prezydent Kędzierzyna-Koźla Tomasz Wantuła otrzymał absolutorium od radnych miejskich. Natomiast starosta Kędzierzyńsko-Kozielski Artur Widałak podczas głosowania rady powiatu, nie otrzymał wymaganej liczby głosów. Czytaj więcej…
Czy zegar długu publicznego pokazuje prawdę?
2Przeglądając Internet znalazłem trzy zegary długu publicznego www.zegardlugu.pl, tomaszmazur.eu, www.dlugpubliczny.org.pl. Pierwsze dwa niezależnych autorów, trzeci z fundacji FOR Prof. Leszka Balcerowicza. No i teraz powstaje pytanie. Czytaj więcej…
Śledztwo smoleńskie do umorzenia?
Prokuratura nie znalazła osób, które można obciążyć odpowiedzialnością za przygotowanie wizyty prezydenta i premiera w Smoleńsku w kwietniu 2010r. W weekend mija termin zakończenia śledztwa. Czytaj więcej…
Konflikt polsko-litewski na Wileńszczyźnie w latach 1941-1944
1Są epizody w życiu narodów, które na długi czas wywierają swoiste piętno w ich pamięci. Niewątpliwie konflikt polsko-litewski należy właśnie do takich wydarzeń. Nawet dziś, pomimo upływu ponad 60 lat, budzi on gorące kontrowersje. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 71. rocznica śmierci Ignacego Paderewskiego
Ignacy Jan Paderewski urodził się 6 listopada 1860 r. w Kuryłówce na Podolu w rodzinie szlacheckiej o tradycjach niepodległościowych. Był polskim pianistą, kompozytorem, politykiem, działaczem niepodległościowym, Czytaj więcej…
Prokuratura: JPII można znieważyć tylko obiektywnie
1Dla funkcjonowania państwa jest sprawą istotną aby w wymiarze sprawiedliwości pracowały osoby mające dostateczny zasób wiedzy życiowej i rozwiniętą umiejętność logicznego myślenia. Niestety wielokrotnie do opinii publicznej dostają się informacje o działaniach rozlicznych prokuratur, które nie mieszczą się w głowie nawet osobie przeciętnie rozwiniętej intelektualnie. Czytaj więcej…
Prezydent Zembaczyński otrzymał absolutorium. Radny Dariusz Całus z PiS głosował „za”!
5Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, głosami koalicji PO i Razem dla Opola Prezydent Ryszard Zembaczyński otrzymał absolutorium. Największym zaskoczeniem jest głos radnego Prawa i Sprawiedliwości Dariusza Całusa, który zagłosował „za”. Czytaj więcej…
Aleksander Grad odchodzi z Sejmu. Powód? Będzie wydobywał gaz łubkowy
Były Minister Skarbu a obecnie poseł PO Aleksander Grad złożył na biurko marszałek Sejmu Ewy Kopacz wniosek o wygaszenie jego mandatu poselskiego. Grad nie podał przyczyn, powiedział jedynie, iż jego mandatu posła nie można pogodzić z jego planami zawodowymi. Czytaj więcej…
„Nasz Dziennik”: Czarny Czwartek w Poznaniu
Potrzeba było 50 lat od pamiętnych wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956, by wykazać, że robotnicy Poznania wystąpili przeciwko komunistycznej niewoli, upominając się nie tylko „o wolność, prawo i chleb”, ale także „o Boga”. Czytaj więcej…
Polskie dzieci z Wołynia są w potrzebie!
W tym roku nie ma środków finansowych na sprowadzenie dzieci polskich z Wołynia. Pani Krystyna Brzezińska, prezes krapkowickiego oddziału KIK w Opolu rokrocznie organizuje kolonie dla nich. Czytaj więcej…
10 lipca rusza mistrzowski Tour de Pologne
1Niespełna dwa tygodnie zostały do rozpoczęcia 69. Tour de Pologne UCI World Tour. Obsada tegorocznego wyścigu jest bez wątpienia najlepsza w historii, a na starcie pojawią się mistrzowie świata i medaliści Igrzysk Olimpijskich. Czytaj więcej…
Józef Lompa (1797 – 1863) twórca inteligencji śląskiej
1Na wstępie pewna konieczna uwaga. Otóż, trzeba przyznać, że autorzy tekstów mają tym większy kłopot w pisaniu i kontakcie z czytelnikami, im mniejsza jest powszechna znajomość historii i jej roli w życiu społecznym. Czytaj więcej…
Minął dzień na sygnale: 27 czerwca, środa
Opole: Księgowa wyprowadziła z firmy ponad 500 000 złotych – usłyszała 37 zarzutów!
Policjanci zakończyli postępowanie w sprawie oszustwa polegającego na wyprowadzeniu z jednej z firm działających na terenie powiatu opolskiego ponad 500 000 zł. Czytaj więcej…
Lider zaufania – Bronisław Komorowski. Komu nie ufamy Januszowi Palikotowi
2Największym zaufaniem społeczeństwa wśród polityków ponownie cieszy się Prezydent Bronisław Komorowski (68%). Natomiast Jarosław Kaczyński stracił palmę pierwszeństwa w nieufności Polaków na rzecz Janusza Palikota. Czytaj więcej…
Petycja do Białego Domu o powołanie międzynarodowej komisji w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem
26Stowarzyszenie Solidarni 2010 zainicjowało petycję do rozpatrzenia przez administrację Baracka Obamy na stronie WhiteHouse.gov. Czytaj więcej…