10 lipca rusza mistrzowski Tour de Pologne

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Niespełna dwa tygodnie zostały do rozpoczęcia 69. Tour de Pologne UCI World Tour. Obsada tegorocznego wyścigu jest bez wątpienia najlepsza w historii, a na starcie pojawią się mistrzowie świata i medaliści Igrzysk Olimpijskich.  

W 69. Tour de Pologne zobaczymy 200 kolarzy w 25 startujących zespołach. Ekipy wysyłają już wstępne zgłoszenia i znajdujemy w nich fantastycznych kolarzy. W ekipie BMC Racing Team wystartuje między innymi Norweg Thor Hushovd i Włoch Alessandro Ballan. Ballan to mistrz świata z 2008 roku i zwycięzca Tour de Pologne z 2009. Hushovd wygrywał światowy czempionat w 2010 roku.

W Omega Pharma-Quick Step zobaczymy Toma Boonena, mistrza świata z 2005 roku i świeżo upieczonego mistrza Belgii. Obok niego wystartuje Czech Zdenek Stybar, mistrz świata w kolarstwie przełajowym z 2010 i 2011 roku. Wraz z nimi ujrzymy reprezentantów Polski na Igrzyska Olimpijskie w Londynie: Michała Gołasia i Michała Kwiatkowskiego. Pierwszy z nich to nowy mistrz Polski w wyścigu ze startu wspólnego, natomiast „Kwiatek” to wicemistrz Polski w jeździe indywidualnej na czas i były mistrz świata i Europy juniorów w tej specjalności.

Wspominając zawodników młodego pokolenia należy zwrócić uwagę na to, że do Polski często przyjeżdżają kolarze, którzy brylowali w kategoriach młodzieżowych, a obecnie coraz odważniej atakują najlepszych kolarzy na świecie. W tym roku na starcie pojawią się dwaj ostatni mistrzowie świata do lat 23. Rok temu w Kopenhadze tytuł zdobył Francuz Arnaud Demare z FDJ, a w 2010 roku triumfował Australijczyk Michael Matthews z Rabobanku.

Skoro mowa o Rabobanku, to trzeba przytoczyć nazwisko wielokrotnego mistrza świata i medalistę Igrzysk Olimpijskich na torze – Theo Bosa. Od kolarstwa torowego zaczynał również inny sprinter Rabobanku – Graeme Brown. Australijczyk to mistrz olimpijski w wyścigu na dochodzenie z Aten (2004).

Obsada będzie mistrzowska, emocje gwarantowane. 69. Tour de Pologne UCI World Tour rusza już 10 lipca. Bądźcie gotowi!

Biuro Prasowe Lang Team

 

  1. | ID: 3d40ea8e | #1

    Dla zainteresowanych: selekcjoner Piotr Wadecki podał ośmioosobowy skład Reprezentacji Polski, na zbliżający się wielkimi krokami 69. Tour de Pologne UCI World Tour. Liderem będzie Marek Rutkiewicz z CCC Polsat Polkowice oraz Bartosz Huzarski z Team NetApp.
    W przeciwieństwie do ubiegłego roku Reprezentacja Polski składać się będzie z zawodników doświadczonych i najmocniejszych na obecną chwilę zdaniem Piotra Wadeckiego. Aż czterech kolarzy w składzie to podopieczni selekcjonera z CCC Polsat Polkowice. Niekwestionowanym liderem jest Marek Rutkiewicz, a z zespołu CCC – oprócz niego – pojadą również: Tomasz Kiendyś, Mateusz Taciak i Bartłomiej Matysiak.
    Z ekipy Team BGŻ na Tour de Pologne pojadą: Łukasz Bodnar i Paweł Cieślik. Zespół BDC MarcPol reprezentować będzie Damian Walczak, natomiast jedynakiem z zagranicznego teamu jest Bartosz Huzarski.
    Przypomnijmy, że ostatnim Polakiem, który wygrał Tour de Pologne był Cezary Zamana w roku 2003. Ostatnie etapowe zwycięstwo wywalczył Marek Rutkiewicz w 2004 roku.

Komentarze są zamknięte