Całus: Dlaczego głosowałem „za” absolutorium?

Niezależna Gazeta Obywatelska11

W dniu 28 czerwca odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Opola. Jednym z najważniejszych punktów posiedzenia, było rozpatrzenie sprawozdań finansowych za rok 2011, wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta, oraz uchwała w sprawie udzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta Opola z tytułu wykonania budżetu za rok 2011. Regionalna Izba Obrachunkowa przedstawiła pozytywną opinię z przeprowadzonego badania sprawozdania. Również Komisja Rewizyjna nie wykazała uchybień formalnoprawnych i wnioskowała do Rady Miasta o podjęcie decyzji o udzieleniu absolutorium Prezydentowi.

Za uchwałą o absolutorium zagłosowało 15 radnych PO, RdO i PiS, a od głosu wstrzymało się 5 radnych SLD i PiS. Przeciwko było 3 z SP i PiS.

Sam głosowałem za udzieleniem absolutorium Prezydentowi.

Mam bardzo krytyczny stosunek do sposobu prowadzenia polityki przez Platformę Obywatelską na scenie krajowej. Mój szczególny sprzeciw budzi polityka społeczna a właściwie jej brak. Polityka PO tworzy warunki do wciąż rosnącego rozwarstwienia społecznego w Polsce, polityka prorodzinna pozostaje jedynie w sferze deklaracji, wciąż osłabiana jest rola związków zawodowych a dialog społeczny pozorowany. Wprowadzenie wydłużonego wieku emerytalnego, bez mechanizmów osłonowych dla pracowników tracących kwalifikacje zdrowotne do wykonywania zawodu, zapowiedź likwidacji części odliczeń podatkowych, czy też pozbawienie trzynastej pensji sfery budżetowej, to tylko niektóre działania, które muszą się negatywnie przełożyć na poziom życia polskich rodzin.

Wszystko to, nie wpływa jednak na moją ocenę Prezydenta Ryszarda Zembaczyńskiego. Pominę kwestie formalne i fakt, że Prezydent po prostu dobrze wywiązał się z wykonania budżetu, przyjętego wcześniej przez Radę Miasta. Co do tego nie było różnicy wśród radnych, bez względu na barwy klubowe. Co najwyżej w dyskusji powracano do debaty z czasu ustalania planu wydatków miasta, a tutaj indywidualne preferencje i różnice są rzeczą naturalną. Przydomek hamulcowego dla Prezydenta Zembaczyńskiego, jest moim zdaniem niezasłużony. Mieszkam w Opolu od ponad 20 lat i chyba mało było takich okresów, gdy pozytywne zmiany zachodziły w mieście tak szybko. Smuci mnie fakt, że niektórzy działacze partyjni prawej strony, tak bardzo zatracili się w wojnie na prawicy, że odległa ideowo lewica, jest im politycznie bliższa i nie w nią jest skierowane ostrze politycznego sporu.

Dla mojej oceny Prezydenta nie bez znaczenia jest fakt, że jest on od lat związany z prawą stroną sceny politycznej. Jest człowiekiem religijnym, pielęgnującym i wspierającym inicjatywy patriotyczne, zachowującym sporą samodzielność i nie poddającym się obyczajowym modom. Wszyscy pamiętamy jego SLD-owskich poprzedników Leszka P., Piotra S. czy i Piotra K. To wówczas wyłaniał się obraz włodarzy Opola, do cna skorumpowanych, którzy za załatwienie najdrobniejszej rzeczy w ratuszu kazali sobie płacić łapówki. Wszyscy pamiętamy radość w 2002 roku, gdy po raz pierwszy Ryszard Zembaczyński został prezydentem Opola, wygrywając w pierwszej turze wyborów bezpośrednich z wynikiem około 66% głosów. Wtedy pojawiła się nie utracona szansa, na budowanie nowego, lepszego wizerunku naszego miasta. Wśród mieszkańców Opola, jak wykazały również ostatnie wybory, Ryszard Zembaczyński to wciąż cieszący się dużym zaufaniem i poparciem społecznym, włodarz miasta.

Prezydent zapowiedział, że jest to już jego ostatnia kadencja, przed przejściem na emeryturę. Czy samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski, Sojuszu Lewicy Demokratycznej już mają kandydatów na tyle popularnych, sprawnych i doświadczonych, którzy potrafią godnie i z korzyścią dla miasta zastąpić szefa opolskiego magistratu?

Autor: Dariusz Całus, Radny Miasta Opola (Klub Prawa i Sprawiedliwości)

 1. woj
  | ID: 70e63e65 | #1

  nie bez znaczenia jest fakt, że jest on od lat związany z prawą stroną sceny politycznej….. dzialacz SD, wicewojewoda za czasow glebkoiej komuny PRL, typowy prawicowiec…. hehehe

 2. Zofia
  | ID: 823af9e8 | #2

  A ilu mamy w Opolu takich niezłomnych, którzy mają juz swoje lata a nigdy nie mieli nic wspólnego z byłym systemem?…Nareszcie można przeczytań na stronach NGO, wyważony, trafny opis sytuacji…Tak trzymać Panie Radny i proszę nie dawać się rozpolitykowanym pozorantom . Prezydent na głowę bije różnej maści tzw. prawicowców, którzy jedynie co do tej pory zrobili to pouczają innych i wszędzie wietrza spisek i prowokację :-)

 3. niepokorny
  | ID: c129cacc | #3

  Zofia wiem wiem na PO głosujesz, a wcześniej na Unię Wolności, a radny Całus to kanalia, która niestety reprezentuje PiS o zgrozo, mam nadzieje, że nie długo

 4. Kubex
  | ID: a885bb2b | #4

  szlak mnie trafia jak to czytam- idz chłopie do PO!

 5. Zofia
  | ID: fd76b248 | #5

  Tak walczcie tak dalej a w najbliższych wyborach tzw. prawica wyląduje na aucie a lewica jedynie zyska. Jeśli PiS nie będzie potrafił otworzyć się na osoby mniej radykalne to kolejna klęska gwarantowana….

 6. prawy
  | ID: fd76b248 | #6

  A Ty nieopokorny w czasach Uni Wolności to na co głosowałeś na PZPR?

 7. HAŃBA
  | ID: 1676a4a9 | #7

  „Wszystko to, nie wpływa jednak na moją ocenę Prezydenta Ryszarda Zembaczyńskiego. Pominę kwestie formalne i fakt, że Prezydent po prostu dobrze wywiązał się z wykonania budżetu, przyjętego wcześniej przez Radę Miasta. Co do tego nie było różnicy wśród radnych, bez względu na barwy klubowe. Co najwyżej w dyskusji powracano do debaty z czasu ustalania planu wydatków miasta, a tutaj indywidualne preferencje i różnice są rzeczą naturalną. Przydomek hamulcowego dla Prezydenta Zembaczyńskiego, jest moim zdaniem niezasłużony. Mieszkam w Opolu od ponad 20 lat i chyba mało było takich okresów, gdy pozytywne zmiany zachodziły w mieście tak szybko. Smuci mnie fakt, że niektórzy działacze partyjni prawej strony, tak bardzo zatracili się w wojnie na prawicy, że odległa ideowo lewica, jest im politycznie bliższa i nie w nią jest skierowane ostrze politycznego sporu.”

  TŁUMACZENI tyPOwe DLA ZDRAJCY!!!!!!!!!!!!!!!!

  TAK I POdobnie TŁUMACZYLI SIĘ ZDRAJCY RADNI – W PRUDNIKU, GŁUBCZYCACH, KOŹLU,NYSIE.

  Głosować za absolutorium Prerzydenta na którym ciążą mocne zarzuty prokuratorskie???

  WSTYD I HAŃBA !

  CZŁOWIKU SKORO TAK POzytywnie OCENIASZ „PEŁO” TO ZAPISZ SIĘ DO TEJ POstkomunistycznej PARTII.

  MAM NADZIJĘ ŻE POSŁOWIE : KŁOSOWSKI I JAKI NALEŻYCIE ODNIOSĄ SIĘ DO TEGO FAKTU ! ! !

  O JAKICH POzytywnych ZMIANACH PAN MÓWI ?????????

  W OPOLU – MIEŚCIE WOJEWÓDZKIM CIEŻKĄ ZNALEŹĆ PRACĘ. WIEM COŚ O TYM !!!!!!!!!!
  PODCZAS GDY WE WROSŁAWIU PRACĘ MOŻNA ZNALEŹĆ W „TRY MIGI”

  1 A—„Dla mojej oceny Prezydenta nie bez znaczenia jest fakt, że jest on od lat związany z prawą stroną sceny politycznej.”

  1B—OD KIEDY „PEŁO” TO PRAWICA??? – PARTIA KTÓREJ KORZENIE TO „ŻYDOKOMUNA” UNIA WOLNOŚCI!!!! W PO JEST WIELU DAWNYCH DZIAŁACZY PZPR – PRZYKŁAD POSEŁ KORZENIOWSKI. PARTIA POWINNA NAZYWAĆ SIĘ KC PZPO

  2A—Wśród mieszkańców Opola, jak wykazały również ostatnie wybory, Ryszard Zembaczyński to wciąż cieszący się dużym zaufaniem i poparciem społecznym, włodarz miasta.

  2B— TE SŁOWA ŚWIADCZĄ O SPRZEDANIU SIĘ.

  ZAZWYCZAJ W POLSCE SPRZEDAJNI RADNI SĄ W WIEKU ŚREDNIM 37,38 LAT —-> 53,54

  DLACZEGO TAKI PRZEDZIAŁ WIEKOWY?

  PONIEWAŻ TEN PRZEDZIAŁ WIEKOWY TO GRUPA KTÓRA MOŻE SIĘ JESZCZE CZEGOŚ DOCHEŁPIĆ-MAJĄ DZIECI W WIEKU SZKOLNYM I CHCĄ JESZCZE POCZUĆ WIĘKSZY BYT MATERIALNY.

  MŁODZI (MIMO IŻ TO NIBY IM SIĘ PRZYPISUJE SPRZEDAJNOŚĆ) MAJĄ SWOJE CELE I IDEAŁY , IDĄ TĄ DROGĄ PROSTO NIE PATRZĄC NA JUDASZY.

  STARSI POWYŻEJ 54 ZAZWYCZAJ NICZEGO JUŻ NIE OCZEKUJĄ , SĄ DOŚWIADCZENI ŻYCIEM, MAJĄ ODCHOWANE DZIECI (CZASEM SĄ JUŻ DZIADKAMI) ICH DZIECI MAJĄ JUŻ STAŁE POSADY.

  OD LAT OBSERWUJĘ JAK PRACUJĄ SAMORZĄDY W NASZYM WOJEWÓDZTWIE I KTO SIĘ SPRZEDAJE …

 8. HAŃBA
  | ID: 1676a4a9 | #8

  … MAM WIELKĄ NADZIEJĘ ŻE POSŁOWIE : KŁOSOWSKI ORAZ JAKI „WYPOŻYCZĄ” SOBIE SZANOWNEGO ORAZ WYCIĄGNĄ WNIOSKI I KONIECZNE KONSEKWENCJE !!!!!!!!!!!!

 9. HAŃBA
  | ID: 1676a4a9 | #9

  ” Czy samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski, Sojuszu Lewicy Demokratycznej już mają kandydatów na tyle popularnych, sprawnych i doświadczonych, którzy potrafią godnie i z korzyścią dla miasta zastąpić szefa opolskiego magistratu?”

  TE SŁOWA TO OPLUCIE PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI Z KTÓREGO LIST DOSTAŁ SIĘ SZANOWNY NA RADNEGO.

  TE SŁOWA TO OPLUCIE SOLIDARNEJ POLSKI – PONIEWAŻ GDYBY PATRYK JAKI NIE DOSTAŁ SIĘ DO SEJMU A OSOBA Z DRUGIM WYNIKIEM NIE „MIAŁABY KARY” – „SZANOWNY” NIE ZOSTAŁBY RADNYM!!!!!!!!!!!

  SZANOWNY TERAZ POkazał JAK POdziękować PiSowi I SP.

  O TYM CO SIĘ STAŁO WIEDZĄ JUŻ WSZYSTKIE POWIATY A „POstkomuniści” PŁACZĄ ZE ŚMIECHU.

  LICZĘ NA KONSEKWENCJE KTÓRE WYCIĄGNIE POSEŁ KŁOSOWSKI WZGLĘDEM TEGO CZYNU I „TEGO TŁUMACZENIA SIĘ”

  „SZANOWNY POWIENIEN TERAZ WYŁĄCZYĆ SIĘ Z KLUBU PiS ,DO KOŃCA POkazać ZDRADZIECKI PLAN.

  GDYBY MÓJ RADNY ( Z MOJEJ LISTY,MOJEGO OBOZU) ZROBIŁ COŚ TAKIEGO TO JUŻ BYŁBY „ZMIAŻDZONY” MERYTORYCZNIE ,ORAZ W OCZACH GŁOSUJĄCYCH NA PiS.

  NIE WIEM CO ZROBI POSEŁ KŁOSOWSKI,ALE WEDŁUG MNIE POSEŁ KŁOSOWSKI POWINIEN JAK NAJSZYBCIEJ ZAREAGOWAĆ I POddać KARZE RADNEGO.

  MAM TAKĄ NADZIEJĘ ŻE TAKI RADNY OSTATNI RAZ JEST JUŻ RADNYM.
  PIERWSZY !!!!!!! I OSTATNI RAZ!!!!!!!!!!

 10. HAŃBA
  | ID: 1676a4a9 | #10

  „Czy samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski, Sojuszu Lewicy Demokratycznej już mają kandydatów na tyle popularnych, sprawnych i doświadczonych, którzy potrafią godnie i z korzyścią dla miasta zastąpić szefa opolskiego magistratu?”

  DO TYCH SŁÓW GŁÓWNIE POWINIEN ODNIEŚĆ SIĘ POSEŁ KŁOSOWSKI.

  JEST TO SWEGO RODZAJU TAKŻE OPLUCIE RADNYCH PiS ORAZ SP.

  BA !!!!!!!!! DZIĘKI POSŁOWI JAKIEMU „SZANOWNY” ZOSTAŁ RADNYM – I TO JEST POdziękowanie!!!!!!!!

  BA !!!! Z LIST PiSu SZANOWNY ZOSTAŁ RADNYM I TO JEST POdziękownie DLA POZOSTAŁYCH RADNYCH I DLA POSŁA KŁOSOWSKIEGO!!!!!!!!!!!!!!

  JUTRO BĘDĘ SŁUCHAŁ LOŻY RADIOWEJ – MAM NADZIĘJĘ ŻE USŁYSZE O KONSEKWENCJACH.

  JEDNO SŁOWO PRZYCHODZI MI NA MYŚL : ŻAL

 11. niepokorny
  | ID: a7b38633 | #11

  @prawy
  nie głosowałem wcale, ale co do ciebie mam uzasadnione wątpliwości, a prawość to zupełnie niepasujące do ciebie określenie wyczuwam to na odległość, wyczuwam od ciebie liberalny smród, o jak cuchnie

Komentarze są zamknięte