Archiwum

Archiwum dla czerwiec, 2011

„Ta prawda skończy wiele karier” z Patrykiem Jakim, szefem Klubu PiS w Radzie Miasta Opola rozmawia Łukasz Żygadło

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

Jak można rozumieć zachowania Dyrektora MZD Stanisława Tyki, który najpierw  krytykuje raport radnych dotyczący budowy wiaduktu przy ulicy Struga, a potem korzysta z niego aby powiadomić prokuraturę?

To objaw schizofrenii paranoidalnej. Uważam, że MZD już dawno straciło panowanie nad tym, co się dzieje na opolskich drogach. Czytaj więcej…

Mamy na Opolszczyźnie prawdziwy filar demokracji lokalnej

Niezależna Gazeta Obywatelska 4

Ciekawostka z pogranicza świata mediów i polityki. Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił na swojej witrynie internetowej konkurs w dwóch kategoriach dla dziennikarzy prasy lokalnej „Filary demokracji Lokalnej”. Pierwsza kategoria to „Małe Ojczyzny” na najlepsze teksty historyczne publikowane w prasie lokalnej w 2010 r. Druga kategoria to „Historia Mojej Gazety”, w której nagrodę pieniężną można było otrzymać za esej opowiadający historię powstania i rozwoju działającej gazety lokalnej. Niedawno konkurs został rozstrzygnięty. W drugiej kategorii jedynym nagrodzonym został kolega partyjny z Platformy Obywatelskiej Aleksander Świeykowski Czytaj więcej…

Wnioski po absolutorium dla Zembaczyńskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska

Jak było do przewidzenia Rada Miasta Opola udzieliła absolutorium Prezydentowi Ryszardowi Zembaczyńskiemu za wykonanie budżetu w 2010 r.  Zostało ono przegłosowane stosunkiem głosów 13 do 10. Za – były kluby PO i RdO, przeciw –PiS i SLD, podczas głosowania, z powodu urlopu, nie było obecnych dwóch radnych PO.

Uzyskany wynik może wskazywać, że los Prezydenta stał pod znakiem zapytania. Czytaj więcej…

Maturalny dramat – co 4 nie zdał egzaminu dojrzałości!

Niezależna Gazeta Obywatelska 3

Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie opublikowała wstępne informacje o wynikach egzaminu maturalnego przeprowadzonego w maju 2011 r. Do wszystkich egzaminów obowiązkowych (tj. z języka polskiego, matematyki i języka obcego) przystąpiło 343 824 osoby, z których egzamin zdało 259 529, co stanowi 75,5% ogółu. Na ponad 343 tys. osób przystępujących do obowiązkowych egzaminów maturalnych nie zdało ich ponad 84 tys. abiturientów. Czytaj więcej…

Paweł Kukiz wspiera „Solidarność”

Niezależna Gazeta Obywatelska 8

30 czerwca, w przeddzień objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie UE, na ulice Warszawy wyszli związkowcy „Solidarności”, aby pod hasłem „Władza wasza – bieda nasza” zademonstrować swoje niezadowolenie z pracy rządu. Po godz. 13.00 demonstranci ruszyli w stronę Sejmu. Na czele pochodu szła orkiestra górnicza, za nią ogromna manifestacja z flagami, transparentami. Między związkowcami platformy grające polską muzykę rockową. Nad Sejmem z krążącego nad manifestantami sterowca zrzucono ulotki. Rozstawiono też 560 krzeseł symbolizujących interesowność polskich polityków. Czytaj więcej…

Sfałszowano zapisy, nie ratowano ofiar

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Odpowiedzialność za katastrofę smoleńską spada przede wszystkim na stronę rosyjską – wynika z zaprezentowanej w środę przez PiS „białej księgi” z prac parlamentarnego zespołu badającego przyczyny katastrofy kierowanego przez Antoniego Macierewicza. Czytaj więcej…

Prezydent RP zaintersował się pomnikami historii

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

Dziś, tj. 29 czerwca podczas Forum Debaty Publicznej u Prezydenta RP dyskutowano o dziedzictwie kulturowym i pomnikach historii, które jak to wyraził prezydent Komorowski „są ważnym źródłem tożsamości narodowej”. Podczas spotkania, na które zaproszono również ekspertów z zakresu ochrony dziedzictwa, zastanawiano się nad sposobami wzmocnienia marki pomnika historii, wyróżnienia nadawanego przez Prezydenta RP oraz możliwościach wykorzystania tkwiącego w nim potencjału. Czytaj więcej…

Świadek ze szkolnej ławy

Niezależna Gazeta Obywatelska 1
Nigdy nie za wiele refleksji na temat niedawno beatyfikowanego Jana Pawła II. Z licznych książek i filmów można zgłębiać myśli i poznawać szczegóły życia tego wielkiego Polaka. Jednak zawsze niezastąpiony pozostanie kontakt z żywym świadkiem. Tu, na Śląsku posiadamy cenny skarb. Jest nim pan Eugeniusz Mróz – jeden z trzech żyjących kolegów szkolnych Jana Pawła II. Czytaj więcej…

W najbliższą niedzielę prareferendum RAŚ ws autonomii Śląska

Niezależna Gazeta Obywatelska 15

W najbliższą niedzielę mieszkańcy niewielkich miejscowości Lędziny i Imielin w powiecie bieruńsko-lędzińskim (woj. śląskie) będą mogli opowiedzieć się za lub przeciw przywróceniu autonomii Górnego Śląska. Prareferendum w tej sprawie organizuje Ruch Autonomii Śląska. „Liczymy na to, że w przewidywalnej przyszłości oficjalne referendum w tej sprawie odbędzie się na całym obszarze górnośląskim i będzie miało moc wiążącą” – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Lędzinach lider Ruchu Jerzy Gorzelik. Czytaj więcej…

Przewodniczący ziomków śląskich twierdzi, że Polacy są współwinni holokaustu

Niezależna Gazeta Obywatelska

Przewodniczący ziomków śląskich Rudi Pawelka walczy o rząd dusz z szefową Związku Wypędzonych Eriką Steinbach. Wszelkimi sposobami stara się pokonywać ją w radykalizmie. Kolejny rekord arogancji i buty przekroczył podczas zlotu ziomków śląskich w Hanowerze, gdzie nie tylko żądał przeprosin od Polski i Czech „za wypędzenia Niemców pod koniec II wojny światowej i po niej”, ale także wskazywał Polaków jako współodpowiedzialnych obok nazistów za holokaust. Czytaj więcej…

Dwujęzyczne tablice – symbol tolerancji czy antagonizmu? Podsumowanie konsultacji społecznych w gminie Ozimek

Niezależna Gazeta Obywatelska 13

Tematem, który poruszył społeczność gminy Ozimek chyba najbardziej na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat są dwujęzyczne nazwy miejscowości. Żywa dyskusja i jednoznacznie wyrażane przekonania jakie towarzyszyły konsultacjom społecznym poniekąd przypominały swego rodzaju plebiscytowy klimat. Niejednokrotnie rysując podziały w poprzek rodzin, sąsiadów, czy przyjaciół. Tej atmosfery można było uniknąć, ale niestety zabrakło wyczucia nastrojów społecznych. Czytaj więcej…

Lady Pank pozdrowił mieszkańców Wałbrzycha grając w Kluczborku!

Niezależna Gazeta Obywatelska 13

W dniach 17-19 czerwca odbyły się Dni Kluczborka. Włodarze miasta zdecydowali się zorganizować imprezę na stadionie byłego KKS, a nie na miejskich Błoniach jak do tej pory. Szukając oszczędności zdecydowano się na płatny wstęp. Bilety, w formie opasek na rękę, można było nabyć w kasach stadionu w cenie 4 zł za dzień. Największą atrakcją Dni Kluczborka były koncerty gwiazd muzyki. W piątkowy wieczór wystąpił Paweł Kukiz z zespołem „Piersi”, a w sobotę „Lady Pank”. Czytaj więcej…

„Przygotowaliśmy na koncert również utwory, których jeszcze nikt nie słyszał”- z Marcinem Polaczkiewiczem, liderem rockowej grupy „ElevenHour” rozmawia Tomasz Kwiatek

Niezależna Gazeta Obywatelska

Zespół powstał na przełomie 2008/2009 w Częstochowie. Jak to się zaczęło?

Bardzo szybko i bezboleśnie, ElevenHour powstał na zgliszczach zespołu TroyOunce w którym wspólnie z Justyną graliśmy. Trzeba było tylko znaleźć odpowiednich ludzi do współpracy w nowym projekcie.

Z Częstochowy wywodzi się T.Love, znacie się z Muńkiem Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 360. rocznica bitwy pod Beresteczkiem

Niezależna Gazeta Obywatelska

Bitwę pod Beresteczkiem stoczono w dniach 28 – 30 czerwca 1651 r. w trakcie powstania Chmielnickiego między wojskami polskimi pod dowództwem króla Jana Kazimierza a siłami tatarsko-kozackimi. Była to jedna z największych bitew lądowych XVII w. w Europie. Zakończyła się zwycięstwem Polaków. Wygrana jest zasługą dowodzącego wojskami polskimi Jana Kazimierza, który zastosował skuteczną taktykę Czytaj więcej…

Biskupi wsparli inicjatywę objęcia wszystkich dzieci nienarodzonych prawną ochroną

Niezależna Gazeta Obywatelska

Episkopat Polski wsparł obywatelską inicjatywę wprowadzenia całkowitej prawnej ochrony życia dzieci nienarodzonych. „Biskupi z uznaniem wspierają obywatelską inicjatywę w sprawie całkowitej ochrony życia ludzkiego popartą podpisami blisko 600 tys. obywateli” – czytamy w komunikacie z zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Licheniu w dniach 24 i 25 czerwca oraz we Włocławku 26 czerwca 2011 r. Czytaj więcej…

Co piąta studentka jest zaangażowana w jakąś formę prostytucji

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Na wrzesień planowane jest wydanie publikacji pt: „Młodzi, piękni i niedrodzy. Młodość w objęciach seksbiznesu” autorstwa prof. Jacka Kurzępy, socjologa z wrocławskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, który przeprowadził badania nad zjawiskiem tzw. uniwersytucji. Wyniki badań są szokujące – około 1/5 studentek jest zaangażowana w jakaś formę prostytucji Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 514. Rocznica śmierci księcia opolskiego Mikołaja II

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

Książę niemodliński i opolski Mikołaj II urodził się między 1450-1465. Był trzecim synem księcia opolskiego Mikołaja I i Magdaleny Brzeskiej. Po śmierci ojca w 1476 r. wraz ze starszym bratem Janem II zwanym Dobrym objął rządy w jego dziedzictwie obejmującym oprócz księstw opolskiego, niemodlińskiego, strzeleckiego, również Kluczbork, Byczynę, Olesno, Lubliniec, oraz zastawione przez książąt lubińskich księstwo brzeskie. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 716. rocznica koronacji Przemysła II na króla Polski i ustanowienia orła w koronie godłem Polski

Niezależna Gazeta Obywatelska

Przemysł II urodził się 14 października 1257 r. w Poznaniu. Pochodził z wielkopolskiej linii dynastii Piastów. Był synem księcia wielkopolskiego Przemysła I i księżniczki śląskiej Elżbiety. Urodził się jako pogrobowiec, z tego powodu wychowywał się na dworze stryja Bolesława Pobożnego. Własną dzielnicę – księstwo poznańskie – otrzymał w 1273 r. Sześć lat później, po śmierci stryja, został księciem całej Wielkopolski. Czytaj więcej…

16 lipca RAŚ wyjdzie na ulice Katowic

Niezależna Gazeta Obywatelska 4

16 lipca br., o godz. 12.00 RAŚ wyjdzie na ulice Katowic. Będzie to już V żółto – niebieski Marsz Autonomii upamiętniający rocznicę przyznania Górnemu Śląskowi autonomii w ramach II RP. Marsz wystartuje z katowickiego placu Wolności. Jak czytamy w „Nowej Gazecie Śląskiej” – organie prasowym RAŚ, na uczestników marszu czeka wiele atrakcji, w tym występy artystów utożsamiających się z regionem, pokazy rycerskie oraz futbolu amerykańskiego. Czytaj więcej…

1 lipca nocne zwiedzanie opolskiego Zoo

Niezależna Gazeta Obywatelska

W piątek 1 lipca o godz. 20.00 zapraszamy na nocne zwiedzanie Zoo w Opolu. Rezerwacja wyłącznie telefonicznie – od 27 czerwca w godz. 7:30 do 14:30 na tel. 4564267 + wewn.16.

Opolskie Zoo wprowadza zasadę, że z jednego połączenia można zarezerwować maksymalnie 4 wejściówki! Czytaj więcej…

Ucieczka z Brzegu z bronią w ręku

Niezależna Gazeta Obywatelska

Mniej więcej taki tytuł nosiła audycja w Radiu Wolna Europa dotycząca wydarzeń, które rozegrały się na początku 1944 roku na terenach dzisiejszego powiatu brzeskiego. Będąc mieszkańcem tego powiatu i historykiem ze zdumieniem przecierałem oczy, gdy dowiedziałem się, że bliskie mi miejscowości, wieś Pępice, z której pochodzi moja małżonka i miasteczko Lewin Brzeski, z którego sam pochodzę, były areną brawurowej ucieczki i ważnym epizodem w życiu kpt. Mieczysława Dukalskiego ps. „Zapora”, czołowej postaci w Związku Jaszczurczym i Narodowych Siłach Zbrojnych. Czytaj więcej…

ONR wydał książkę o Narodowych Siłach Zbrojnych – wkrótce jej promocja w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

ONR wydał przełomową książkę pt. “W hołdzie Narodowym Siłom Zbrojnym” (Wydawnictwo NORTOM, Wrocław 2011). Książka, to zbiór utworów literackich różnych gatunków – owoc realizacji projektu stworzonego przez młode osoby o poglądach narodowych. Książka zawiera wspomnienia kombatantów, wywiady z Nimi, opowiadania, wiersze, opinie młodych o NSZ. Jest to wyraz ich fascynacji historią tego zgrupowania i szacunku dla Żołnierzy Wyklętych, którzy w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych walczyli przeciwko dwóm najbardziej krwawym Czytaj więcej…

Subiektywny przegląd tygodnia: Porady Knosali, może skorzystają z nich Jakubowska i Szteliga

Niezależna Gazeta Obywatelska 4

Z Opola
Senator Knosala, który został umiejętnie wykiwany z kandydatury PO do Senatu, rozpoczyna swoją kampanię. Zaprasza na darmowe porady prawne. To zadziwiające, jak rozpoczyna się aktywność przed wyborami w chwili ryzyka utraty mandatu… Ale trzymam kciuki za senatora, niech pokaże PO, że popełnili błąd.

Będzie siłownia na świeżym powietrzu w Opolu! Pierwszy trening zapewne zainauguruje Prezydent Zembaczyński. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 564. rocznica koronacji Kazimierza Jagiellończyka na króla Polski

Niezależna Gazeta Obywatelska

Po śmierci Jagiełły w 1434 r., i Władysława Warneńczyka w 1444 r. tron w Polsce objął jego młodszy brat Kazimierz Jagiellończyk (1427-1492). 25 czerwca 1447 r. Kazimierz, jako Wielki Książę Litewski, został koronowany na króla Polski w katedrze wawelskiej w Krakowie przez arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski Wincentego Kota. Od tego czasu (z przerwą w latach 1492-1501) aż do unii lubelskiej zawartej w 1569 r. pomiędzy oboma państwami istniała unia personalna. Czytaj więcej…

Koncert rockowy zespołu ElevenHour w Opolu pod patronatem NGO

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

W sobotę 2 lipca br. o godz. 20.00 w Klubie Artystycznym ComeIn przy ul. Armii Krajowej 36 w Opolu odbędzie się koncert rockowy pod patronatem NGOpole.pl. Wystąpią grupy ElevenHour, Simply Emotion i Follow The Cat. Bilety w cenie 7 zł.

ElevenHour – to grupa grająca eksperymentalnego rocka z województwa śląskiego i opolskiego. Czytaj więcej…