PiS podaje powody dlaczego nie udzieli absolutorium Zembaczyńskiemu

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Na jutrzejszej sesji Rady Miasta Opola radni będą głosować nad absolutorium dla Prezydenta Ryszarda Zembaczyńskiego. Radni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości są zdecydowanie przeciwny jego udzieleniu, co wyraźnie podkreślili na dzisiejszej konferencji prasowej.

Radni po kolei przedstawili argumenty świadczące o złej pracy administracji Prezydenta Opola, której głównym grzechem jest brak planowego realizowania zatwierdzonych już inwestycji. Radna Violetta Porowska podała jako przykład budowę centrum wystawienniczo-kongresowego, na które w budżecie miasta Opola w 2010 r. zarezerwowano 2 mln 237 tys. zł jednak realnie wydano na tę inwestycję jedynie 300 tys. zł, czyli około 15% tej sumy. Oprócz tego, według Porowskiej, ostatnimi laty została zaniedbana baza żłobkowa – miasto zaniechało w swoich planach budowy nowych placówek tego typu, a ostatni żłobek został wyremontowany w Opolu trzy lata temu.

Radny Michał Nowak zwrócił uwagę na zaniedbania Prezydenta i jego urzędników w kwestiach komunikacyjnych. Najgorzej w tej materii jest z miejscami parkingowymi, szczególnie w kontekście planów jakie były zapowiadane, które miały rozwiązać ten problem. Platforma roztaczała wizję budowy parkingu nad Odrą, który radny Nowak określił „parkingiem na wodzie” oraz budowy wielopoziomowego parkingu na pl. Kopernika – jednak inwestycje te pozostały tylko w sferze planowania i odłożone w realizacji na bliżej nieokreśloną przyszłość ze względu na wysokie koszty. Ostatecznie PO  nie zatwierdziła nawet skromnego, bo wartego 200 tys. zł, programu poprawy  miejsc parkingowych zapewne z powodu tego, że był to projekt PiS.

Na fatalne realizowanie dwóch podstawowych inwestycji budowlanych, czyli remontów wiaduktów na Struga i Ozimskiej zwrócił uwagę radny Przemysław Bukowski. Niegospodarność przy budowie tej pierwszej inwestycji odbiła się już szerokim echem i będzie prawdopodobnie badana przez organa ścigania, natomiast budowa wiaduktu na ul. Ozimskiej jest według Bukowskiego fatalnie nadzorowana, co już przyczyniło się do opóźnień i wykorzystania jedynie 7 z zaplanowanych na 2010 r. 16 mln zł, czyli spożytkowania 45% środków.

Na koniec radny Patryk Jaki zwrócił uwagę na budowę „orlika” na kampusie uniwersyteckim, co jak  podkreślił,  jest chyba rekordem Polski. Zdaniem Jakiego należy się zastanowić dlaczego jedno skromne boisko buduje się dłużej niż amfiteatr i wiadukt na Struga. Radny zwrócił też uwagę na sposób w jaki Platforma chwali się realizowanymi inwestycjami, gdzie we wszelkich opracowaniach przedstawia jedynie efekt końcowy a nie uwzględnia procentowej realizacji planów budżetowych na daną inwestycję. Na koniec Patryk Jaki w imieniu swoim i klubu zaapelował do radnych PO, aby głosując na jutrzejszej sesji zwrócili uwagę na merytoryczne argumenty a nie na interes polityczny, co niestety, jak możemy się spodziewać, pozostanie raczej w sferze pobożnych życzeń i marzeń.

Autor: Grzegorz Bieniarz

  1. okoń
    | ID: 58e2ea46 | #1

    a Opole jest najmniej zadłużonym miastem w Polsce, to chyba ważne, co?

Komentarze są zamknięte