Takie wypowiedzi „szkodzą zarówno naszemu społeczeństwu, jak też naszym stosunkom” z Polską – powiedział dziennikarzom Nausėda o wypowiedzi Valinskasa na temat lidera Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR).

Prezydent zaapelował o „stawianie oporu” szyderstwom oraz osobom, które straciły „umiar, porządność i człowieczeństwo”.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: 

„Non possumus”! Potrzebne jest publiczne stanowisko prezydenta Republiki Litewskiej Gitanasa Nausėdy w sprawie antypolonizmu Arūnasa Valinskasa

NASZ NEWS: Prokuratura Generalna Litwy wszczęła śledztwo w sprawie nawoływania przez byłego przewodniczącego litewskiego Sejmu do rozstrzeliwania Polaków na Litwie!

Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski w „Siódma – Dziewiąta” – Poranku Rozgłośni Katolickich” o skandalicznym nawoływaniu do rozstrzeliwania Polaków na Litwie (AUDIO)

Były przewodniczący litewskiego Sejmu Arūnas Valinskas o swoim nawoływaniu do rozstrzeliwania Polaków na Litwie: To komizm słowny

Chadecy z ZChR apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o wsparcie Polaków na Litwie, których chce rozstrzeliwać były przewodniczący litewskiego Sejmu!

Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski ostro reaguje na publiczne wezwania do fizycznej eliminacji Polaków na Litwie. Czy Prezydent RP Andrzej Duda również publicznie odniesie się do skandalicznej wypowiedzi ważnego litewskiego polityka?

Antypolski atak nacjonalistów litewskich tuż przed 155. rocznicą urodzin generała Lucjana Żeligowskiego. Tymczasem … część mediów w Polsce nadal lansuje lituanizację Polaków z Litwy!

Skandaliczna mowa nienawiści wobec Polaków na Litwie i brak reakcji Ambasady

 

Nausėda przyznał: „szliśmy ku temu chyba konsekwentnie, tolerując krok po kroku kulturę szyderstw i przyzwalając na nią, a teraz się rozpleniła na tyle, że niektóre osoby pozwalają sobie na tego typu wypowiedzi”. Przypomniał też, że „do największych podłości dochodzi wówczas, gdy dobrzy ludzie są po prostu obojętni”.

Premier Litwy Saulius Skvernelis podkreślił we wtorek, że wypowiedź Valiskasa nie odzwierciedla stanowiska litewskiego rządu i społeczeństwa.

„Sam osobiście, moja rodzina i, mam nadzieję, każdy z nas zdecydowanie odcina się od wypowiedzianych słów” – napisał na swoim profilu na Facebooku premier. Zdecydowanie potępił też wszelkie „podżeganie do nienawiści”.

Natomiast naszym przyjaciołom i współobywatelom Polakom, naszemu strategicznemu partnerowi Polsce raz jeszcze chcę wyraźnie powtórzyć, że ta wypowiedź nie odzwierciedla ani stanowiska rządu, ani stanowiska naszego społeczeństwa”

– napisał Skvernelis.

„Wybrnęliśmy ze strefy zimnej wojny – przypomina premier. – Nasze stosunki jeszcze nie były bodajże nigdy tak dobre jak dziś. Żyjemy i będziemy żyli razem i umacniali nasze stosunki, byśmy nadchodzący Rok Konstytucji 3 Maja i Wzajemnego Zawierzenia Obojga Narodów mogli powitać jeszcze silniejsi zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie”.

Litewska prokuratura wszczęła w poniedziałek postępowanie w sprawie wypowiedzi Valinskasa. Poinformowała, że „postępowanie ma na celu sprawdzenie, czy zarzut nie stanowił przestępstwa”. Grozi za to odpowiedzialność do trzech lat pozbawienia wolności.