Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski w „Siódma – Dziewiąta” – Poranku Rozgłośni Katolickich” o skandalicznym nawoływaniu do rozstrzeliwania Polaków na Litwie (AUDIO)

Zastępca Naczelnego

Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski/siodma9.pl

W jednym z największych litewskich mediów, Arunas Valinskas, były marszałek litewskiego Sejmu, nawoływał do fizycznej rozprawy z litewskimi Polakami, którzy wspierają Akcję Wyborczą Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. Arunas Valinskas mówiąc o Polakach i ich liderze Waldemarze Tomaszewskim powiedział: „Takich na ogół powinno się rozstrzeliwać po jednym na rok, zaczynając od niego”. W tej sprawie zareagował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

Wystąpiłem do marszałka litewskiego Sejmu, ale i polskiego MSZ. Chodziło mi o to, by na dobrej współpracy polsko-litewskiej nie kładły się cieniem takie głupie, narracyjne triki. Jeśli się nawołuje do wyeliminowania drugiego człowieka, to zalicza się to do mowy nienawiści. Kilka tygodni temu byłem na Litwie i byłem pozytywnie zaskoczony tym, jak Litwini przepracowali swoją traumę. Wydawało mi się, że te relacje są na dobrym poziomie. Relacje można budować tylko na prawdzie, a tu nagle takie stwierdzenie. Musiałem zareagować, aby usłyszeć, co mają do powiedzenia nasi partnerzy i czy będą to potępiać. Oczekuję też reakcji polskiego MSZ. Dla mnie sprawy wschodnie są bardzo ważne”

– powiedział rozmówca Karola Gaca.

 

POSŁUCHAJ FRAGMENTU ROZMOWY

 

Źródło: www.siodma9.pl

 

Komentarze są zamknięte