Jaśkowiec chce wyrzucić abp. Jędraszewskiego

Zastępca Naczelnego

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz przewodniczący lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej Dominik Jaśkowiec zaproponował usunięcie z kapituły Medalu Cracoviae Merenti metropolity krakowskiego (obok niego zasiadają w niej prezydent podwawelskiego grodu i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Aby pozbyć się z tego gremium księdza arcybiskupa profesora Marka Jędraszewskiego, którego bojkot zapowiedział już wcześniej za obronę przez niego skazanego za pedofilię byłego metropolity Sydney i prefekta Sekretariatu do Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej kard. George’a Pella, Jaśkowiec zaproponował, żeby w skład kapituły wchodziło oprócz prezydenta i rektora dwóch przedstawicieli świata nauki oraz jeden środowisk twórczych wskazanych przez Komisję Kultury RMK.

Uważam, że ze względu na bardzo kontrowersyjne wypowiedzi i działania poniżające ludzi o innych poglądach abp Marek Jędraszewski nie powinien zasiadać w kapitule najważniejszego, honorowego odznaczenia przyznawanego w Krakowie – powiedział Polskiej Agencji Prasowej dodając, że chodzi mu o całokształt wypowiedzi i działań metropolity, m.in. o jego wypowiedzi na temat mniejszości seksualnych, relatywizowanie pedofilii oraz sposób zwolnienia pracownic Kurii”.

Na ten pomysł zareagował natychmiast wiceprzewodniczący Rady Michał Drewnicki z Prawa i Sprawiedliwości pisząc na Facebooku:

Dominikowi Jaśkowcowi nie podobają się poglądy abpa Jędraszewskiego, dlatego chce go wyrzucić z komisji medalu Cracoviae Merenti. Dodatkowo chce wprowadzić politycznie wybieranych członków, w tym jednego przez samego siebie”.

Jaśkowiec chce też, aby medal został przyznany „Tygodnikowi Powszechnemu” za wkład w rozwój krakowskiej kultury i niezłomne propagowanie idei kościoła otwartego. Wiadomo zaś, że to czasopismo nie cieszy się sympatią Kurii Metropolitalnej w jej obecnym składzie personalnym.

Szykuje się polityczna burza pod Wawelem.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte