Czy Jan Paweł II będzie patronował Europie?

Zastępca Naczelnego

Fot. Wiki/Rob Croes

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił się w jej imieniu do papieża Franciszka z prośbą o ustanowienie Świętego Jana Pawła II doktorem Kościoła i katolickim patronem Europy.

W 2020 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin i 15. śmierci papieża Polaka. Abp Gądecki podkreślił, że jego pontyfikat był wypełniony przełomowymi decyzjami i doniosłymi wydarzeniami, które zmieniły oblicze papiestwa oraz wpłynęły na bieg historii Europy i świata.

Bogactwo pontyfikatu św. Jana Pawła II – przez licznych historyków i teologów określanym Janem Pawłem II Wielkim – wypływało z bogactwa jego osobowości – poety, filozofa, teologa i mistyka, realizując się w wielu wymiarach, od duszpasterstwa i nauczania, poprzez kierowanie Kościołem powszechnym, aż po osobiste świadectwo świętości życia. Wielkim osiągnięciem pontyfikatu św. Jana Pawła II był Jego udział w przywróceniu Europie jedności, po ponad pięćdziesięcioletnim podziale, którego symbolem była żelazna kurtyna. Po jednoczącym i kulturotwórczym przepowiadaniu Ewangelii przez świętych Cyryla i Metodego oraz świętego Wojciecha, ponad tysiąc lat później, owoce ich działalności – nie tylko w wymiarze społecznym, ale i religijnym – znalazły swego obrońcę i kontynuatora w osobie papieża Polaka”

– napisał w liście do Franciszka przewodniczący KEP.

Prośbę abp. Gądeckiego wsparł w czasie wystąpienia na kongresie „Europa Christi” kardynał Stanisław Dziwisz.

Trzeba stwierdzić, iż papież Wojtyła to nie tylko wielki współczesny doktor Kościoła, ale i wybitny patron dla Europy, który ma ogromnie wiele do powiedzenia wszystkim, zarówno wierzącym, jak i niewierzącym – powiedział wieloletni sekretarz metropolity krakowskiego, a później Ojca Świętego”.

Katolickimi patronami Europy są (w kolejności ogłoszenia) święci Benedykt z Nursji, Cyryl i Metody, Brygida Szwedzka, Katarzyna ze Sieny i Teresa Benedykta od Krzyża.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte