Jest zawiadomienie do prokuratury w sprawie afery Jachiry! [AKTUALIZACJA]

Zastępca Naczelnego

Fot. za niezalezna.pl

Prezes Towarzystwa Patriotycznego im. Jana Olszewskiego i radna Sejmiku Województwa Ślaskiego z PiS poprzedniej kadencji, Monika Socha-Czyż złożyła dzisiaj – zgodnie ze swoją wczorajszą deklaracją – zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez kandydatkę Koalicji Obywatelskiej do Sejmu RP Klaudię Jachirę. Chodzi o znieważenie hasła „Bóg Honor Ojczyzna”.

– Co istotne, czyn kampanijnej twarzy Koalicji Obywatelskiej uderza w godność Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Liczę zatem, że podobne zawiadomienie w imieniu MON, w imieniu Wojska Polskiego w obronie byłych i obecnych żołnierzy złoży zatem minister Mariusz Błaszczak – mówi NGO Monika Socha-Czyż.

CZYTAJ WIĘCEJ:

List otwarty POKiN do sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej w sprawie Klaudii Jachiry

Cyrk Jachiry trafi do prokuratury

Potomkowie Niezłomnych pozwali prof. Senyszyn

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Sejmu RP Klaudia Jachira zamieściła na portalu społecznościowym Twitter zdjęcia z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z dnia 20 września br., w którym wzięła udział. Wśród opublikowanych zdjęć znajduje się jedno, wykonane pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, który znajduje się w okolicach gmachu Sejmu RP. Na zdjęciu na tle napisu „Bóg Honor Ojczyzna” znajduje się Jachira oraz dwie młode osoby, które trzymają transparent z napisem: „Bób, Hummus, Włoszczyzna, Vege”.

O skreślenie z listy wyborczej Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach zaapelował w weekend rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, Jerzy Bukowski. Sławomir Nitras, poseł Platformy Obywatelskiej, powiedział w TVP Info, że Jachira powinna zniknąć z listy KO.

Mogę tylko przeprosić. Uważam, że to jest zachowanie nieprzyzwoite. Źle świadczące o osobie, która w ten sposób próbuje być w jakiś sposób zauważona”

– powiedział w TVP Info.

W swoim zawiadomieniu adresowanym do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro prezes Towarzystwa pisze:

Monika Socha-Czyż, fot. NGO

(…) Trzeba zauważyć, że hasło „Bóg Honor Ojczyzna”, z którego publicznie kpi Klaudia Jachira, nie jest jedynie elementem polskiej tradycji narodowej, ale stanowi również historyczną i prawnie potwierdzoną dewizę WojskaPolskiego. stanowiącą idealistyczne ujęcie wierności państwu. Została wprowadzona po raz pierwszy na sztandary oddziałów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z 15 października 1943 r. o zmianie dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z 24 listopada 1937 r. o znakach wojska i marynarki wojennej (Dz. U. Nr 10, poz. 27). Napis „Bóg Honor Ojczyzna” został wprowadzony też jako element sztandarów jednostek wojskowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej przepisem art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2019 r. Poz. 1351).

Czyn kandydatki Koalicji Obywatelskiej do Sejmu RP Klaudii Jachiry nie tylko stanowi zatem celowe znieważenie hasła będącego emanacją zasad, którymi kieruje się Naród Polski oraz Państwo Polskie, ale stanowi również znieważenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a zatem emanacji Narodu Polskiego powołanej dla obrony Państwa Polskiego. Przestępstwo zostało również popełnione w szczególnym miejscu – pod Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Skoro zatem hasło „Bóg Honor Ojczyzna” zostało wprowadzone dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z 15 października 1943 r. to Armia Krajowa, którą upamiętnia w/w Pomnik, jako część składowa Polskich Sił Zbrojnych była zobowiązana do jego stosowania. W tym ujęciu czyn Klaudii Jachiry znieważa zatem zmarłych i żyjących członków Armii Krajowej (…)”

Piotr Galicki

 

 

Komentarze są zamknięte