ZPRP: Gwardia Opole S.A. jest spadkobiercą poprzedniczki

Autor Obywatelski3

logo_zprpJak zapewniają władze Opola piłka ręczna w zawodowym wydaniu przetrwa i w dalszym ciągu kibice „szczypiorniaka” będą mogli oglądać swoich ulubieńców grających w najwyższej klasie rozgrywkowej czyli PGNiG Superlidze. czasu do spełnienia wymogów licencyjnych pozostało bardzo niewiele.
Jak dowiedzieliśmy się w Związku Piłki Ręcznej w Polsce w Warszawie została już powołana do życia spółka, która będzie zarządzała rozgrywkami. Obecnie trwają zaawansowane prace przed oficjalnym startem ligi zawodowej piłki ręcznej mężczyzn i kobiet. My jednak skupimy się na męskich rozgrywkach, bowiem właśnie ta dyscyplina ma ogromne tradycje w stolicy województwa opolskiego. – Pierwsza decyzja formalna w temacie powołania ligi zawodowej piłki ręcznej zapadła w listopadzie 2015 roku – powiedział nam Damian Drobik doradca zarządu ZPRP ds. ligi zawodowej.

A jakie kryteria należy spełnić, by przystąpić do rozgrywek sezonu 2016/2017?

 – Podstawowym warunkiem jest przekształcenie klubu sportowego bądź stowarzyszenia w spółkę akcyjną. Kolejnym nie mniej istotnym warunkiem wykazanie się klubu budżetem na poziomie 1,5 mln złotych na sezon. Jeżeli klub przewiduje, że koszta uczestnictwa w rozgrywkach będą większe (kontrakty zawodnicze, trenerskie, koszty organizacji meczy, wyjazdy) to także musi to mieć pokrycie np. w umowach sponsorskich, dotacjach itp. Zaznaczam, że umowy te muszą być wiarygodne a nie „pisane na kolanie”, ponieważ przed wydaniem licencji, wszystko będzie sprawdzał biegły rewident. Jeżeli chodzi o infrastrukturę, to w tym roku nie ma określonej ilości miejsc w halach, gdzie będą rozgrywane mecze. Jednak nie oznacza to, że nie przywiązujemy do tego wagi, bo już w kolejnym roku na pewno liczba miejsc dla kibiców oraz warunki bezpieczeństwa zostaną dokładnie sprecyzowane – mówił nam Damian Drobik.

W ZPRP zapytaliśmy także o nową spółkę akcyjną Gwardia Opole.

– Jeżeli chodzi o Gwardię Opole S.A to jest ona sukcesorem czyli spadkobiercą całego inwentarza po swojej poprzedniczce. Chodzi tu o logo, zawodników, trenerów jak również i zobowiązania czyli długi. Aby otrzymać licencję te sprawy muszą zostać uregulowane poprzez ich spłatę lub zawarcie porozumień określających harmonogram ich spłat. Jeżeli nie uda się zawrzeć kompromisu pomiędzy stronami to komisja licencyjna wezwie klub do uzupełnienia dokumentacji. Termin złożenia dokumentacji minął z końcem czerwca, ale przedłużyliśmy proces licencyjny do końca lipca. Troska pańska jak i kibiców o Gwardię jest uzasadniona. Według mojej wiedzy dokumenty do Związku Piłki Ręcznej w Polsce ze strony Gwardii Opole S.A nie wpłynęły, ale może być tak, że wpłynęły one bezpośrednio do operatora, jakim jest PGNiG Superliga sp.z.o.o lub do pana prezesa Łukasza Gontarka, który z ramienia PGNiG zajmował będzie się tymi sprawami- dodał nasz rozmówca.

Początek rozgrywek sezonu 2016/2017 planowany jest na weekend 16-18 września a koniec na pierwszy weekend czerwca 2017 r.

Wiktor Sobierajski

 1. Max
  | ID: 94cfaa25 | #1

  Nie prawdą jest, że Gwardia Opole S.A. jest sukcesorem inwentarza, bo w spadku nie dostała nazwy i herbu na zawsze ! Jest to wypożyczenie ze stowarzyszenia KS Gwardia Opole i to czasowe ! Zatem autor artykułu nie uzyskał rzetelnych informacji u źródła, albo ktoś celowo wprowadza w błąd opinię publiczną !

 2. GregT
  | ID: 8cb26ac9 | #2

  Cytat:
  „Chodzi tu o logo, zawodników, trenerów jak również i zobowiązania czyli długi. Aby otrzymać licencję te sprawy muszą zostać uregulowane poprzez ich spłatę lub zawarcie porozumień określających harmonogram ich spłat. ”

  I pytanie czy muszą zostać uregulowane długi tylko wobec np. zawodników, czy wszystkie wobec zewnętrznych wierzycieli (np. drukarnie, transport, firmy obsługujące itd itp). Oraz pytanie czy będą brane pod uwagę zadłużenia Stowarzyszenia Gwardii Opole czy także spółki Gwardia Opole sp. z o.o.

 3. | ID: 88f17ea5 | #3

  Jak Gwardia Opole S.A otrzyma licencję to będzie skandal na całą Polskę. Nawet Hofman może nie pomóc, no chyba że Państwo nadal istnieje tylko teoretycznie. Moje pytanie jest następujące. Dlaczego prezes Maksym jeszcze nie siedzi na ławie oskarżonych a drugie dlaczego obecne władze Opola nie zgłosiły nieprawidłowości do UKS-u lub innej policji? I w ogóle dlaczego jest tak cicho w tej sprawie

Komentarze są zamknięte