28 lutego 1944 r. we wsi Huta Pieniacka (ob. Ukraina obwód lwowski, rejon brodzkim) w województwie tarnopolskim, w powiecie złoczowskim, w gminie Pieniaki, żołnierze 4 Pułku Policji SS złożonego z ukraińskich ochotników pod dowództwem SS-Sturmbannführera Siegfrieda Binza Czytaj więcej…
Kwesta w Opolu dla Żołnierzy Niezłomnych
2Dzisiejsza konferencja poświęcona jest dwóm projektom organizowanym przez Fundację Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, w ramach ogólnopolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Czytaj więcej…
Ukradł zabytki kultury celtyckiej i wywiózł je do Wielkiej Brytanii
1W Sądzie Okręgowym w Opolu rozpocznie się 3 marca o godz. 9.30 proces 46-letniego Igora M., tłumacza sądowego zatrudnionego w Wlk. Brytanii, oskarżonego o zabranie w celu przywłaszczenia monet celtyckich z III i II p.n.e. Czytaj więcej…
NIK bije na alarm w sprawie wykupu ziemi rolnej przez cudzoziemców
3Cudzoziemcy stają się posiadaczami gruntów rolnych w Polsce w drodze nabycia udziałów w polskich spółkach, które są właścicielem ziemi. MSW nie posiada jednak pełnych danych, o skali nabywania polskich gruntów przez cudzoziemców. Czytaj więcej…
Konfederaci jadą na Ukrainę … a minister Sikorski do Iranu
10Delegacja Konfederacji Polski Niepodległej – NIEZŁOMNI udaje się na Ukrainę. W latach 80-tych XX wieku podpisywałem w imieniu „nielegalnej” KPN porozumienie z emigrantami z Ukrainy Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 246. rocznica zawiązania konfederacji barskiej
Konfederacja barska (1768-1772) była zbrojnym związkiem szlachty polskiej utworzonym w Barze na Podolu 29 lutego 1768 r. Część szlachty polskiej przysięgła obronę wiary katolickiej i walkę o niepodległość Rzeczypospolitej. Konfederacja skierowana była przeciwko: kurateli Imperium Rosyjskiego, Czytaj więcej…
Nacjonaliści bronili polskiej ziemi podczas demonstracji rolników
We środę 26.02.2014, przed warszawskim gmachem Ministerstwa Rolnictwa demonstrowali działacze NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność i innych organizacji rolniczych. Protest rolników wsparli nacjonaliści. Czytaj więcej…
Koniec Taboru Szynowego czy nowy początek?
Co to oznacza dla załogi, która od trzech miesięcy pozostaje bez wynagrodzenia i dla przyszłości zakładu?
Pracownicy w terminie 30 dni powinni otrzymać zaległe wypłaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Czytaj więcej…
W sobotę koncert chóru „Głos znad Niemna”
Zapraszamy na koncert chóru „Głos znad Niemna”, który odbędzie się w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu przy ul. Strzelców Bytomskich 18 w sobotę 1 marca o godz. Czytaj więcej…
W środę mecz ORLIKA z KS Toruń
1W środę 5 marca o godz. 18.30 zapraszamy na mecz ORLIKA z KS Toruń HSA na TOROPOLU. To będzie drugie spotkanie tych zespołów w play-off o mistrzostwo I ligi i awans do Polskiej Ligi Hokeja. Pierwsze spotkanie będzie 1 marca w Toruniu. Na tym etapie play-off gra się do 2 zwycięstw. Czytaj więcej…
Najnowszy portal edukacyjny IPN
Dotyczy on poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956, zlokalizowanych w całym kraju. Zawiera informacje o ekshumacjach i identyfikacjach zwłok żołnierzy podziemia niepodległościowego Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 228. rocznica trzęsienia ziemi w Cieszynie
127 lutego 1786 r. na północ od Cieszyna miało miejsce trzęsienie ziemi w skali ok. 6,0 (5,2?) magnitudy ale było silniej odczuwalne (intensywność do VIII stopnia w skali Mercallego-Karnika – określane jako trzęsienie „niszczące”.). Czytaj więcej…
Organizacje przedsiębiorców popieają dążenia do uwolnienia rynku usług pocztowych
1Rynek usług pocztowych w Polsce podlega powolnej liberalizacji. Jest to ważny aspekt wdrażania do krajowego porządku prawnego regulacji Unii Europejskiej, ale również wyraz dążenia do umożliwienia prawidłowej konkurencji Czytaj więcej…
Już jutro Tłusty Czwartek
9Jurto przypada tłusty czwartek rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. Tego dnia tradycyjnie powinniśmy zjeść przynajmniej jednego pączka. Czytaj więcej…
180 biznesmenów na konferencji o rozbudowie Elektrowni Opole
1Otwarta dziś konferencja poświęcona rozbudowie Elektrowni Opole była pierwszą tego typu konferencją po wydaniu pozwolenia wejścia na plac budowy. – W branży energetycznej, krąży pozytywna opinia o opolskich inżynierach, Czytaj więcej…
Słomka: Prześwietlić fundację Kwaśniewskiego!
6Upadek Janukowycza wymaga zadania wielu pytań. Misja, którą w imieniu Unii Europejskiej na Ukrainie uprzednio prowadził Aleksander Kwaśniewski Czytaj więcej…
RAŚ chce wystawić listę samorządową ze Związkiem Górnośląskim
9Ruch Autonomii Śląska chce wystawić wspólną listę samorządową z najstarszą organizacją regionalną Związkiem Górnośląskim. Poniżej komunikat do członków RAŚ, z którego wynika, że organizacja Czytaj więcej…
Uwaga! Opolszczyzna pełna azbestu
3Wg szacunków ekspertów na teren woj. opolskiego trafiło 325,7 tys. ton wyrobów zawierających azbest. Na Opolszczyźnie udało się zinwentaryzować 119,2 tys. ton wyrobów zawierających azbest – czyli co trzeci kilogram. Czytaj więcej…
Co dalej z opolskim Taborem Szynowym
3350 pracowników Taboru Szynowego Opole SA trzeci miesiąc nie otrzymuje wynagrodzeń. W grudniu, jeden z wierzycieli spółki, opolski urząd skarbowy skierował do Sądu wniosek o ogłoszenie jej upadłości. Czytaj więcej…
Kilkadziesiąt osób manifestowało we Wrocławiu solidarność z Serbią w ramach ogólnopolskiej akcji „Kosowo jest Serbskie”
4W niedzielę 23 lutego, o godzinie 15.00 przy ul. Świdnickiej zebrało sie kilkadziesiąt osób, gównie aktywistów NOP i Autonomicznych Nacjonalistów, którzy także byli organizatorami manifestacji poparcia dla serbskiego Kosowa. Czytaj więcej…
Sukces projektu NZS UO. Ponad 300 osób wysłuchało wykładu Jana Pospieszalskiego [wideorelacja]
3Wczoraj w Opolu na spotkania w ramach cyklu „Gender – szansa czy zagrożenie?”, przybyło dużo ponad 300 opolan. Aula Stara UO przy ul. Oleska 48 pękała w szwach. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 183. rocznica bitwy pod Olszyną Grochowską
Bitwa pod Olszynką Grochowską stoczona 25 lutego 1831 r. była jedną z najbardziej krwawych bitew powstania listopadowego, w której poległo ok. 7 tys. żołnierzy polskich. Czytaj więcej…
Kawiarnia lwowska – okno na przedwojenny Lwów
7Chcieliby Państwo poczuć się jak w przedwojennej lwowskiej kawiarni? Piękne, nastrojowe i przytulne pomieszczenie, przemiła obsługa. Czytaj więcej…
Dał nam przykład ruski Majdan jak zwyciężać mamy
66Co takiego powiedzieli trzej ministrowie spraw zagranicznych prezydentowi Ukrainy Janukowiczowi, że ten zgodził się skapitulować i zawrzeć porozumienie? Jaką rolę odegrała w tym porozumieniu Rosja, której przedstawiciel był po wszystkim chwalony przez Sikorskiego? Czytaj więcej…
Śląski Majdan – wiec poparcia dla Ukrainy w Katowicach (FOTO)
2Kartka z kalendarza: dziś mija 151. rocznica bitwy pod Małogoszczem
W Małogoszczy 24 lutego 1863 r. rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew Powstania Styczniowego. W małogoskiej plebanii mieścił się sztab generała Mariana Langiewicza (1827-1887), którego adiutantem Czytaj więcej…
Kto im zabrał skrzydła?
1Stoją w hangarze w karnym szeregu. Obok smukłych sylwetek albatrosów, LFG Rolanda D VIb czy Sopwitha F1, puszy się opasły brzuch Grigorowicza M15, któremu rosyjscy majstrowie nie szczędzili twarogu. Czytaj więcej…