Słomka: Prześwietlić fundację Kwaśniewskiego!

Redaktor6
CG8A5167__5

FOTO: Fundacja Pinczuka

Upadek Janukowycza wymaga zadania wielu pytań. Misja, którą w imieniu Unii Europejskiej na Ukrainie uprzednio prowadził Aleksander Kwaśniewski, która miała doprowadzić do uwolnienia Julii Tymoszenko i podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Zachodnią Europą … spaliła na panewce.

Trzeba wobec tego zapytać czy fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego nadal otrzymuje pokaźne sumy od ukraińskiego oligarchy Wiktora Pinczuka oraz od innych ludzi kliki Janukowycza?

Jeszcze rok temu Kwaśniewski i europoseł  Ruchu Palikota Marek Siwiec uczestniczyli w spotkaniu Yalta European Strategy. Na oficjalnych zdjęciach publikowanych ze spotkania Wiktor Pinczuk zasiada po prawicy obalonego prezydenta Ukrainy. Czy można się dziwić, że Kwaśniewski sponsorowany przez ludzi krwawego satrapy niczego w ramach swojej „europejskiej” misji nie załatwił?

Kim jest Wiktor Pinczuk?

W maju 2007 roku TVN przedstawił sylwetkę Wiktora Michałowicza Pińczuka.

„Ma 47 lat. (…) Pracował jako inżynier w zakładach produkujących rury wielkiej średnicy. W 1990 roku złożył swoją firmę – Interpipe, która miała robić to samo. Dziś zakład, w którym pracował w epoce sowieckiej, jest maleńkim trybikiem w jego imperium wartym, według Forbesa, blisko 3 miliardy dol.

Drogę do naprawdę wielkich pieniędzy otworzyło mu małżeństwo z córką b. prezydenta Leonida Kuczmy, Heleną. Korzystając na prywatyzacji  państwowego przemysłu mógł rozwijać swoje wpływy w okręgu dniepropietrowskim (skąd pochodzi także sam Kuczma). Wkrótce oprócz koncernu Interpipe kontrolował m.in. Nowomoskiewski Zakład Produkcji Rur, Mohylowski Zakład Metalurgiczny, Nyżniodniprowski Zakład Produkcji Rur i bank Kredyt-Dnipro. Do jego imperium należą też ogólnokrajowe kanały telewizyjne: Nowy, ICTV i STB, a także największy ukraiński tabloid Fakty i Argumenty.

Przez dwie kadencje, za rządów teścia, Pinczuk był deputowanym do parlamentu, a niemiecki Der Spiegel wskazywał go nawet „nietrafnie” jako jednego z kandydatów do prezydentury po Kuczmie.

Jednym z ostatnich interesów Pińczuka przed końcem rządów teścia był zakup zakładów metalurgicznych Kriworożstal za 800 mln dol. Nowy rząd odebrał zakłady w Krzywym Rogu (zwracając jednak Pińczukowi pieniądze) i ponownie sprzedał je na pierwszej w historii licytacji transmitowanej na żywo w telewizji. Koncern hinduskiego przemysłowca Mittal Steel zapłacił za nie prawie 5 miliardów dolarów!

Były szef CIA George Tennet w swoim raporcie dla komitetu senackiego z dnia 9 marca 2004 r. napisał: „Niezrozumiałe na pierwszy rzut oka poczynania Kuczmy i Janukowycza z dokonaniem rewersu rurociągu Odessa-Brody od razu nabierają logiki, jeśli wziąć pod uwagę dwa czynniki: presji politycznej ze strony Moskwy i totalnej korupcji na Ukrainie. To jest owo know how , które skutecznie wykorzystuje Rosja na Ukrainie, w Polsce i wszędzie indziej do osiągnięcia swoich celów”.

W 2004 r. Pinczuk odegrał rolę przy podejmowaniu przez administrację Kuczmy decyzji o odwróceniu kierunku strumienia ropy w rurociągu Odessa-Brody, z którym Polska od lat wiązała nadzieje na częściowe choćby uniezależnienie od Rosji. Ukraińsko-rosyjskie porozumienie o tzw. rewersie ropy storpedowało polskie plany, a kontrakt obowiązuje po dziś dzień”.

Warto wspomnieć, że 2004 rok to końcówka kadencji Kwaśniewskiego. Czy postkomunistyczny prezydent nie wiedział, że w interesie Polski nie jest odwrócenie strumienia ropy w rurociągu Odessa-Brody?

Feta?

Fundacja Amicus Europae Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymała co najmniej raz dotację wartą około miliona złotych z Ukrainy. Niedawno dzięki wsparciu Kwaśniewskiego organizowano m.in. postkomunistyczną „fetę” krwawego dyktatora PRL Jaruzelskiego w warszawskim hotelu „Hayatt”. Stąd też domagam się, aby Aleksander Kwaśniewski ujawnił wszystkie wpływy na rzecz swojej fundacji, które pochodziły z Ukrainy i Rosji. W czasie gdy cały świat widzi przepych rezydencji ukraińskich satrapów wypada zweryfikować czy w Polsce po hojnej „moskiewskiej pożyczce” nie korzysta się nadal z zagranicznych środków. W tym i zagrabionych społeczeństwu w złodziejskiej prywatyzacji na Ukrainie. Tego wymaga transparentność życia publicznego i elementarna przyzwoitość.

Adam Słomka

Przewodniczący KPN-NIEZŁOMNI

 1. Irena
  | ID: 6ae86bbd | #1

  Dobra mysl. Zapewne,wszelkiego rodzaju Fundacje , w tym Fundacja pana Kwasniewskiego, byłego prezydenta RP, zawieraja wiele tajemnic ,w tym , mrocznych danych. .Ustawa o Fundacjach jest skonstruowana tak,ze ma liczne luki prawne. Ale i tak byłaby to ciekawa lektura.

 2. Eleonora
  | ID: 297d7b23 | #2

  panie Słomka ja bym rozszerzyła kontroli wszystkich fundacji, jakie w Polsce powstały od 1990 roku.
  Nakazałabym publicznie ogłosić kto i w jakiej kwocie otrzymywał ” stypendia” ( takie na wzór np. pana Naimskiego czy Rosatiego)
  Począwszy od Fundacji Batorego po Schumana i inne.
  Zaczęłabym od potwierdzenia prawdziwości słów pana Cenckiewicza czy Brauna, którzy twierdzą, że ogromne pieniądze idące z USA do Solidarności zostały ” przechwycone” przez Mossad.

  http://3obieg.pl/mossad-w-solidarnosci-czyli-kilka-uwag-z-okazji-promocji-nowej-ksiazki-dr-cenckiewicza-o-lechu-walesie

  Myslę, że pan parlamentarzysta z takim stażem zadawał kiedyś takie pytanie?

  Wracając do Ukrainy.
  Wiemy, że Janukowicz łamał prawo, w przeciwieństwie do nie łamiących go opozycjonistów Tiahnobyka czy Jacyniuka.
  O pieknej pani Julii nie wspomnę.
  Ale, kiedy ten gad nad gady, Janukowicz usiłował wprowadzić w życie pańskie postulaty, a więc przywrócić kontrolę nad przeróżnymi ” fundacjami”

  Ustawy praktycznie wprowadzają cenzurę w mediach i Internecie poprzez nakaz rejestracji (pod groźbą kary) wszystkich portali internetowych, jako „agencji informacyjnych”. Do kodeksu karnego wprowadzono nowe typy przestępstw takie jak „pomówienie w utworach artystycznych”, czy rozprzestrzenianie materiałów o zawartości „ekstremistycznych”.

  „W świetle tych ustaw „działalności ekstremistycznej” oznacza przygotowanie oraz rozpowszechnianie dokumentów lub wypowiedzi, które na przykład nielegalnie ingerują w działalność lub przeszkadzają w działalności organów władzy państwowej”
  Pod rządami nowych ustaw organizacje pozarządowe, które otrzymują środki z zagranicy uznane zostaną za „agentów zagranicznych” i muszą zarejestrować się w odpowiednim rejestrze”

  To pan i koledzy podniesliście wrzask, że
  ” Na Ukrainie łamane są Prawa Człowieka”

  „To, co dzieje się na Ukrainie budzi nasz stanowczy sprzeciw” – mówi Danuta Przywara, prezes HFPC. „Władze Ukrainy weszły na ścieżkę prowadzącą do rządów autorytarnych, wcześniej obraną i sprawdzoną przez władze Białorusi i Rosyjskiej Federacji”.

  Czego pan chce panie Słomka?
  Demokracji czy rządów autorytarnych?!

  Bo:
  „Tego wymaga transparentność życia publicznego i elementarna przyzwoitość.”

 3. Eleonora
  | ID: 0d0e82c8 | #3

  O kim nie pisze pan poseł Słomka?

  „Pomarańczową rewolucję już mieliśmy, czas chyba teraz na rewolucję bananową. Na Ukrainie zasady też zobowiązują. Z Julią Tymoszenko można się dogadać po sąsiedzku. Już w połowie lat 90-tych ta dzielna dama przelewała lewą kasę na konta bankowe w banku AmerBank w Warszawie.

  Kasa szła na konta Petra Kyryczenki, finansowego doradcy ówczesnego premiera Ukrainy Pawło Łazarenko. Petro Kyryczenko nie tylko otworzył konto bankowe w Warszawie, został także na krótko aresztowany pod zarzutem nielegalnego posiadania broni, która była użyta do popełnienia przestępstwa. Ale Kyryczenko szybko z Polski wyjechał. Prawdopodobnie był dobrze chroniony przez kogo należy. Były to już czasy prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego.

  W sumie przez warszawskie konto bankowe Kyryczenki w AmerBanku przepłynęło około 150 milionów dolarów, jedna trzecia tej sumy pochodziła z kont spółek Julii Tymoszenko.

  Kiedy Łazarenko i Kyryczenko już dobrze nakradli, schowali się w USA i poprosili tam o azyl polityczny. Kyryczenko podkablował swojego szefa Amerykanom i Łazarenko dostał 8 lat więzienia za pranie brudnych pieniędzy w USA. W 2012 roku wyszedł z więzienia i nadal się chowa, podczas kiedy amerykański wymiar sprawiedliwości zastanawia się komu oddać 250 milionów dolarów, zamrożonych na jego kontach.

  W połowie lat 90-tych Łazarenko robił w Julią biznesy gazowe i inne. Nakradli sporo, około 500 milionów ówczesnych dolarów. Julia nauczyła się biznesu podczas romansu z naszym dobrym znajomym Wiktorem Pinczukiem, kasjerem Aleksandra Kwaśniewskiego.

  Łazarenko i Julia reprezentowali tzw. klan dniepropetrowski, do którego należą np. inni nasi dobrzy znajomi, panowie oligarchowie Ihor Kołomojski i Gennady Bogolubow, ojcowie chrzestni OLT Express. Klan dniepropetrowski walczył od zawsze z klanem donieckim (Rinat Achmetow), przy okazji padały trupy, tak jak w filmach o Al Capone. To tłumaczy nienawiść Janukowicza do Tymoszenko. Nienawiść gangstera do gangstera.

  Dlaczego Petro Kyryczenko otworzył konto bankowe akurat w AmerBanku? AmerBank (Bank Amerykański w Polsce) bank był pierwszą instytucją “zagraniczną”, która dostała licencję NBP, już w 1989 roku. Czytelnikom serialu “Goodbye ITI” nie trzeba wyjaśniać co to oznacza …

  Ale przypomnijmy tylko, że długoletnim prezesem banku był Marek Gadomski, była prawa ręka Grzegorza Żemka w FOZZ. W swojej bogatej karierze zawodowej Gadomski nadzorował zagraniczne placówki Banku Handlowego, pracował też w libańskiej filii banku oraz w Bank Handlowy International SA w Luksemburgu, wraz z Żemkiem, za którym przeszedł do FOZZ.

  http://marucha.wordpress.com/2014/02/26/julia-i-jej-polska-pralnia/#more-40013

 4. Prawy
  | ID: dbed8394 | #4

  Czerwona ciota , czerwony tchórz ,czerwony zdrajca , lizodup Putina

  Szmata bez krzty honoru w dodatku buńczuczny

  Ludzie powinni go osądzić i ukarać !

  http://fakty.interia.pl/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-janukowycz-w-dalszym-ciagu-jestem-prezydentem-ukrainy,nId,1112937

 5. Prawy
  | ID: dbed8394 | #5

  To oświadczenie to chyba putin napisał a ciota janukowycz się tylko podpisał

 6. 6 lipca 2014, 11:09 | #1
Komentarze są zamknięte