RAŚ chce wystawić listę samorządową ze Związkiem Górnośląskim

Niezależna Gazeta Obywatelska9

logoRuch Autonomii Śląska chce wystawić wspólną listę samorządową z najstarszą organizacją regionalną Związkiem Górnośląskim. Poniżej komunikat do członków RAŚ, z którego wynika, że organizacja, która kiedyś kultywowała tradycję śląska podkreślając integralność z Polską jest bliska porozumieniu. Aktualnie prezesem Związku jest Andrzej Stania, przez wiele lat prezydent Rudy Śląskiej.  Został prezesem po tym jak przegrał ostatnie wybory samorządowe w 2010 r. Problem dotyczy głównie województwa śląskiego, choć w zeszłym roku na Opolszczyźnie również RAŚ wystawił listy w niektórych gminach. – Członkiem nie jestem, chociaż byłem jednym z jego współzałożycieli. Jestem jeszcze członkiem Rady Programowej mówi w wywiadzie dla NGO prof. Franciszek Marek, honorowy członek tej organizacji w 2011 r.Jerzy Gorzelik zarzucił mi, że jestem przeszkodą w rozszerzaniu wpływu związku na Opolszczyznę, ale ja już wcześniej się z nimi rozstałem. Nie po drodze mi z niektórymi działaczami… – dodawał już wtedy prof. Marek

Poniżej prezentujemy cały komunikat rozsyłany przez RAŚ.

W ostatnich latach na Górnym Śląsku udało się osiągnąć porozumienie najważniejszych górnośląskich stowarzyszeń, działających na rzecz rozwoju regionu i tożsamości jego mieszkańców. To nowa jakość, która znalazła swój wyraz w powołaniu Rady Górnośląskiej – wspólnej reprezentacji kilkunastu stowarzyszeń. Dziesięć lat wcześniej podobna próba zakończyła się niepowodzeniem. Z porozumienia Jedność Górnośląska, które planowało wystawienie własnego kandydata w wyborach do senatu w osobie śp. Michała Smolorza, wycofał się wówczas Związek Górnośląski. Władze Związku uznały, że ich stowarzyszenie nie powinno angażować się w politykę.

Wobec niepowodzenia Jedności Górnośląskiej Ruch Autonomii Śląska podjął pracę nad własną, polityczną marką, co przyniosło efekt w wyborach samorządowych 2010 roku. Sukces ten sprawił, że pod koniec roku 2013 Rada Górnośląska postanowiła w nadchodzących wyborach do samorządów poprzeć listy RAŚ, jako dające największe szanse powodzenia ruchowi regionalistycznemu. Za takim rozwiązaniem głosował także przedstawiciel Związku Górnośląskiego. Ze swojej strony RAŚ zobowiązał się do otwarcia swoich list na przedstawicieli pozostałych organizacji, tworzących radę.

Wobec zbliżającego się kongresu w Związku pojawił się pomysł wystawienia własnych list. Wolę silniejszego zaangażowania najstarszego z górnośląskich stowarzyszeń w życie publiczne regionu przyjmujemy z radością i nadzieją. Uważamy jednak, że rozproszenie górnośląskich głosów lub ryzykowna próba wypromowania krótko przed wyborami samorządowymi nowego wyborczego szyldu, służyć będą wyłącznie interesom ogólnopolskich partii politycznych. Do naszych przyjaciół ze Związku Górnośląskiego apelujemy zatem o współpracę w ramach wypracowanego na forum Rady Górnośląskiej rozwiązania. Z radością powitamy działaczy Związku na listach Ruchu Autonomii Śląska

Ruch Autonomii Śląska

tk

 1. Pejter
  | ID: 9b5c8c5a | #1

  ” Problem dotyczy głównie województwa śląskiego, choć w zeszłym roku na Opolszczyźnie również RAŚ wystawił listy w niektórych gminach.” – Tomku, jakie wybory mieliśmy w zeszłym roku?

 2. Kolo
  | ID: ea0146a3 | #2

  RAŚ ryje się dzwiami i oknami – przejmując bez konkursów stanowiska. Np Gminie Komprachcice przyjęto nieakiego Jacka Radeckiego na podrzędne stanowisko z RAŚ tylko po to aby go zaraz przesunąć na inne stanowisko które wymagałoby ogłoszenie konkursu …

 3. Pejter
  | ID: 74037bd7 | #3

  dobry żart :)

 4. kominiarz
  | ID: a037495c | #4

  a to Rasiści (czy też rasowi Niemcy- jak zwał, tak zwał) nie zostali jeszcze zdelegalizowani….?

 5. anonim
  | ID: d91adff5 | #5

  Ostatnio ryją się do władzy narodowe oszołomy ,ale na szczęście poparcia na granicy 0,01%.

 6. Irena
  | ID: 9d306f11 | #6

  @Kolo. Witaj. To napisz pismo w tej sprawie.Niech pisemnie wyjasnia,dlaczego konkursu nie ogłoszono. Tak mysle, ze zapewne konkursu by nie wygrał, bo tłuk i gupek.A moze uzdrowisz sytuacje i nastepnych kolesiowskich układów nie beda powielali ?? Działaj. pozdrawiam

 7. kominiarz
  | ID: a037495c | #7

  Spokojnie, spokojnie…. „Faszyści, narodowe oszolomy” , czy jakby ich jeszcze nie określano, to nie żadna partia, tylko ruch społeczny. Te wasze „sondażowe 0,01%” możesz sobie wsadzić między bajki. Ruch Narodowy rośnie z dnia na dzień w siłę i nic na to nie poradzą hadziaje z Mańszości Nemenckiej, ani wszelkiej maści lewactwo. Im bardziej jest to takim oszołomom solą w oku, tym lepiej -:)

 8. Pejter
  | ID: 9b5c8c5a | #8

  @kolo & Irena:
  mam prośbę: przygotujcie nam pełną listę członków RAŚ w opolskim, bo jak widać są tacy o których nawet my nie mamy pojęcia. To przynajmniej składki z odsetkami pościągamy :)

 9. Irena
  | ID: 9d306f11 | #9

  @ Pejter.Witaj. Poszukam w Spisie powszechnym.,jezeli sa spisywani. To sa raczej tajemnicze dane o członkach RAS-iu……..Ale liderów czasem słychać…. A składki z odsetkami, to oczywiste…kasować…Pozdrawiam…..

Komentarze są zamknięte