„RAŚ realizuje separatystyczne poglądy” – z profesorem Franciszkiem Markiem, dziekanem Wydziału Pedagogicznego WSZiA w Opolu, pierwszym rektorem Uniwersytetu Opolskiego rozmawia Tomasz Kwiatek

Niezależna Gazeta Obywatelska124

Jest Pan Profesor rodowitym Ślązakiem urodzonym w Bełku koło Rybnika. Jaką narodowość Pan poda w najbliższym spisie powszechnym?

Wstydem jest pytanie Marka o narodowość. Jestem Polakiem. Litania do Matki Boskiej i wiele modlitw odmawiam 3-krotnie po polsku. Dla polskich Ślązaków sprawa narodowości nie jest prawem wyboru, tylko sprawą przyrodzoną. Narodowość i religia są sprawami boskimi, a występowanie przeciwko nim jest świętokradztwem. Zastanawiałem się, jakie są źródła naszej narodowości. Jak wiadomo, mowa ludu wyraża jego tożsamość narodową, której podstawą oprócz języka jest jeszcze religia, która jest darem Boga. Odrzucenie jednego i drugiego to hańba. Tożsamość nie jest więc kwestią wyboru. 

Jak Pan Profesor ocenia próby uznania narodowości śląskiej? Wiadomo bowiem, że mimo przegranej w Strasburgu, te działania nadal są prowadzone…

Dla mnie to oszustwo.

Dlaczego?

To jest realizacja separatystycznych poglądów. Od traktatu namysłowskiego zawartego w 1348 r. na Śląsku nie było tendencji separatystycznych. Śląsk był częścią Prus, ale Ślązacy zachowali swoją kulturę, czyli polską. Panna Maria, Częstochowa, Kościuszko i podobne miejscowości zakładali Ślązacy na emigracji w USA. Zresztą jest wiele odmian gwary śląskiej. U mnie w domu rodzinnym mówiono zawsze w jej dwóch odmianach: katowicko-rybnickiej i opolskiej. W moim domu, żona mówiła gwarą góralską, a dzieci opolską i dom normalnie funkcjonował. Idiotyzmem jest tworzenie języka górnośląskiego czy śląskiego. Przykładowo opolska gwara jest delikatna, piękniejsza od na przykład górniczej, gdzie „jo cie pizdna” jest jednym z częściej używanych wyrażeń. Moja rada dla tych, którzy chcą wprowadzić język śląski i narodowość śląską jest taka: uczcie się języka niemieckiego, bo część naszej śląskiej kultury ma niemieckie korzenie, ale uczcie się go jako języka obcego, a nie ojczystego.

Nadal Pan Profesor działa w Związku Górnośląskim?

Ze Związkiem Górnośląskim tylko współpracuję, ale członkiem nie jestem, chociaż byłem jednym z jego współzałożycieli. Jestem jeszcze członkiem Rady Programowej.

Czemu Pan się rozstał z tą organizacją?

Jerzy Gorzelik zarzucił mi, że jestem przeszkodą w rozszerzaniu wpływu związku na Opolszczyznę, ale ja już wcześniej się z nimi rozstałem. Nie po drodze mi z niektórymi działaczami…

Czy uważa Pan, że działania RAŚ-u są groźne dla Polski?

Tak. RAŚ realizuje separatystyczne poglądy. Już Emil Szramek napisał, że za tendencjami separatystycznymi stoi interes niemiecki. Zresztą, dziadek Gorzelika, Hierowski Zdzisław, pochodził z rodziny polskiej i nie lubił Ślązaków. Z tego co wiem, Gorzelik też nie mówi gwarą, a jego żona pochodzi z Łodzi.

Jak powinno się rozumieć współrządy PO z RAŚ w woj. śląskim?

Szanująca się władza z przestępcami powinna rozmawiać tylko za pośrednictwem prokuratorów.

Aż tak Pan to ocenia?

Tak.

A wspólne działania RAŚ i Mniejszości Niemieckiej w obu województwach? Teraz obie organizacje będą przygotowywać obchody 90. rocznicy III Powstania Śląskiego. Co Pan o tym sądzi?

To jest coś w rodzaju prowokacji. Jest to zniewaga Powstań Śląskich i żyjących potomków powstańców. To jest zniewaga!

Czym były Powstania Śląskie?

Gorzelik twierdzi, że to była wojna domowa, a Mniejszość Niemiecka mówi o walkach bratobójczych. Ja sądzę, że ani jednym ani drugim. Powstania śląskie były powstaniami ludowymi o charakterze narodowym. Przede wszystkim musimy sobie uzmysłowić, że lud nie jest skłonny do wystąpień zbrojnych. Lud chwyta za broń tylko w wyjątkowych sytuacjach. I taką wyjątkową sytuacją było powstanie państwa polskiego w 1918 r. Ludzie mieli dość panowania niemieckiego. Istniało powszechne przekonanie, że jak będzie Polska, to będzie dobrze.

Czy można te powstania porównać do innych powstań polskich?

Uważam, że każde powstanie było tragedią naszego narodu. Trzeba pamiętać, że rozeszły się losy państwowe, narodowe i społeczne Śląska i Polski od momentu jak Śląsk odpadł od państwa polskiego. W czasach Jagiellonów, szlachta zaczęła „doić” królów uzyskując coraz większe przywileje. Rzeczpospolita Obojga Narodów przekształciła się w Rzeczpospolitą szlachecką. Na Śląsku lud był polski, a nie szlachta i arystokracja. Ja znam tylko trzy wielkie wpływowe rody, które zachowały polską tożsamość: von Gaszynów, von Oppersdorffów i von Posadowskich. Jakie zrywy ludowe może przeciwstawić Królestwo Kongresowe, czy Galicja powstaniom śląskim? Dlaczego car po powstaniu styczniowym zniósł pańszczyznę?

Żeby ukarać szlachtę…

No właśnie. Mamy po jednej stronie Polaków walczących po stronie Napoleona, a o tym, że 15 tys. szlachty zaangażowało się w walkę po stronie cara, nikt jakoś nie mówi. Nie potępiajmy tego. To jest tragedia naszego narodu – car był przecież królem Polski, a pieśń „Boże coś Polskę” – która swego czasu konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o miano hymnu państwowego –  wyrosła przecież z hymnu Alojzego Felińskiego napisanego na cześć cara jako króla Królestwa Polskiego. Kolejna rzecz, po powstaniu listopadowym aż 116 tys. orderów Virtuti Militari (było ich 5 klas) otrzymali żołnierze, którzy walczyli przeciw  powstańcom.

Panie Profesorze, ale mówienie o powstaniach śląskich jako o wojnie domowej jest delikatnie mówiąc nieporozumieniem…

Oczywiście, że tak. Miejscowych Niemców, którzy walczyli po stronie niemieckiej, było maksymalnie 10%. Prawdopodobnie tyle samo procent było przybyszów z Polski, którzy walczyli o polskość Śląska. Dokładnie było ich 2400. Można to policzyć, bo kartoteka powstańców jest w USA, a jej kopia w Polsce. Zresztą fakt udziału w powstaniach śląskich był w ówczesnej Polsce powodem do dumy, nie było powodów, aby to ukrywać, nie było atmosfery przemilczania tego faktu. Inną kwestią są mogiły. Proszę pomyśleć, czy zna Pan jakąś wioskę, w której nie ma mogił powstańców? A gdzie są niby groby Niemców? Jak można mówić o walkach bratobójczych, gdy Polacy ginęli w walce z Bawarczykami?

A co sądzi Pan Profesor o inicjatywie Polski Śląsk? Czy wobec zaistniałej sytuacji takie inicjatywy są potrzebne?

Powiem szczerze, że oceniałem tę inicjatywę bardzo pozytywnie. Ale co ja mam sądzić o jego szefie panu Piotrze Spyrce, który jako wicewojewoda śląski wspiera inicjatywy Gorzelika? Co mam o tym myśleć?

Popiera Pan nasz pomysł zorganizowania 2 maja Opolskiego Marszu Niepodległości?

To bardzo dobry pomysł. Jeżeli mi zdrowie pozwoli, to wezmę w nim udział. Na pewno będę pod pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego.

Będzie Pan startował w nadchodzących wyborach do Senatu?

Nie odmówiłbym pod warunkiem, że nie z jakiejś partii. Jestem przekonany, że jest szansa, aby przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej nie wygrał – warunkiem jest wystawienie jednego konkretnego kandydata.

Dziękuję za rozmowę.

 1. Tomasz
  | ID: 82c4bd00 | #1

  Bardzo dobry wywiad. Prof. Marek to wspaniały człowiek, prawdziwy patriota. Wzór dla każdego Ślązaka.

  1. scott
   | ID: 029ac01b | #2

   Może to wzór dla Ciebie, na pewno nie dla każdego prawdziwego Ślązka!

   1. Anty-Komuch
    | ID: 8ac9de55 | #3

    Dla Polaka Ślązaka-wzór
    Dla Szwaba wiadomo że nie

   2. 240834sFiF
    | ID: 7a5345e8 | #4

    Prawdziwy Ślązak to: Ślązak-Plak, Ślązak-Niemiec, Ślązak-Czech itd. Także Ślązak-Polak-Niemiec, Ślązak-Niemiec-Polak itd Ale Ślązak -Ślązak to nic czyli moralne zero! To tchórzowski wybieg opółgłówków i renegatów jak V Kolumna.

  2. | ID: 815dfd84 | #5

   Rota Śląska
   Nie będą RAŚie pluć nam w twarz
   Ni Śląska nam germanić
   Wszyscy na Śląsku staniem wraz
   Piast będzie nam hetmanić

   Wypędzim RAŚie za nasz próg
   Tak nam dopomóż Bóg,
   Tak nam dopomóż Bóg

   Czynów powstańczych będziem strzec
   I naszej polskiej gwary
   Nie pozwolimy by znów lec
   Pod obce nam ciężary

   Wypędzim RAŚie za nasz próg
   Tak nam dopomóż Bóg,
   Tak nam dopomóż Bóg

   Nie pozwolimy dzielić nas
   Jesteśmy Polakami
   Na Górnym Śląsku stoi straż
   Wszyscy Rodacy z nami

   Wypędzim RAŚie za nasz próg
   Tak nam dopomóż Bóg,
   Tak nam dopomóż Bóg

   1. ślązaczka
    | ID: 6d04db66 | #6

    super… gratuluję wiedzy historycznej!
    Piastowie byli ślązakami, za żony wzięli sobie Niemki i sprowadzali osiedleńców z zachodu (germanów a jak!), żeby przyspieszyć rozwój cywilizacyjny!
    A polskie, nacjonalistyczne powoływanie się na Piastów, pochodzi z czasów PRLowskiej propagandy…
    AVE SILESIA!

 2. Jarek
  | ID: 051ec27d | #7

  Super Profesor mój Rektor

  Tomek kawał dobrej roboty-DZIĘKUJĘ

  Oby więcej takich ludzi !

  Pan Profesor Niech Żyje nam 100 lat

  POZDRAWIAM

 3. alzheimer
  | ID: ecef7da2 | #8

  starość nie radość

 4. beduin
  | ID: 65b165a7 | #9

  na szczescie ten pajac moim sasiadem i ze wzgledu na jego wiek nie bede go ocenial mam nadzieje ze nie spotka mnie taka choroba na starosc zal mi cie staruchu niezle ci sie w glowie po przewracalo

 5. von Sturmberg
  | ID: 6ef0a35e | #10

  Tomasz, jako wzór masz namyśli to ze każdy ślazak powinien tak zażarcie pokazywać ze jest ślazakiem nie polakiem? hm wsumie moge sie zgodzić ale nie popadajmy w skrajność.
  Ja tam sobie myślalem ze jestem polakiem do czasu kiedy wyjechałem ze Ślaska do polski. wtedy stwierdziłem ze mi coś nie pasuje. Wtedy dotarło do mnie ze jestem ślazakiem. Potrafie godać po naszymymu, po ślunsku. po polskiemu to ja sie musiałem nauczyć od poczatku. Jak skrajności to skrajności Ślask dla Ślązaków bez Polaków :)bez niemców w sumie też. dziadka miałem w powstaniu. popwstanie było o wolny slask niezależny ślask. to propaganda polski zrobiła z tego takie wydażenie. Sami polacy nawozili ludność na plebiscyty. Wszystko kłamstwa co do joty!
  A teraz jeszcze te pomowienia ze cały ruch sponsorują niemcy. niech sie ktoś zastanowi co oni z tego będą miec?

 6. njoy
  | ID: f31c65cc | #11

  Wielce szanowny panie profesorze, ze względu na słowa:

  „Jak powinno się rozumieć współrządy PO z RAŚ w woj. śląskim?
  – Szanująca się władza z przestępcami powinna rozmawiać tylko za pośrednictwem prokuratorów.”

  oraz ich stanowcze potwierdzenie:
  „Aż tak Pan to ocenia?
  – Tak.”

  proszę się spodziewać z mojej strony pozwu o naruszenie dóbr osobistych. Taką chęć wyraziło również kilka innych osób, zatem będzie pan miał sporo roboty. Proponuję rozpocząć oszczędzanie pieniędzy na sprostowania prasowe.

  Pozdrawiam.

  1. balcerek
   | ID: 246b39a8 | #12

   A dlaczego pan uważa, że te słowa są akurat o RAŚ. Może są na temat tej drugiej strony? Czemu bierzecie to tak od razu do siebie, czyżby niska samoocena? Jeżeli RAŚ, chce być szanowaną władzą to niech wyjdzie z tej koalicji i się nie zadaje z przestępcami.

   1. njoy
    | ID: 0c593046 | #13

    Przecież oczywistym jest, że władzę w państwie sprawuje PO, zatem logicznym jest podejście jak wyżej.

   2. balcerek
    | ID: 246b39a8 | #14

    Władza w sensie sądy i prokuratura. Czyli tą całą sytuacją powinna się zająć władza sądownicza – nie ustawodawcza i wykonawcza. Te wszystkie „Rychy”, „Zdzichy” czyli ludzie wywodzący się z obecnej władzy powinni zostać postawieni przed sądem, to jest oczywiste w normalnym państwie prawa, tak samo jak obecny premier za postawę w sprawie smoleńskiej mógłby stanąć przed trybunałem stanu. A wy na Śląsku wchodzicie z PO w koalicję, i co nie wstyd wam ? „Kto z kim przystaje takim się staje” jak śpiewał Kazik, chyba zależy wam na dobrej opinii, prawda?

 7. Jestem Morawakem
  | ID: b0eca1df | #15

  Kto płaci pana profesora? Państwo polskie. Jeżeli
  będzie pan profesor wypłacany Słązakami, jaka będzie narodowość pana profesora?

 8. HomeRule
  | ID: 48aa7d86 | #16

  Dziadku,Senat Ci się marzy? Przecież ten facet nie kontroluje tego,co mówi,to jakaś słowna biegunka.

  1. Precz z Erichami
   | ID: 279cf691 | #17

   Gorzelik nie kontroluje tego co mówi !

   Profesor bardzo dobrze wie co mówi

   RAŚ w listopadzie zostanie przejechany walcem-ZDELEGALIZOWANY

   P S KRESOWIAK WCHODZI NAJGŁĘBIEJ :) ;)

   JO ERICH ALE TY ŻECH BRYNDOK I TUMOK

 9. Ślonzok
  | ID: 88dddf5a | #18

  Stary a głupi.

  1. Precz z Erichami
   | ID: 279cf691 | #19

   Morda w kubeł Bryndoku

   Kaj jodziesz na dysk?

   żeżryj burszta i pizdnij zołze -TO CI POMOŻE

   PIONKU TEMU PROFESOROWI TO CAŁA TWOJA RODZINA DO PIĘT NIE DORASTA

   1. Ślonzok
    | ID: 88dddf5a | #20

    Co poeta miał na myśli?

 10. Mariusz
  | ID: 6f7ffa24 | #21

  Panie prof. dziękuję za ten wywiad. W Siemianowicach jesteśmy z panem.

  Podrawiamy… Niech Pan żyje 100 lat

  1. Górny Śląsk Zjednoczony!
   | ID: 74d36b46 | #22

   Siemianowice ino z RASiem!

   Nigdy z neofitami!

 11. pinochet
  | ID: dd9a38f1 | #23

  Wreszcie ktoś zaświecił prawdą w oczy, Szlezerom(nie mylić ze Ślązakami!), którym namieszał w główkach ,,Górnoślązak”, Gorzelik! Po, niektórych wpisach widać, że uruchomienie szarych komórek spowodowało u w/w tęgi ból głowy!

 12. hans nieprawdziwy
  | ID: cc850596 | #24

  Panie profesorze,Slazacy przed wojna chodzili glownie na Annaberg a nie do Czestochowy.Dlaczego nie przylaczali sie Slazacy do polskich powstan narodowych styczniowego czy listopadowego a nawet wczesniej kiedy takich slaskich Polakow odlaczono od macierzy? Dlaczego dopiero po I wojnie swiatowej kiedy niezadowolenie ludnosci i strajki wystepowaly w calych Niemczech? Procentowo ilu Slazakow uczestniczylo w walkach?oczywiscie nie liczac tych „prawdziwych” powstancow rodem z Sosnowca, Lwowa czy Warszawy.Dawne i dzisiejsze stosunki Sazakow do Zaglebia mowia za siebie,a slowo „gorol” „hadziaj”czy „hanys” nie wymyslily szwaby,albo?

 13. prot
  | ID: be2bd4cd | #25

  Ja myslę, że dobrze by się stało, gdyby kundle wytoczyły Panu Profesorowi procesy. Może wówczas zmuszono by III RP do zajęcia się bezkarnością takich indywiduów, jak Gorzelik, których działalność obliczona jest na osłabienie państwa polskiego i wymierzona w jego integralność. Próbujcie kmiotki! To najlepsza droga do delegalizacji waszych antypolskich organizacji

  1. njoy
   | ID: 0c593046 | #26

   prot, bękarcie, już mam sprawę skonsultowaną z prawnikiem: sprawa jest de facto już wygrana; nikt nie ma prawa publicznie nazywać przestępcą kogoś, kto nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu.

   1. balcerek
    | ID: 246b39a8 | #27

    Jeżeli chce pan złożyć sprawę do sądu, to musi pan ujawnić swoje dane.Tylko, że właśnie pan też dokonał tutaj pomówienia używając słowa „bękart” w stosunku do Pana Profesora, które to słowo jest ogólnie uznawane za obraźliwe. I nic tu nie pomoże anonimowość ponieważ obecnie każdą osobę można namierzyć po numerze IP. Więc w pana wypadku wstrzymał bym się z tym pozwem.

   2. CONAN
    | ID: b1667c39 | #28

    ty masz sprawę z prawnikiem ale pod stołem załatwioną

    ICE ICE Alojz
    Vanilla ICE ICE Alojz :) ;)

 14. hanka
  | ID: ebd0328b | #29

  Panie Profesorze, jak będzie proces jesteśmy z Panem!!! Na marszu też będziemy. Tu jest Polska

 15. svatopluk
  | ID: 4c20d727 | #30

  nie ma to jak czarno-bialy swiat.
  wszystko jasne wszystko proste.

 16. ola
  | ID: ebd0328b | #31

  Przedruk wywiadu na portalu http://www.bibula.com/?p=34833

 17. | ID: 5556d6fa | #32

  Skōnd Was ród je, Marku?

  Tu moće uodpowjedź:

  http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/marek.html

 18. oswaldo
  | ID: 6bdb9ccf | #33

  Nie naśmiewajmy się z ułomnego, starszego prof. Marka. Na starośc ludzie tak mają :/
  Za to można się pośmiac z: „Precz z Erichami”. To co ten uzytkownik napisał to rzeczywiście komentarz na najwyższym poziomie :D Ja mógłbym powiedziec „Gorole raus do Rusyje” ale tego nie mówie, niech sobie są u nas na Śląsku. Ale niech sznują historię i kulturę tej ziemi.

  1. Syn powstańca śl.
   | ID: d9c2c290 | #34

   A mnie moja kochana matka ślązaczka z krwi i kości,żona powstańca śl. uczyła: „Kto ty jesteś,Polak mały,jaki znak twój,orzeł biały…”A jaki był hymn powstańców śl.-„Rota” M.Konopnickiej,”Nie rzucim ziemi skąd nasz ród…….polski my naród ,polski lud, królewski szczep piastowy”RAS -nie róbcie ślązakom wody z mózgu,nie kombinujcie za dużo z historią.

  2. CONAN
   | ID: b1667c39 | #35

   pierwsza napotkana góralka lepsza niż którakolwiek zołza spasiona-kura domowa

 19. Anna
  | ID: b5883c50 | #36

  Kiedy brak jest argumentów pozostaje szyderstwo i obrażanie! Gratuluję panom mieniącym się prawdziwymi ślązakami. szkoda, że niewielu chce z wami rozmawiać:(( Domyślacie się dlaczego?!

 20. Anonim
  | ID: ebd0328b | #37

  Zobaczcie jak Raśki obrażają prof. Marka na swoim formu http://www.facebook.com/ruch.autonomii.slaska/posts/153895901337492
  Może pozew zbiorowy przeciwko obrażaniu Polaków i Polskości?

 21. prot
  | ID: be2bd4cd | #38

  Nyoj, uważaj, bo ciżyłka pęknie zaprzańcu! Wolna Polska zrobi z wami porządek plugawe kundle. Bardzo dobrze, że sprawdzałeś, bo sam jesteś analfabetą i nie masz zielonego pojęcia o prawie. A na proces zapraaszamy. To będzie bój wasz ostatni.

 22. Syn powstańca śl.
  | ID: d9c2c290 | #39

  A kto śpiewa w Piekarach „Boże coś Polskę przez tak liczne wieki…..?To nie Slązacy?

 23. magister UW
  | ID: 2b215e5d | #40

  Drogi Panie Profesorze: Serdeczne Bóg zapłać za piękny wykład w telewizji Trwam. Pochodzę z północno-wschodniego cypelka Polski ale Śląsk kocham bardzo, mam tam wielu Przyjaciół a także krewnych.Życzę: STO LAT w dobrym zdrowiu, szczęściu, pomyślności …

 24. karol
  | ID: 3ecb297c | #41

  Życzenia zdrowia dla pana profesora są mocno spóźnione. Jego wypowiedzi wskazują na kiepską kondycję intelektualną. Komentarze jego entuzjastów, którzy nie odróżniają obrazy od pomówienia, również. Wyjaśniam. Głupek, dziad, bękart – to słowa obraźliwe. Nazwanie kogoś przestępcą to pomówienie. Mam jednak nadzieję, że zagubionego staruszka nikt nie będzie ciągał po sądach. Miejcie litość.

  1. ONR WROCŁAW
   | ID: b1667c39 | #42

   Dla Ciebie i innych cymber gajów szwabstwa to nie będzie litości:)
   Chyba zaraz pójdę wypastować glany

   1. Anonim
    | ID: 888b2c69 | #43

    Glaca sie wypastuj, faszysto.

 25. | ID: 421aa723 | #44

  Jeszcze 200 lat temu Kościół katolicki prowadził wojnę totalną z koncepcją narodu, narodowości, zasadą suwerenności ludu. Argumentacja pana profesora, że narodowość i religia są sprawami boskimi, nie jest godna jego tytułu. Od Rewolucji Francuskiej koncepcja Narodu wypierała miejsce Boga, skutki tego szaleństwa miały miejsce w XX w.
  Ponadto proponuję, żeby przestaliście Państwo bawić się w dziennikarstwo. Ten wywiad jest żenujący, bo przeprowadzony pod z góry określoną tezę: „RAŚ to zło”.

  Jeśli pan profesor, ma dowody, że Ruch Autonomii Śląska prowadzi działalność przestępczą powinien jak najszybciej donieść o tym fakcie do prokuratury. To samo powinna zrobić redakcja, która pozwala sobie przedrukować taki sąd.

 26. scott
  | ID: 029ac01b | #45

  Profesor zdaje się być jeszcze większym nacjonalistą niż sam Jarek Kaczyński!! Ależ nienawiść, ależ piana z ust.
  Profesorze, proszę się nie martwić. Służba zdrowia na autonomicznym Górnym Śląsku na pewno będzie lepsza niż obecnie. Na pewno coś poradzi.

  1. Młody Polak
   | ID: b1667c39 | #46

   No i komu piana z ust leci ! ?-Scottowi

   Profesor jest wykształcony a ty zapewne ledwo co zawodówkę skończyłeś jełopie

   Scott zapodaj sobie Relanium i Hydroksyzynę-to ci pomoże :)

   Autonomie to możesz mieć w snach :) ;)

   Dobrze że za marzenia nie karają :)

   1. karol
    | ID: 78b3553d | #47

    Profesor Geremek też był dla ciebie autorytetem? A Balcerowicz?

  2. | ID: b9b4aecd | #48

   mam nadzieję, że na autonomicznym Śląsku ze stolicą we Wrocq NIE BEDZIE ZADNEJ ,,SŁUŻBY ZDROWIA”, a zwykli lekarze, pielęgniarki… Precz ze złodziejskim polskim NFZetem!!

   frizona.pl

 27. Młody Polak
  | ID: b1667c39 | #49

  Jak mi was szkoda marne namiastki Ślązaków-z was są Szwaby i nic więcej ! ! !
  Profesor Marek jest bardzo wykształconym człowiekiem,wie co mówi.
  Zabolała was prawda i teraz jełopy dajecie temu upust w komentarzach do tego artykułu-wywiadu, ale Pan Profesor czytając to zapewne jest jeszcze bardziej przekonany o słuszności swoich argumentów-kogo wy chcecie straszyć i czym?
  Czarno na białym widać jakie zawistne z was jełopy.

  Zachowujecie się gorzej jak dzieci w przedszkolu.
  Svatopluk ile ty masz lat i co sobą reprezentujesz?
  Jeśli nie wiesz to ja już ci mówię-reprezentujesz dno,zero, a może nawet i depresję !

  Wszystkie szwaby zebrane razem do pięt nie dorastają Profesorowi Markowi.

  Jesteście po prostu żałośni-szczerze to mi was szkoda.

  Tym swoim łajnem-RAŚ tak czy siak nic nie zrobicie.

  Najśmieszniejszą rzeczą jaką słyszałem z waszych ust jest to że :

  „no bo my Polskę utrzymujemy,my nie będziemy robić na tych na wschodzie”

  No Nie Wiem ! ! ! Czy Rzeczywiście Śląsk dobrze stoi jeśli chodzi ogospodarkę,ale jak się weźmie na tacę takie miasta jak Racibórz czy Sosnowieć-BIDA Z NĘDZĄ,JEŚĆ NIE DADZĄ … .
  Suma sumarum jak się wyliczy średnią śląska szanowne jełopy to niestety „ŚLĄSK POLSKI NIE KARMI”. Śląsk jest tylko dostawcą węgla.
  Jakbyśice szanowne jełopy czytali Rzeczpospolitą (w tamtym roku był o tym artykuł-dane ,wyliczenia,zestawienia,na % mieszkańców itp itd) to byście wiedzieli.

  Lecz wy nic nie wiecie-wiecie co chce wiedzieć-syndrom Tuska?

  Znam górników-sporo, ale nie znam sposród mi znajomych żadnego RAŚ-owca.

  Prawdziwi Ślązacy spoko ludzie ale NIE Szwaby ! ! !

  p s po wyborach ślad po was pozostanie tylko na wikipedii

 28. karol
  | ID: 78b3553d | #50

  Ślązak nie może być Szwabem, bo Szwabia leży daleko od Śląska.
  Słyszałeś dziecko o profesorach co wydali jedną książkę i dwóch kolegów? Zapytaj profesora Marka. Profesor Wiatr też byłby dla ciebie autorytetem?
  Ach ta polska pseudoprawica. Poziom przedszkola.

  1. Młody Polak
   | ID: b1667c39 | #51

   Jesteś Szwabem,ze slązakiem tyle masz wspólnego co Doda z Metallicą.

   Szwabie i nie powtarzaj moich słów-wymyśl coś sam

   Ach Te Pseudo Ślązaki

   kto niby da wam tą autonomię – Rudy 102 ? ? ?

   Parodia:)

   Macie swój świat-świat nierelanych marzeń-no i to wam pozostanie -NA ZAWSZE ;) ;) ;)

   Ale Pomarzyć zawsze można,dobrze że nie karją za nie !

 29. karol
  | ID: 78b3553d | #52

  ONR WROCŁAW :
  Dla Ciebie i innych cymber gajów szwabstwa to nie będzie litości:)
  Chyba zaraz pójdę wypastować glany

  Komu?
  Nie przejmuj się. Każdy orze jak może.

 30. | ID: 421aa723 | #53

  @Młody Polak
  Myślisz, że jak wyzwiesz kogoś od Szwabów, to zrobisz mu krzywdę? Żałosne jest stosowanie argumentów ad personam w tak poważnej dyskusji jaką jest tożsamość Górnoślązaków. Jest to sprawa tak skomplikowana, że nie rozgryzł jej nawet szanowny pan profesor. Za to raczy czytelników tej gadzinówki nacjonalistycznymi frazesami, którymi nie powstydziłby się żaden nopowiec czy oenerowiec.

 31. karol
  | ID: 78b3553d | #54

  Młody Polak :
  Jesteś Szwabem,ze slązakiem tyle masz wspólnego co Doda z Metallicą.
  Szwabie i nie powtarzaj moich słów-wymyśl coś sam
  Ach Te Pseudo Ślązaki
  kto niby da wam tą autonomię – Rudy 102 ? ? ?
  Parodia:)
  Macie swój świat-świat nierelanych marzeń-no i to wam pozostanie -NA ZAWSZE
  Ale Pomarzyć zawsze można,dobrze że nie karją za nie !

  Tak, tak. A te złe liberalne media piszą non stop o RAŚ, a o was, „patrioci”, można poczytać jedynie na niszowych portalach lub w kronice satyrycznej.

  1. Młody Polak
   | ID: b1667c39 | #55

   ale ty jełop jesteś

   Rzeczpospolita,Uważam Rze,Gazeta Polska,Nasz Dziennik,Myśl Polska,Nasza Polska

   to zapewne więej tytułów prasowych niz szwabska Jaskółka ?

   nie pamiętam ażeby GW o Szwabach coś więcej i często pisała?

   W TVN24 także o szwabach nic nie słyszałem,ani na Polsat News ani Tvp Info

   Komu matole ty chcesz kit wciskać?

 32. Młody Polak
  | ID: b1667c39 | #56

  Gorzelik- czy jak się tam wabisz

  „Profesor Geremek też był dla ciebie autorytetem? A Balcerowicz?”

  Oni nie są dla mnie autorytetami i nigdy nie byli

  twoim Autorytetem zapewne jest Adolf Hitler

  1. | ID: 421aa723 | #57

   Normalnie ręce opadają. Idiota z Ciebie i tyle.

   1. Młody Polak
    | ID: b1667c39 | #58

    Idioci to wy -marzyciele z RAŚ

    Ale jesienią w lisopadzie będą się z was śmiał

    pozostaniecie tylko na wikipedii

    wątpie aby podręczniki historii za kilka lub kilkanącie lat napisały o was chociaż jedno krótkie ! zdanie !

    lecz się na nogi bo na głowę już za późno

  2. | ID: 815dfd84 | #59

   Rota Śląska

   Nie będą RAŚie pluć nam w twarz
   Ni Śląska nam germanić
   Wszyscy na Śląsku staniem wraz
   Piast będzie nam hetmanić

   Wypędzim RAŚie za nasz próg
   Tak nam dopomóż Bóg,
   Tak nam dopomóż Bóg

   Czynów powstańczych będziem strzec
   I naszej polskiej gwary
   Nie pozwolimy by znów lec
   Pod obce nam ciężary

   Wypędzim RAŚie za nasz próg
   Tak nam dopomóż Bóg,
   Tak nam dopomóż Bóg

   Nie pozwolimy dzielić nas
   Jesteśmy Polakami
   Na Górnym Śląsku stoi straż
   Wszyscy Rodacy z nami

   Wypędzim RAŚie za nasz próg
   Tak nam dopomóż Bóg,
   Tak nam dopomóż Bóg

 33. karol
  | ID: 78b3553d | #60

  Młody Polak :
  Gorzelik- czy jak się tam wabisz
  „Profesor Geremek też był dla ciebie autorytetem? A Balcerowicz?”
  Oni nie są dla mnie autorytetami i nigdy nie byli
  twoim Autorytetem zapewne jest Adolf Hitler

  Jak to? Profesorowie, ludzie wykształceni, nie są autorytetami? A ty masz chociaż licencjat?

  1. Młody Polak
   | ID: b1667c39 | #61

   Profesor Marek był moim wykładowcą !

   geremek mazowiecki balcerowicz-Unia wolności -z wierzchu białe w środku czerwone-siła rzeczy nie będą autorytetami dla mnie !

 34. karol
  | ID: 78b3553d | #62

  Młody Polak :
  ale ty jełop jesteś
  Rzeczpospolita,Uważam Rze,Gazeta Polska,Nasz Dziennik,Myśl Polska,Nasza Polska
  to zapewne więej tytułów prasowych niz szwabska Jaskółka ?
  nie pamiętam ażeby GW o Szwabach coś więcej i często pisała?
  W TVN24 także o szwabach nic nie słyszałem,ani na Polsat News ani Tvp Info
  Komu matole ty chcesz kit wciskać?

  W gazetach trzeba czytać coś poza nagłówkami. Dorośniesz do tego za jakiś czas.

 35. karol
  | ID: 78b3553d | #63

  Młody Polak prezentuje podobny poziom zdziecinnienia jak profesor Marek. To się nazywa solidarność międzypokoleniowa.

 36. | ID: 421aa723 | #64
 37. karol
  | ID: 78b3553d | #65

  A czego mamy zazdrościć tobie albo twojemu stetryczałemu wykładowcy? Demencji czy ubogiego słownictwa? Profesorowi szczerze współczuję. Dla ciebie jest może nadzieja.

 38. hans nieprawdziwy
  | ID: 200a66d7 | #66

  Jeszcze jeden niedouczony „mlody Polak” ktory nie wie ze Sosnowiec to nie Slask, ale co sie dziwic, dzisiejsze wojewodztwo slaskie to Czestochowa, Zywiec itd.itd….
  A teraz do autonomistow,Polacy nigdy nie pozwola na autonomie!
  Jak juz pisalem Polska to nie Niemcy, „Freistatt Bayern” ktorzy posiadaja bawarczycy jest w Polsce niemozliwy,przykladem moze byc ta nacjonalistyczna polska „niezalezna” gazeta ktora nie dopuszcza slaskiej prawdy.
  Autonomie wtedy nadano poniewaz chciano przywlaszczyc sobie slaski przemysl do typowo rolniczej Polski,byliscie wtedy tylko przedmiotem w osiagnieciu imperialistycznych celow.Sredniowieczna Rzeczpospolita nie domagala sie tych ziem poniewaz polscy krolowie nie uwazali ja jako polska a parla raczej na wschod a kiedy Stalin przesunal granice wymyslono sobie „powrot do macierzy” o ktorej moga tylko Czesi mowic.Mialem nadzieje ze po odejsciu komuny bedzie sie uczyc prawdy ale niestety nic z tego.

  1. Hanka
   | ID: ebd0328b | #67

   Widę, że Hans nieprawdziwy pisze ze swojej niemieckiej ojczyzny i polskiego też jakby zapomniał. Rozumiem, że historię zna tylko taką wypaczoną, lansowaną przez związek wypędzonych. Mam rodzinę, bliską rodzinę, w Niemczech i wiem jak się tam uczy historii w szkole. Zwłaszcza jak jest II wojna światowa, to odsyła się dzieci do…uwaga do Internetu, żeby sobie sami poczytali. Kiedyś napiszę o tym art. bo lekcje jak tłumaczą dziecią rugi pruskie i germanizację to naprawdę jest pasjonujące. A decyzja o granicy polsko-niemieckiej po II woj. św. była ustalona w Poczdamie i nikt się Polski nie pytał o zdanie. W wogóle, to po co tu piszecie raśki, macie swoją jaskółkę.

  2. Młody Polak
   | ID: 5311f809 | #68

   Szanowny Panie Niedorobiony !

   Sosnowiec-Miasto położone na południu w Wojewóedztwie ŚLĄSKIM ! w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Najludniejsze miasto Zagłębia Dąbrowskiego, trzecie najludniejsze miasto województwa śląskiego (po Katowicach i Częstochowie) i piętnaste w Polsce.

   Więc tłuku nie mów mi że Sosnowiec nie jest Śląski

   A to że wy Jełopy się wstydzicie ! ! ! Sosnowca z róznych powodów -głównie BIEDY I BEZROBOCIA to już inna Bajka. Faktycznie Sosnowiec jest Sląski-ale absolwenci szkół specjalnych wymyślili sobie bajkę „Sosnowiec to nie Śląsk”.

   Jutro Racibórz może nie będzie Śląskiem-bo tam także Bida z Nędzą-Brak miejsc pracy . Gdyby nie biura pośrednictwa pracy ,zajmujące się załatwianiem pracy w Holandii to nie tylko Racibórz ala cały Śląsk pokazał by swoje bogactwa „NĘDZY I ROZPACZY” ! Mam Rodzinę w Raciborzu-często tam bywam i wiem bardzo dobrze jaka tam jest sytuacja

   SRC -często spotykana rejestracja w Holandii, OPO mało kiedy widać ! ! !
   Zastanwiające-nieprawdaż? Dlaczeggo mniejszy Racibórz ,Opole większe-bardziej zaludnione-a rejestracji SRC w Holandii więcej jest ?
   To był jeden z przykładów,mozna więcej-,SG,SI,SO,SWD także często.
   Wystarczy w Holendreskich zakładach pracy posłuchać jak często padają słowa:
   „Kaj” „Ja” „Dziołcha” itp itd

   Więc jak Sląsk-jest krainą mlekiem i miodem płynącą-to dlaczego tak dużo (w procentowym przeliczeniu na ilość mieszkańców) was w Holandii Siedzi ????????

   Gdzie jest ten miód skoro tyle was w Holandii siedzi???????????

   BA! jakby tego było mało to zawsze musicie być tymi jełopami dla Holendrów-dupolizami Holendrów,białymi murzynami.
   Wy nie pracujecie normalnie jak zwykli ludzie-zrobią swoje,swoją normę i idą do domu.
   Wy jesteście takimi matołami,białymi murzynami- często i gęsto robicie więcej aby się wykazać-aby pokazać jacy w rzeczywistości to durni jesteście !
   Robiąc więcej niż normalny człowiek pokazujecie Holendrom że można więcej-a potem matoły płaczecie że „Wiatrak norme podniósł”(rzecz ta tyczy się także waszych ZOŁZ-one także gonią jak poparzone,a jakie one głupie i uparte są-słowem mendy społeczne-dużo by tu opisywać)
   To jest bardzo częste zjawisko u was JEŁOPY

   Arbeit Schnella ! ! !-biegacie tak jakby was diabeł gonił!
   W Holandii-są dwie polskie patologie:
   1-Ćpuny z zachodnio pomorskiego i częściowo wielkopolskiego
   2-jełopy z Raciborza, Gliwic-gonią gonią biegają-a potem reszta ludzi i oni sami plaćzą dlaczego wiatrak normę podniósł-ANO dlatego że jeden Szwab z drugim Szwabem pokazał że da radę więcej,a wiatrak się tylko Dostosował ! ! ! do Tego ! ! !
   ja znałem takich białych murzynów bambroków z :Raciborza,Gliwic,Tarnowskich Gór,wiosek między Częstochową a Tarnowskimi Górami,Będzina…

   Jesteście zakałą w Holandii – durne i naiwne bambroki- ślunskie ! białe murzyny.

   Normalnie pracujący ludzie w Holandii mają już was serdecznie i gorąco dosyć-ale cieszę się z jednego-Biura pośrednictwa pracy coraz mniej was już biorą do Holandii-wcale się nie dziwię-coraz więcej pijecie,ćpacie-to przeszło na was od ćpunów z zachodnio-pomorskiego.

   Przypominacie mi konie z klapkami na oczach-one pójdą nawet w przepaść.

   RAŚ-nowy polski film science fiction w reżyserii Gorzelika:)

   Dobrze że za marzenia nie karają

  3. Naczelny
   | ID: 246b39a8 | #69

   Co to za zwrot „śląska prawda”. Myślałem, że prawda jest jedna, ogólna i powinna być powszechnie przyjęta do wiadomości. Aha czyli, jeżeli ogólna prawda jest dla nas niewygodna to mamy swoją własną prawdę -„śląską”, tak ?
   A tym to już mnie pan całkowicie rozbawił „Średniowieczna Rzeczypospolita” – chyba pan spał na lekcjach historii, bo to jest błąd na poziomie ucznia z podstawówki. W średniowieczu nie ma Rzeczypospolitej – jest Królestwo Polskie, lub inne nazwy określające państwowość polską. I jak z taką wiedzą historyczną może pan pouczać innych?

 39. Syn powstańca śl.
  | ID: d9c2c290 | #70

  W poprzednim spisie powszechnym podałem o sobie i cała moja rodzina:narodowość śląska, teraz jednak zadeklaruję:ślązak narodowości polskiej,bo widzę co robi RAS,że idzie to w złym kierunku.A to,że jednym z organizatorów uroczystości rocznicowych powstania jest RAS, zakrawa na cynizm i prowokację.

 40. Syn powstańca śl.
  | ID: d9c2c290 | #71

  Tak mi przyszło jeszcze na myśl: w TVS coraz więcej zespołów w tyrolskich gaćkach.Czy to już jest ta kultura śląska wg RAS

 41. hans nieprawdziwy
  | ID: 230b2914 | #72

  Jestes zapewne synem powstanca pochodzacego z Sosnowca lub Lwowa a takich bylo tysiace i przez to rozumiem twoje postepowanie.Tu tylko maly przyklad:

  http://www.youtube.com/watch?v=2FKFeaWr1tY

  Ja czuje sie Niemcem,biore po prostu przyklad z wielu Piastow Slaskich ktorzy juz wtedy nie chcieli miec nic z z Polanami wspolnego.Mojego opy na uchwalona autonomie i krowe Korfantego Polacy nie nabrali.

 42. karol
  | ID: 78b3553d | #73

  Nie, to klasyczny przykład pseudośląskości w wydaniu różnych „…synów powstańców”. Cieszę się, że nie zadeklarujesz narodowości śląskiej. W naszej grupie wzrośnie jakość. Swoją drogą o powstaniach wiesz pewnie równie mało co o walkach między plemionami w Beninie.

  1. Młody Polak
   | ID: 5311f809 | #74

   Jakość !-chyba pęknę ze śmiechu ;) :) -ŚMIECH NA SALI-PARODIA -TO TYLKO BAMBROK MÓGŁ WYMYŚLEĆ :) :) ;) ;)

   TUTAJ NIŻEJ MACIE NAPISANE JAKĄ STANOWICIE „JAKOŚĆ” , JAK JESTEŚCIE POSTRZEGANI ZA GRANICĄ NP. W HOLANDII

   Szanowny Panie Niedorobiony !

   Sosnowiec-Miasto położone na południu w Wojewóedztwie ŚLĄSKIM ! w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Najludniejsze miasto Zagłębia Dąbrowskiego, trzecie najludniejsze miasto województwa śląskiego (po Katowicach i Częstochowie) i piętnaste w Polsce.

   Więc tłuku nie mów mi że Sosnowiec nie jest Śląski

   A to że wy Jełopy się wstydzicie ! ! ! Sosnowca z róznych powodów -głównie BIEDY I BEZROBOCIA to już inna Bajka. Faktycznie Sosnowiec jest Sląski-ale absolwenci szkół specjalnych wymyślili sobie bajkę „Sosnowiec to nie Śląsk”.

   Jutro Racibórz może nie będzie Śląskiem-bo tam także Bida z Nędzą-Brak miejsc pracy . Gdyby nie biura pośrednictwa pracy ,zajmujące się załatwianiem pracy w Holandii to nie tylko Racibórz ala cały Śląsk pokazał by swoje bogactwa „NĘDZY I ROZPACZY” ! Mam Rodzinę w Raciborzu-często tam bywam i wiem bardzo dobrze jaka tam jest sytuacja

   SRC -często spotykana rejestracja w Holandii, OPO mało kiedy widać ! ! !
   Zastanwiające-nieprawdaż? Dlaczeggo mniejszy Racibórz ,Opole większe-bardziej zaludnione-a rejestracji SRC w Holandii więcej jest ?
   To był jeden z przykładów,mozna więcej-,SG,SI,SO,SWD także często.
   Wystarczy w Holendreskich zakładach pracy posłuchać jak często padają słowa:
   „Kaj” „Ja” „Dziołcha” itp itd

   Więc jak Sląsk-jest krainą mlekiem i miodem płynącą-to dlaczego tak dużo (w procentowym przeliczeniu na ilość mieszkańców) was w Holandii Siedzi ????????

   Gdzie jest ten miód skoro tyle was w Holandii siedzi???????????

   BA! jakby tego było mało to zawsze musicie być tymi jełopami dla Holendrów-dupolizami Holendrów,białymi murzynami.
   Wy nie pracujecie normalnie jak zwykli ludzie-zrobią swoje,swoją normę i idą do domu.
   Wy jesteście takimi matołami,białymi murzynami- często i gęsto robicie więcej aby się wykazać-aby pokazać jacy w rzeczywistości to durni jesteście !
   Robiąc więcej niż normalny człowiek pokazujecie Holendrom że można więcej-a potem matoły płaczecie że „Wiatrak norme podniósł”(rzecz ta tyczy się także waszych ZOŁZ-one także gonią jak poparzone,a jakie one głupie i uparte są-słowem mendy społeczne-dużo by tu opisywać)
   To jest bardzo częste zjawisko u was JEŁOPY

   Arbeit Schnella ! ! !-biegacie tak jakby was diabeł gonił!
   W Holandii-są dwie polskie patologie:
   1-Ćpuny z zachodnio pomorskiego i częściowo wielkopolskiego
   2-jełopy z Raciborza, Gliwic-gonią gonią biegają-a potem reszta ludzi i oni sami plaćzą dlaczego wiatrak normę podniósł-ANO dlatego że jeden Szwab z drugim Szwabem pokazał że da radę więcej,a wiatrak się tylko Dostosował ! ! ! do Tego ! ! !
   ja znałem takich białych murzynów bambroków z :Raciborza,Gliwic,Tarnowskich Gór,wiosek między Częstochową a Tarnowskimi Górami,Będzina…

   Jesteście zakałą w Holandii – durne i naiwne bambroki- ślunskie ! białe murzyny.

   Normalnie pracujący ludzie w Holandii mają już was serdecznie i gorąco dosyć-ale cieszę się z jednego-Biura pośrednictwa pracy coraz mniej was już biorą do Holandii-wcale się nie dziwię-coraz więcej pijecie,ćpacie-to przeszło na was od ćpunów z zachodnio-pomorskiego.

   Przypominacie mi konie z klapkami na oczach-one pójdą nawet w przepaść.

   RAŚ-nowy Ślunski film science fiction w reżyserii Gorzelika:)

   Dobrze że za marzenia nie karają

 43. Syn powstańca śl.
  | ID: d9c2c290 | #75

  Do Hansa nieprawdziwego.I tu się bardzo mylisz,bo ojciec pochodził z Dębieńska Wielkiego,a walczył pod Kozlem.Zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym w Gusen.Więc nie obrażaj bohaterów i nie uważaj,że wszystko wiesz najlepiej.

 44. karol
  | ID: 78b3553d | #76

  Poczytaj sobie „synu powstańca” wywody „młodego Polaka”. Dowiesz się, że jesteś niewolnikiem. I w sumie jest to chyba adekwatne określenie twojej mentalności.
  Zacznij myśleć samodzielnie zamiast powtarzać te nadęte, pseudopatriotyczne banały.

  1. Młody Polak
   | ID: ffe6c90e | #77

   Jełopie to się tyczyło Ciebie i Takich Bambroków jak ty!

   Naucz się czytać ze zrozumieniem-4,5 klasa szkoły podstawowej

 45. Syn powstańca śl.
  | ID: d9c2c290 | #78

  Do Karola:Jak po kilku przeczytanych słowach możesz tak zdecydowanie oceniać u kogoś znajomość historii powstań śląskich.Masz wrażenie,że tylko Ty ją znasz i tylko Twoja interpretacja jest właściwa.Ale czy prawdziwa?

 46. hans nieprawdziwy
  | ID: 230b2914 | #79

  „Sosnowiec-Miasto położone na południu w Wojewóedztwie ŚLĄSKIM”

  Hahahahaha))))dawno sie tak nie usmialem)))))))
  A Zywiec lezy na polnocy wojewodztwa slaskiego i mieszkaja tam sami Slazacy,Czestochowa lezy na zachodzie wojewodztwa i od zawsze pielgrzymowali Slazacy na Jasna Gore, itd. itd……..Jestes po prostu geniuszem!!!

  1. Naczelny
   | ID: 246b39a8 | #80

   No, to zupełnie jak z pana „średniowieczną Rzeczpospolitą” – taki sam poziom.

  2. Młody Polak
   | ID: ffe6c90e | #81

   Tak jak napisałem panie Jełopie Numer 2

   czytanie ze zrozumieniem-to nie boli,ale wasze mózgi są na tyle tępe i odbierają tylko to co chcą odbierać niezależnie od rzeczywistości

   Sosnowiec jest na Śląsku ,ale że wy wstydzicie się samych siebie to już inna bajka.

   Szkoda mi was

   Jedno słowo przychodzi mi na myśl

   ŻAL

 47. Syn powstańca śl.
  | ID: d9c2c290 | #82

  Kończę już z mojej tą dyskusję.Jeszcze tylko jedno pytanie do moich adwersarzy-czy Bawarczyk powiedziałby kiedyś o sobie,nie czuję się Niemcem.Nie wyobrażam tego sobie.Członkowie RAS gdzie wasz PATRIOTYZM!Tylko Heimat?

 48. hans nieprawdziwy
  | ID: 230b2914 | #83

  No niestety, tamta Rzeczpospolita wiedziala co polskie(choc posuwajac sie za bardzo na wschod tez watpliwe) a dzis uczy sie „mlodych Polakow” ze Sosnowiec,Czestochowa czy Zywiec to Slask.

  Uczy sie w tym kraju historii czy geografii?

 49. Naczelny
  | ID: 246b39a8 | #84

  Ja nie pouczam pana w kwestii postaw, które stosowało to państwo, tylko w kwestii stosowanych przez pana terminów – które pana zupełnie dyskwalifikują jako znawcę historii. Ale widzę, nie dociera.

 50. hans nieprawdziwy
  | ID: 230b2914 | #85

  Ja nigdy nie twierdilem ze jestem znawca historii ale rozumiem, pare prostych historycznych faktow sprawia wam bol glowy….. jeszcze tylko jedno pytanie i mnie juz na forum wiecej nie zobaczycie,takimi wielkim Polakami byli i sa ci Slazacy ale nagle wylania sie blisko 0,5 mln ktora chce deklarowac narodowosc slaska(przynajmniej sa takie sondaze) drugie tyle zapewne ktora wyjechala z Slaska w ostatnich 20-tu latach do Niemiec, to przeciez tez wnukowie i prawnukowie „niby” powstancow.
  Czy moze mi to ktos wyjasnic?
  Milion zdrajcow albo to jednak nie Polacy?

 51. Naczelny
  | ID: 246b39a8 | #86

  Zapytam się najprościej jak się da: „Czy w średniowieczu Państwo Polskie zwało się Rzeczpospolitą”? I nie trzeba mieć wiedzy wybitnego znawcy historii by odpowiedzieć na to pytanie.
  Po za tym z udzielanych przez pana wypowiedzi wynika, że bardzo panu przeszkadzał rozwój terytorialny Polski na wschód w czasach Rzeczypospolitej Szlacheckiej, rozumiem też, że analogiczny germański „drang nach osten” jest dla pana zjawiskiem jak najbardziej właściwym i pożądanym ?

 52. hans nieprawdziwy
  | ID: 230b2914 | #87

  Mlody Polaku,wiesz ty chociaz gdzie Holandia lezy?
  Z Sosnowcem miales klopoty.
  I jak widac ci slascy murzyni wola Holendrom niz Polakom sluzyc.

 53. hans nieprawdziwy
  | ID: 230b2914 | #88

  Szkoda ze na moje kolejne pytanie nie dostalem odpowiedzi,co do Germanow to byli oni zapraszani przez Piastow slaskich co pozytywnie odbilo sie na owczesnym ksiestwie slaskim, „drag nach osten” XX wieku rowniez potepiam jak i polska akcje zbrojna w 1921 r.

  Zegnam i milej niedzieli zycze.

 54. karol
  | ID: 78b3553d | #89

  Synu powstańca, miłość do Heimatu nie jest gorszym patriotyzmem niż miłość do Vaterlandu. Za co mielibyśmy kochać Polskę?

 55. Naczelny
  | ID: 246b39a8 | #90

  Pan hans migał się z udzieleniem prostej odpowiedzi o „średniowieczną Rzeczpospolitą” bo wiedział, że walną historycznego „byka”, który go kompromituje. A poza tym zrównywanie polskiej pomocy militarnej wobec Śląska, podczas procesu odradzania się Państwa Polskiego z podłą i krwiożerczą koncepcją, która przyniosła śmierć kilkudziesięciu milionom ludzi i olbrzymim zniszczeniom materialnym jest co najmniej dużym nietaktem, nie używając tu bardziej dosadnych określeń.

 56. karol
  | ID: 78b3553d | #91

  „Polska pomoc militarna” miała mniej więcej taki charakter jak serbska pomoc militarna dla Serbów w Bośni i Hercegowinie czy Chorwacji.

 57. hans nieprawdziwy
  | ID: 230b2914 | #92

  Panie naczelny mimo iz sie pozegnalem przyznaje ze walnalem byka,ale takie historyczne byki zdazaja sie panu bardzo i to bardzo czesto w prawie kazdym artykule,klamie sie i falszuje historie. ja niestety mge walic byki ale pan, dziennikarz!Tematem byla tu nie II wojna swiatowa a Slask z ktorego tysiace Slazakow uczestniczylo np. dzialaniach wehrmachtu i co bedziemy karac nieboszczykow. W 1921 r.ladna mi tez pomoc militarna, to atak zbrojny na teren sasiedniego kraju nic poza tym, plebiscyt przesadzil o wszystkim, nie dotrzymano zobowiazan podpisanych przed plebiscytem.
  A teraz jak pisalem macie problem z tymi „niby” Polakami ktorym wtedy uchwalono autonomie a o krowie juz nie wspomne.
  Polska ich zrobila „za ciula”)))))))))))))

  1. Młody Polak
   | ID: ffe6c90e | #93

   Hans dobra Rada:

   FlUGE ZURUCK NACH BERLIN

   AUWIDERZEHN

   ;) :)

 58. Syn powstańca śl.
  | ID: d9c2c290 | #94

  Ale poziom dyskusji!!!!!Wstyd!!!!!

 59. Naczelny
  | ID: 246b39a8 | #95

  Chyba się już pan pożegnał, nieprawdaż? Trzeba było wytłumaczyć się z błędu wcześniej – teraz to już jest „musztarda po obiedzie”, dopiero przyparty do ściany wydusił pan to z siebie, oczywiście nie bezkrytycznie tylko od razu zarzucając mojej osobie jakieś wydumane błędy. A co do ujawnienia miejsca swojego pobytu – to bardzo dziękuje za udzieloną informację, wzbogaca to naszą wiedzę na wasz temat. I tak jak svatopluk niech pan lepiej ściągnie nakładkę z polskimi znakami, bo to, że jest pan za granicą wcale pana nie usprawiedliwia w oszpecaniu polskiego języka.

 60. hans nieprawdziwy
  | ID: 230b2914 | #96

  Oszpecanie polskiego jezyka?
  Wie pan ile Polakow za granica nie uzywa polskich znakow i obcuje na polskich forach? To po prostu chore co jest mi zarzucane!
  Po prostu brak argumentow…..

  Zegnam

 61. Naczelny
  | ID: 246b39a8 | #97

  My też pana żegnamy – i zapewniam, że bez żalu z naszej strony.

 62. obserwator z boku
  | ID: d9c2c290 | #98

  Czytam i czytam,i dziwię się,że jakoś nikt nie odniósł się do wpisów o Bawarczykach i tyrolskich gaciach.

 63. yhy
  | ID: b3179530 | #99

  poseł Kłosowski w „Uważam” mówi, że „dyskutowanie o ich pomysłach nie ma sensu”
  poseł Karasiewicz (pjn), że „brak dyskusji może właśnie popchnąć śląskich autonomistów ku separatyzmowi”
  hmmm…

 64. karol
  | ID: 78b3553d | #100

  Młody Polak :
  Tak jak napisałem panie Jełopie Numer 2
  czytanie ze zrozumieniem-to nie boli,ale wasze mózgi są na tyle tępe i odbierają tylko to co chcą odbierać niezależnie od rzeczywistości
  Sosnowiec jest na Śląsku ,ale że wy wstydzicie się samych siebie to już inna bajka.
  Szkoda mi was
  Jedno słowo przychodzi mi na myśl
  ŻAL

  Faktycznie, widać szkołę profesora Marka. Po takich jak ty w dyskusji publicznej, twarzą w twarz, nie ma czego zbierać.

 65. obserwator z boku
  | ID: d9c2c290 | #101

  Karolu! Dlaczego się tak pienisz niczym poseł Niesiołowski?Czy nie potrafisz dyskutować z klasą?W ten sposób pokazujesz Slązaka z nienajlepszej strony.A można spokojnie i rzeczowo,bez zatrzetrzewienia i agresji.Spróbuj.

 66. karol
  | ID: ac8e6c4e | #102

  Rozumiem, tobie się posty młodego Polaka nie pokazują? Bo obserwatora z boku o taką stronniczość nie podejrzewam.

  1. Ewelina
   | ID: ffe6c90e | #103

   Z Profesora Marka można być dumnym

   z gorzelika nie mozna być dumnym

 67. obserwator z boku
  | ID: d9c2c290 | #104

  Do Karola. Czytam wszystkie i mam swoje zdanie.

 68. kononowicz
  | ID: 7d36a325 | #105

  ten profesor powinien sie w polskiej wersji nazywac pan Steinbach bo to jest takie same slownictwo, ale Eryka zrobila przynajmniej cos dla swoich wygnancow.

 69. obserwator z boku
  | ID: d9c2c290 | #106

  Reprezentujesz poziom Kononowicza.Steinbach to wasza idolka.

 70. | ID: 815dfd84 | #107

  Panie Profesorze. Dla nas Ślązaków jest Pan nie tylko autorytetem ale także wzorem polskości Śląska. Jest Pan syntezą tego co Ślązaków trzymało w wierze katolickiej i w wierności swojej Ojczyźnie – Polsce. Człowiek najbardziej pragnie to czego nie ma lub to co utracił. Nasi przodkowie wiedzieli co stracili, zwłaszcza kiedy zagarnął Śląsk szwabski Prusak. Tęsknili za mową polską i za możliwością bycia równymi z resztą społeczeństwa, a to było możliwe tylko w państwie polskim. Teraz mamy to o czym marzyliśmy. Jest to tak naturalne, jak powietrze którym oddychamy. Nie przychodzi nam głowy, że 5 minutowy brak powietrza kończy się śmiercią. Także wielu nie ceni sobie tego co Powstańcy Śląscy dla nas Ślązaków wywalczyli. Niestety propaganda rodem z pruskiego panowania, zaczyna aktywizować się. Wypływa z gniazd antypolskiej dywersji uwitych przez „Ruch Autonomii Śląska” z tym który głosi, że nie jest lojalny wobec Polski, i który miał czelność składać przeczenie w Sejmiku Śląskim przestrzegać polskiej konstytucji i być wiernym państwu polskiemu. Podżegać przeciw Polsce i oskarżać o nieudolność która jakoby Śląsk zepsuła jak małp by to zrobiła. Kuriozalną rzeczą jest zatrudnianie Jerzego Gorzelika (bo to on jest miedzy innymi tym, któremu nie podoba się że Śląsk jest w państwie polskim) w Uniwersytecie Śląskim który z nazwy jest polską uczelnią. Ta niby polska uczelnia zatrudnia więcej renegatów. Zbigniew Kadłubek przez rektora tej niby polskiej uczelni na stanowisko pełnomocnika uniwersytetu placówki w rybniku publikuje szkalujące Powstańców pomówienia, jakoby powstania śląskie były „hańbą” a powstańcy byli nie świadomi tego co robią i kim są.
  Ślązacy!!! W powietrzu czuć pruski odór. Należy szukać skąd się ten smród sączy. Stanąć w obronie naszych śląskich polskich interesów. Dać odpór tendencjom separatystycznym Śląska. Śląsk może być albo wolny w państwie polskim, albo stanie się powtórnie kolonią niemieckiego kapitału. Ślązacy znów zostaną zepchnięci do roli roboli i parobków.
  Przecz RAŚ, Precz Gorzelik!
  Pozdrawiam wszystkich Ślązaków lojalnych państwu polskiemu.
  Szczególne pozdrowienia ślę Panu prof. dr Franciszkowi Markowi.
  SZCZĘŚĆ BOŻE

  1. chrisraf
   | ID: c8d5912f | #108

   A tak do konca chyba nie wszystko chrupkie w wafelce?

   Pala z historii to za malo!

 71. richtig SLONZOK, ano
  | ID: b5556e9c | #109

  Normalnie to bych pedziol: autor = debil-szowinista.
  Ale (ino) skuli wieku padom: biedny borok-dziad-pacjent.

 72. obserwator z boku
  | ID: d9c2c290 | #110

  Nie wiedziałem,że mój krajan p.Zbigniew Kadłubek jest takim ekspertem od powstań śląskich.Bardziej kojarzyłem Go z językoznawstwem.Takie pomówienia powstańców,że powstania były hańbą,że nie byli świadomi tego co robią i kim są świadczą o tym,że p.Kadłubek sam nie wie kim jest. Bo ślązakiem napewno nie.Niech się określi i nie przynosi wstydu swojemu miastu.

 73. Górny Śląsk Zjednoczony!
  | ID: 74d36b46 | #111

  Pozew by się przeciw temu polakowi przydał za nazwanie RAŚ przestępcami.

  Wrogów Śląska jak ten profesur należy prawnie dyscyplinowac.

 74. chrisraf
  | ID: 7ebf5e11 | #112

  Maxumus Sultus Rex

 75. Elwira z Gogolina
  | ID: aef15825 | #113

  Czy sa domy starców, które sa jednoczesnie domami wariatów ?
  Wyslijcie adres do krewnych-boroków tego pana Marka.
  Jak mozna podsuwac mikrofon takiemu juz intelektualnemu kalece ?!
  Choby juz ze wspólczucia, litosci i fair playu jest to faulem. :(
  Zenujaca, szokujaca publikacja, chroncie chorych seniorów.

 76. chrisraf
  | ID: c8d5912f | #114

  hanka :
  Panie Profesorze, jak będzie proces jesteśmy z Panem!!! Na marszu też będziemy. Tu jest Polska

  Kaj, za Brynicom?

 77. chrisraf
  | ID: c8d5912f | #115

  obserwator z boku :
  Nie wiedziałem,że mój krajan p.Zbigniew Kadłubek jest takim ekspertem od powstań śląskich.Bardziej kojarzyłem Go z językoznawstwem.Takie pomówienia powstańców,że powstania były hańbą,że nie byli świadomi tego co robią i kim są świadczą o tym,że p.Kadłubek sam nie wie kim jest. Bo ślązakiem napewno nie.Niech się określi i nie przynosi wstydu swojemu miastu.

  To co sie dzialo na GS ma wspolnego z powstaniami co piernik z wiatrakiem. Polska zlamala wszysktkie konwecje i prawa, ktorych sie domagala. Jakos nikomu nie rzuca sie w oczy, ze wojska polskie nawet nie przestrzegaly konwencji haskich.
  W przeciagu kilku tygodni zginelo 3.400 Niemcow, Polakow, Wlochow i Francuzow. Tysiace zostalo rannych na ciele i duchu. Sam fakt, ze rowy wykopane przez polskich podpalaczy nadal sie ciagna sa najlepszym dowodem, czym byl ten „zryw”.
  Moze ktos zainteresuje sie w koncu przemowa Korfantego z Olesne, w ktorej nawolywal do masowych mordow na Slazakach?

  Glückauf!

 78. Mój Śląsk
  | ID: 53a73b1a | #116

  Ku rozwadze:

  1. Ziściły się w roku 1922 życzenia wielkiego historyka polskiego, Jana Długosza z XV wieku, który gdy Polska odzyskała Gdańsk i Pomorze, pisał swe pamiętne słowa:
  „nie mało się cieszę, że wróciły do Polski pruskie ziemie, ale jeszcze więcej bym się radował i czuł się szczęśliwym, gdybym dożył tej chwili, gdy Śląsk, prastara piastowska dzielnica powróci na łono ojczyzny. Wtedy błogich doznałbym uczuć a miałbym milszy i w grobie spoczynek”.
  Dlaczego obecnie nie doceniamy faktu, że mamy Górny i Dolny Śląsk, dlaczego Śląsk Opolski nie jest z nami? Wstyd!
  2. My Ślązacy, w większości czujemy się Polakami, my jesteśmy Polakami. Wszelkie jakiekolwiek insynuacje, w tym kierunku odpieramy i odeprzemy. My nie chcemy łaski, a odpowiednie miejsce w Państwie i Narodzie, które sami dla siebie wypracujemy mając nadaną nam autonomią, o którą zabiega RAŚ. Pomyślność Państwa spoczywa i spoczywać musi na zdrowych zasadach samorządu terytorialnego. A jak jest?
  3. Na Śląsku jest miejsce dla wszystkich Ślązaków i nie Ślązaków – bez względu na to, co czują, co myślą, w co wierzą, jak mówią – tak jak to było w okresie międzywojennym, w części polskiej Górnego Śląska. Kultura śląska jest kulturą europejską, Śląsk nigdy tej europejskości się nie wyzbył! Panowie – nie zachowujcie się tak, jak wredna dla Śląska piłsudczyzna. Opamiętajcie się! Proszę nie jątrzyć. Jak są np. Ślązacy, którzy pragną języka śląskiego, to dlaczego nie.

 79. Bercik
  | ID: df72b3b0 | #117

  Jo jestech autochtoniczny Ślonzok, ale podom Polok, aby gorol gorzelik sie niy cieszył, bo to gorol z babom z łódzkiego, a som mgr robił w krakowie, wiync kaj łon siy pcho? Słyszoł kiery jak łon kajś coś po ślonsku pedzioł? Niech pita do krakowa, abo z babą do łodzi, a niy biere geltag tukej

 80. obserwator z boku
  | ID: d9c2c290 | #118

  Bercik,to mi sie podobo.Gorzelik godo;ja nie czuję się Polakiem.

 81. svatopluk
  | ID: 11977da3 | #119

  na zlosc mamie odmroze sobie uszy:)

 82. 240834sFiF
  | ID: 7a5345e8 | #120

  O tempora, o mores!
  Skandalicze treści zawarte w książce
  “Listy z Rzymu”
  Autor: Zbigniew Kadłubek – laureat nagrody „Wojciecha Korfantego” Związku Górnośląskiego w dniu 17 kwietnia 2011r. Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu . Śląskiego ds. Ośrodka Dydaktycznego w Rybniku, członka katowickiego oddziału PAN, członka „Verein für Geschichte Schlesiense e. V” Berlin.

  Cytaty i komentarze do cytatów
  Str. 38, 11 wiersz od dołu Cytat: „Wybrołżech jynzyk „obecny” za kerym stoi wojsko, fana, urzyndy”
  Komentarz: To obraza i zniewaga Polaków. Na Śląsku w latach 1939-1945 panował język za którym stało fana z hakekreutzem, Gestapo, Polizei, NSDAP, SS, Hitlerjugend, BDM i KOLABORANCI NIEMIECCY. Pełno było napisów:„polnisch streng veboten”. Dla dr Z. Kadłubka pracownika polskiego uniwersytetu język polski to „jynzyk obecny”, czyli tymczasowy.

  Str. 71 Cytat: „Kaj som te uczynki przesiadujoncych w kościołach polskich chrzescijan? Co to je za wiara, z keryj je yno tela zgorszynio i tela nienawiści? Co to je za wiara, kero je prziczynom niyustannego wykluczenio, wyciepywanio pogardzanio? W imie tradycji wyciepywanio wypyndzanio tu sie wjerzy! (Ślązoki coś o tym wiedzom jako kolaboranci) Któżby sie niey zgodziił, jak sie paczi na tych dzisiejszych pobożnych Poloków, z tym zdaniym ksionżki Krew świyntego Januarego Sandora Maraiego kere wypowiado pewiyn sprzedawca gemm:”Poloki niy poradzom zbawić świata”?……….. O takigo Boga czynów w polskim chrzescijasństwie niy chodzi”
  Komentarz: Pracownik naukowy Uniwersytetu Ślaskiego nie tylko oczernia Polskę i Polaków, ale także wiarę katolicką w Polsce.
  Z. Kadłubka drażni to, że ktoś powiedział, że na Śląsku byli kolaboranci. Że byli to fakt niezaprzeczalny. Ale ilość kolaborantów Ślązaków była bliska zeru, w porównaniu z ilością kolaborujących Niemców z programem zawartym w „Mein Kampf” i NADAP, a także programem Heinricha Himmlera eksterminacji ludności polskiej (Drang nach Osten, Zamojszczyzna), SS, SA,
  Art.13.1 Statutu U. Śl.:.”Podstawowymi zadaniami uczelni, są: 2) wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, za umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka.”. Tego zadanie nie może realizować Z. Kadłubek. Niestety rektor Uniwersytetu Śląskiego, ma inne zdanie na ten temat.

  Str. 38, 12 wiersz od dołu Cytat:”Napisołżech je po polsku, w jynzyku nojmynij mi obcym z obcych jynzyków.
  Komentarz: Nie godzi się, aby pracownik polskiego uniwersytetu tak mówił o języku polskim, języku urzędowym swojej uczelni? Kadłubek demoralizuje studentów swoimi wypowiedziami. O języku niemieckim Kadłubek nie pisze, że jest mu „obcy”. Może uważa go za „Muttersprache”.

  Str. 69, 12 wiersz od dołu Cytat:„Poloki zaczyni wierzyć w gupoty o Ślonsku, kere sami wymyślili. -” ….. „że ktoś kaś nazwoł nos Ślonzoków, kolaborantami. I chciół nas obrazić. O Chciół bardzo! A niy obraził! Bo jo żech już downo niy słyszołtak słodkiego komplementu o Ślązokach!” ” Ni ma chyba lepszego określenio Ślonzoków jak COLLABORANTES. Jestech kolaborantym, byda zawsze kolaborantym.”
  Komentarz: W latach niemieckiej okupacji a także przed napaścią Niemiec na Polskę w 1939-1945 kolaboranci byli na Śląsku, byli wszędzie, także w G.G. Za sprawą kolaborantów wiele Ślązaków zostało zamordowanych w niemieckich obozach zagłady. Do wszystkich kolaborantów należy mieć pogardę. Jeżeli dla Kadłubka nie ma lepszego określenia jak być kolaborantem, to jak może on być pracownikiem naukowym i dydaktycznym polskiego uniwersytetu, jaka powinna być reakcja rektora?

  Str. 71 Cytat: „A wiyż chyba bych sie lepij czuł w Ameryce. W kożdyj z Ameryk. Żodyn by mi niy wytykoł moich tynsknot, koloru oczów, dziadka w wermachcie. W Ekwadorze dużo ludzi miało w wermachcie. I co z tego. Ni ma tam takij wrogości mjyndzy ludziami jak w Polsce.”
  Komentarz: „wrogość między ludźmi w Polsce” pozwala autorowi na szkalowanie Polaków i Polski. W Polsce wrogość między ludziami była, pod rządami Hansa Franka i z rozkazu Heinricha Himmlera. Była to wrogość Niemców do Polaków. Kto był rasowo swój, a kto obcy? „Nur Für Deutsche”, „Judem Eingang verboten”, „Deutschland über alles” „Polnisch verboten” itd. itd.

  Str. 39, 1 wiersz od góry Cytat:„…….., kero została tak fatalnie i tak boleśnie zachwiono przez wypyndzynia , przez pogarda przibyszów, nienawiś do ślonskigo kosmosu, i ślonskigi genius loci …. „
  Komentarz: Potwarz i zniewaga Narodu i Rzeczypospolitej Polski przez . Art. 133. KK Kto publicznie znieważa Naród lub Rzeczpospolitą Polską, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  Z. Kadłubek nie zauważa tego co działo się na Śląsku ze Ślązakami w okresie II wojny światowej”, gdy „wypędzano”, (często na skutek donosów KOLABORANTÓW) do Auschwitz i “Vernichtyngslager”, udaje, że nic nie wie o marszach śmierci pędzonych Żydów z Auschwitz.

  Str. 32, 11 wiersz od dołu Cytat: „nie wsiodom do mercedesa, yno do zmazanych polskich cugów”
  Komentarz: W Polsce są pociągi. „Cugi” są w Niemczech.

  Str 37 3 wiersz od góry Cytat: „Ślonsk je ideom na wygnaniu”, ,
  Komentarz: Fakty dowodzą wręcz coś przeciwnego. Przykładem jest U. Śl., zatrudniający osoby realizujące anty-zadania statutowe tej polskiej uczelni, a także wiele wyższych uczelni, instytutów naukowych, badawczych zatrudniających Ślązaków na najwyższych stanowiskach (U. J. , U. Poznań itd)itd.

  Str 37, 8 wiersz od góry: Cytat: „my „Ślonzoki na Ślonsku som obecnosciom niychcianom, obcom obecności” i dalel: „ Ślonsk to je Schpielraum von Verlust”
  Komentarz: Przegranymi na Śląsku są zwolennicy powrotu Śląska do czasów sprzed 1921r., realizujący plan odłączenia Śląska od Polski, poprzez: „autonomię Śląska”, tworzenie fikcyjnego „języka regionalnego śląskiego” , reaktywowanie pruskiego pomysłu sprzed 80 laty, rozpaczliwego „ratowania” pruskości (niemieckości) Śląska, gdy złączenie Śląska z Polską w wyniku żądań Ślązaków (3 powstania śląskie), stało się realne. Pomysłu, wmawianie Ślązakom, że są „narodowości śląskiej” i pomysłu utworzenia „Freie Stadt Oberschlesien” -„państwa Śląskiego” na wzór „wolnego miasta Gdańska” mającego na celu zablokowanie żądań Ślązaków złączenia Śląska z Polską.

  Str 37, 3 wiersz od dołu Cytat: „Tak bardzo chciółbych być kim innym i kaj indzij!”
  Komentarz: Pragnącego być „ kim innym i kaj indzij”? lecz dalej na Śląsku, staje się zrozumiałe, jeżeli dąży on do tego, aby Śląsk stał się „Schlesien”, a z „pana” stał się „Herr” Kadlubek..

  Str. 39 4 wiersz od góry .Cytat:. „Kedy przidom te czasy, że przibysze przestanom gardzić, zacznom czcić ślonskego gyniusza miejsca, zacznom z nim godać? Kedy? Bo jak niy zacznie się tyn dialog ze ślonskym geniuszem miejsca tych przibyszów, pozostanom obcy, bydom dali niy-u-siebje; bydom też obcy Ślonzokom. Już nawet na Ślonsku niy bydzie Ślonzoków, a oni dali bydom obcy i pełni arogancji.”
  Str. 39 9 wiersz od góry Cytat: „Już nawet na Ślonsku niy bydzie Ślonzoków, a oni dali bydom obcy i pełni arogancji”
  Komentarz: Obłęd? Raczej stan upojenia antypolskiego?

  Str. 19, 8 wiersz od dołu
  Cytat:„…przytulono fest do mje – i tak musiołbych do Ciebie pisać. Suchend und fragent in Bewegung”
  str. 87 Cytat:„”Jo chciołbych być we Fuldzie- abo kajkolwiek indzij. Niy chciolbych być na Ślonsku- . …. U wos była wjosna. Tam na Hesji. …… jak chciołbych być we Fuldzie! „in Fulda blüht es überall herrlich -”
  Komentarz: Do „przytulonej” do siebie, Kadłubek pisałby nie w języku „najmynij mi obcym”. O Fuldzie pracownik naukowy polskiego Uniwersytetu Śl .też nie pisze w języku „najmynij mi obcym”,

  Str. 40 10 wiersz od dołu Cytat: „Szkoda, że żech ni ma Ślonzokym Morawiokym! Wjedziołbych kim żech je! Abo że żech ni ma Ślonzokem w Czechach! Wiedziołbych kim żech je! Marawioki i Ślonzoki w Republice Czeskij tworzom uznano mniyjszoś etniczno. W Czechach ślonsko ślonskoś je legalno. (Jo jestech człowiekym niylegalnym)”.
  Komentarz: Kadłubek wie, że Śląsk cieszyński – morawski był w zaborze austriackim, który nie germanizował Polaków tak jak Prusacy. Stąd inny stosunek do mniejszości.

  Str.88, 8 wiersz od dołu
  Cytat:„….rozumia jak pojedyńczym zwjerzyńciym je Ślonzok…”
  Komentarz: i dalej pisze w języku niemieckim, o którym nie mówi, że jest mu obcy, cytuje Heideggera członka NSDAP, który publicznie dał wyraz poparcia Hitlerowi i dla nazizmu. !

  Str. 19, 3 wiersz od dołu Cytat:”Pisza w dziwacznym jynzyku kerego som niy znom i kery ni mo żodnych reguł”
  Komentarz: „Dziwaczny język” Z. Kadłubka, to parodia gwar śląskich. Ślązacy znają doskonale swoją śląską polską gwarę i polski język, bo „w domu” mówili tą gwarą. Być może w domu Z. Kadłubka mówiono językiem nie polskim i nie śląską gwarą, skoro się jej nie nauczył. Śląską gwarą napisano dużo książek, (dr J. Musioł i inni) bez wymyślanych dziwacznych znaków niby liter, jak to na użytek „autonomistów śląskich” się teraz próbuje tworzyć ahistoryczny „język śląski”, na potrzeby tych co szkalują państwo pllskie. .

  W swojej prelekcji zamieszczonej na internetowej stronie:
  http://gu.us.edu.pl/node/243051#comment-form : czytamy30 wiersz od góry
  Cytat: „Ślązakami/Slezakami są ci, którzy się za takich uważają, a mieszkają np. w Haju ve Slezsku niedaleko Opawy. Ślązakami są ci, którzy mieszkają w Bazylei, Würzburgu, Dortmundzie, Fuldzie, a ze Śląska – zarówno z Dolnego, jak i Górnego Śląska – zostali wypędzeni lub wyproszeni po drugiej wojnie światowej – i także później”
  37 wiersz od góry http://gu.us.edu.pl/node/243051
  Cytat:”My som Ślonzoki. My niy momy s tym nic spólnego”.
  Komentarz: Ma się wrażenie, że to mówi Ericka Steinbach lub rewizjonista z „Bund der Vertriebenen” – „Związek wypędzonych”
  —– – ———–
  Każdy ma prawo być tym kim chce być. To zapewnia konstytucja i polskie prawo. Ale szkalować nie wolno nikomu, Polaków. Niemców, Czechów itd. Nie wolno też fałszować historii, także poprzez tendencyjne pisanie niepełnych informacji, służących do robienia z ofiary, agresora. Nie wolno też opisywać zbrodni dokonanej przez pojedynczego degenerata, Polaka czy Niemca, w sposób taki, że czytelnik odbiera to jako zbrodnie dokonane przez naród, o takim charakterze, jak zbrodnie Niemiec faszystowskich realizowane przez władze tego państwa, wybrane w wolnych powszechnych wyborach.
  Doza antypolskości zawarta w publikacjach Z. Kadłubka jest niezrozumiała i porażająca. Trudno zrozumieć, że taka osoba może być wykładowcą-wychowawcą młodzieży w polskiej placówce naukowej, Uniwersytecie Śląskim. Trudno zrozumieć aby osoba o takim antypaństwowym działaniu, miało możliwość urządzania spotkań, zwłaszcza z młodzieżą śląską. Trudno się dziwić narzekaniom na to, że u młodzieży jest mało patriotyzmu i poszanowania dla swojego Narodu i Państwa.

  Pan Prezydent Lech Kaczyński powiedział o kradzieży napisu z bramy Auschwitz: „Kradzież tej tablicy była czynem wyjątkowo haniebnym, bo naruszała dobro, jakim jest pamięć pomordowanych, pamięć o tym strasznym okresie w historii ludzkości”. w pełni odzwierciedlają oburzenie Polaków w tym nas Polaków- Ślązaków.

  Równie wyjątkowo haniebnymi czynami są publiczne zniewagi Narodu Polskiego dokonywane przez dr Zbigniewa Kadłubka, „pełnomocnik Rektora U. Śl. ds. Ośrodka Dydaktycznego U. Śl. w Rybniku, członka katowickiego oddziału PAN, członka „Verein für Geschichte Schlesiense e. V” Berlin.
  Dr Zbigniewa Kadłubek, publicznie znieważył Naród Polski i Rzeczpospolitą Polską, publiczną wypowiedzią, zamieszczoną w prasie, polegającą na nazwaniu Powstań Śląskich „hańbą”, i publicznym oczernieniem Ślązaków, oskarżając ich o bratobójczą walkę, publiczną wypowiedzią: „Ślązacy nie powinni byli stawać przeciwko Ślązakom „ – „jako brat przeciwko bratu”, a także pomówieniem jakoby wśród Ślązaków, była „znikomą świadomość powstań”.
  Ugodził w honor Ślązaków-Polaków i honor wszystkich Polaków?
  Poglądy Z. Kadłubka szkalujące Polaków, zawarte są także w miesięczniku „śląskich regionalistów” „Schlesische Schwalbe” gdzie także poniżono Ślązaków w artykule w numerze z sierpnia 2009r. pod tytułem: „Dziewięćdziesiąta rocznica wybuchu bratobójczych walk na Górnym Śląsku – powstanie to było coś dziwnego”. O powstańcach ta gazeta pisze „…..dupny powstaniec, co dziurawych szczewikach loto…..” i wiele innych „brunatnych” wypowiedzi.
  Gdyby ktoś nazwał „hańbą“.: Powstanie Warszawskie, Powstanie w Getcie Warszawskim, Styczniowe , Listopadowe to reakcja była by gwałtowna. Taka powinna też być w przypadku publicznej zniewagi Ślązaków stanowiących element Narodu Polskiego.
  Dr Zbigniew Kadłubek „pełnomocnik Rektora U. Śl. ds. Ośrodka Dydaktycznego U. Śl. w Rybniku, członek katowickiego oddziału PAN, członek „Verein für Geschichte Schlesiense e. V” Berlin w swojej książce „Listy z Rzymu” publikuje językiem zaledwie podobnym do gwary śląskiej, obelgi i kłamstwa pod adresem Polski i Polaków.

  Dr Jerzy Gorzelik – (adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki, przewodniczący „Ruchu Autonomii Śląska”), pisze o sobie: „Jestem Ślązakiem, nie Polakiem. Moja ojczyzna to Górny Śląsk. Nic Polsce nie przyrzekałem, więc jej nie zdradziłem. Państwo zwane Rzeczpospolita Polska, którego jestem obywatelem, odmówiło mi i moim kolegom prawa do samookreślenia i dlatego nie czuje się zobowiązany do lojalności wobec tego państwa”.
  -”przyłączyć Górny Śląsk do Polski to tak, jakby małpie dać zegarek. Po 80 latach, widać, że małpa zegarek zepsuła.”
  Pan Gorzelik skorzystał z gwarantowanego konstytucją R.P. prawa do samookreślenia się i sam się określił: „jestem nie Polakiem” . Potwierdził to, co wszyscy wiedzą i od setek lat wiedzieli, to, że Ślązacy to Ślązacy. Ślązakowi nikt w Polsce nie zabrania uważać się za Ślązaka, podobnie jak Warszawiakowi za Warszawiaka itd. Każdy musi być lojalny względem państwa, którego jest obywatelem. Gorzelik także. Jeżeli Gorzelik nie czuje się zobowiązany do lojalności wobec „tego państwa” , to znaczy ,że jawnie neguje obowiązki obywatelskie. Gorzelik określił się jako Ślązak i nie poniósł za to kary. Niedopuszczalnym jednak jest publiczne zachęcanie do antypolskich postaw, w tym do reaktywowania pomysłu z lat 1918-1921, mającego wówczas na celu zablokowanie żądania Ślązaków, przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Wmawiano Ślązakom, że „wy nie jesteście Polakami, jesteście Ślązakami” – „narodowość śląska”- „Ruch Autonomii Ślaska”!!. Ahistoryczny pomysł Gorzelika , „narodowość śląska” , to próba zrealizowania tego, czego nie udało się zrobić na Śląsku 90 lat temu Prusom i pruskim kolaborantom. To pierwszy krok do: oderwanie Śląska od Polski. Następne kroki wyjawia autor książki „Śląsk ziemia nieznana”.
  Postępowanie Garzelika, dyskwalifikuje go do zajmowanie państwowych stanowisk, w tym stanowiska dającego możliwość wpływania nie tylko na burzenie patriotycznych zachowań studentów polskiej uczelni, ale na dawanie wzoru lekceważenia obowiązków określonych statutem uczelni i prawem polskim.

  Wolność musi mieć granice, nie może być samowolą, także „wolności nauczania”. Za daleko władze U. Ś określają granicę tej „wolności”, opisanej w paragrafie § 4 statutu tej uczelni: „Uniwersytet w swej działalności kieruje się zasadami wolności nauczania, wolności badań naukowych, wolności twórczości artystycznej, oraz poszanowania odrębności poglądów” Odrębność poglądów i wolność nauczania, nie jest przyzwoleniem na samowolę. Nie może być wykorzystywana do lekceważenia obowiązków obywatelskich, do propagowania antypolskich zachowań, do lekceważenia statutu zakładu, do podkopywania fundamentów państwa.
  Art.13.1.prawa o szkolnictwie wyższym: „Podstawowymi zadaniami uczelni, są: wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie”
  § 23 Statutu U. Śl. : „Pieśnią wykonywaną w czasie uroczystości uniwersyteckich jest „Gaude Mater Polonia”
  Śpiewanie hymnu Uniwersytetu Śl. „Gade Mater Polonia” w tych okolicznościach nie ma sensu. Wówczas Mater Polonia non gauget, sed lacrimosa est.
  Zatrudnianie osób do pracy z młodzieżą, którzy zachęcają do lekceważenia i negowania wartości państwa polskiego, jest niedopuszczalne. Niszczy patriotyczne uczucia i zachowania, szkodzi interesom Państwa Polskiego.

  Lekceważenie obowiązków statutowych kadry naukowej Uniwersytetu Śląskiego do „patriotycznego wychowywania”, brak właściwej reakcji władz tej polskiej uczelni, zachęca do działań, przykładem których jest książka „Śląsk ziemia nieznana”, – autor Jan Rduch.
  Nie należy lekceważyć jakichkolwiek antypolskich działań, szczególnie tych które nastają na jedność terytorialną Polski. Zaniedbania mogą mieć skutek gorszy od skutków zaniedbań państwowych urzędów, dotyczących kolekcjonerskich akcji Giszowca w Katowicach i innych kolekcjonerskich akcji, o olbrzymich konsekwencjach, dla skarbu państwa.

 83. silus
  | ID: c3abe687 | #121

  Przeczytało się prawdę i bardzo i to bardzo boli)))))))))

 84. Anonim
  | ID: fa9244f4 | #122

  Wszechpolski ślązak…

 85. Anonim
  | ID: fa9244f4 | #123

  Niestety, kapuś tejkowski, towarzystwo radio-ma-ryjne i pozostali chrześcijańsko narodowi komuniści wysiadają :D

 86. 18 stycznia 2012, 16:19 | #1
Komentarze są zamknięte