Uwaga! Opolszczyzna pełna azbestu

Niezależna Gazeta Obywatelska3

close up on corrugated asbestos roof on byre in PolandWg szacunków ekspertów na teren woj.  opolskiego trafiło 325,7 tys. ton wyrobów zawierających azbest. Na  Opolszczyźnie  udało  się  zinwentaryzować  119,2 tys. ton wyrobów zawierających azbest – czyli co trzeci kilogram. W ciągu całego okresu trwania rządowego Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu (czyli od roku 2002) w woj. opolskim usunięto i unieszkodliwiono zaledwie 4,3 tys. ton wyrobów z  azbestem  – CO STANOWI ZALEDWIE 1,3% AZBESTU, który trafił na teren województwa!!!

Obecnie na 71 opolskich gmin, 57 posiada uchwalone gminne programy usuwania azbestu. Połowa  wszystkich gmin ma aktualną inwentaryzację wyrobów zawierających azbest. Pozostałe gminy też mają zinwentaryzowane wyroby, jednakże inwentaryzacja była wykonana w latach wcześniejszych. Należy podkreślić słabą aktywność opolskich gmin w zakresie pozyskiwania środków na usuwanie azbestu.

W 2012 roku tylko 22 na 71 gmin wnioskowało o dotację na usuwanie azbestu do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

14 tys. ton wyrobów zawierających azbest (nieznacznie powyżej 1%). Obecnie  na  226  wielkopolskich gmin tylko 169 posiada wymagane przez prawo gminne programy usuwania azbestu. Połowa  wszystkich gmin ma aktualną inwentaryzację wyrobów zawierających azbest. Pozostałe gminy też mają zinwentaryzowane wyroby, jednakże inwentaryzacja była wykonana w latach wcześniejszych.

W PROGRAMIE przedstawienie:
– sytuacji azbestowej na Opolszczyźnie
– zagrożeń związanych z azbestem
– możliwości i potrzeby usuwania azbestu
– ogólnopolskiego programu likwidacji azbestu (oraz działań lokalnych).

Tuż   po briefingu o 9:30 w tym samym miejscu odbędzie się  seminarium regionalne dla przedstawicieli samorządów i zarządców nieruchomości „Prawidłowe gospodarowanie i bezpieczne usuwanie wyrobów zawierających azbest – możliwości  i  koszty”.

Fundacja EkoRozwoju we współpracy z Urzędem Miejskim Opola zaprasza na regionalny briefing prasowy PRECZ Z AZBESTEM! w którym podsumujemy
pierwszy etap realizowanej w woj. opolskim kampanii dotyczącej przyśpieszenia
usuwania azbestu z naszego otoczenia.  CZAS: 26.02.2014 (środa) godzina 9:00
MIEJSCE: Opole Rynek – Ratusz , sala nr 312

Autor: Krzysztof Smolnicki /FER/

 1. Irena
  | ID: 726af94e | #1

  Azbest jest szkodliwy.Dobrze powiedziane.Owszem, pomoga finansowo przy rozbiórce,ale nie pomagaja przy zakupie materiału. A przykładowo najtansza papa, to na 100m2 dachu, kosztuje
  tylko…ok.10 tysiecy zł.a robocizna 6 tysiecy. a sfinansowanie kredytem to dodatkowo plus 30% odsetek,ubezpieczenie i in. kosztów.Kogo stać na nowe pokrycie dachu.Nie kazdy z nas pracuje w samorzadzie, gdzie płace srednia to 5tysiecy zł. A moze jest bank,który patrzy realnie na dzisiejsze dochody mieszkanców.Wskazcie.Napewno skorzystamy Bo Skok Stafczyka to tez lichwa.

 2. | ID: ddc4dfa2 | #2

  Treść pokrewna każdemu, rekomenduję publikację

 3. Anonim
  | ID: 7af72ed6 | #3

  I dziwnym trafem rodzina redaktora tegoż portalu ma zakład dekarski…

Komentarze są zamknięte