Kwesta w Opolu dla Żołnierzy Niezłomnych

Niezależna Gazeta Obywatelska2

flaga Bóg Honor OjczyznaDzisiejsza konferencja poświęcona jest dwóm projektom organizowanym przez Fundację Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, w ramach ogólnopolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jednym z nich jest akcja informacyjna genetyczno-historyczna „Niezłomny Jest w Tobie” prowadzona we współpracy z Polską Bazą Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów. Ma ona na celu poinformowanie potomków ofiar zbrodni komunistycznych o możliwości i sposobie przekazania swojego porównawczego materiału genetycznego w celu identyfikacji ekshumowanych ofiar. „Niezłomny Jest w Tobie„ to również jest apel o przekazywanie przez uczestników tamtych wydarzeń informacji o miejscach pochówku, akcjach zbrojnych czy postaciach związanych z antykomunistycznym podziemiem niepodległościowym okresu wojennego i powojennego. Jest to akcja całoroczna można się o niej dopowiedzieć min. z plakatów i rozdawanych przez nas ulotek, wszelkie informacje są dostępne na stronie Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Drugim projektem jest kwesta. Jest to akcja ogólnopolska, partnerem akcji jest Światowy Związek Armii Krajowej. Zbiórka prowadzona jest na rzecz ekshumacji i identyfikacji żołnierzy wyklętych. Zapewne słyszeliście państwo o ekshumacji na powązkowskiej łączce kiedy odnaleziono i zidentyfikowano szczątki min. mjr Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkai”. Dalszy etap ekshumacji prowadzony będzie w różnych miejscach w kraju również na Opolszczyźnie, w pobliżu miejscowości Barut na pograniczu powiatów strzeleckiego i gliwickiego. Do akcji przyłączyli się wolontariusze z opolskich gimnazjów, liceów i studenci. W sumie w całym kraju 1 i 2 marca będzie kwestowało ponad tysiąc wolontariuszy. W Opolu wolontariuszy spotkać będzie można na ulicach miasta od godziny 12 kiedy odbywać się będą uroczystości miejskie, do godziny 18.00. Wolontariusze będą zbierać datki specjalnych zaplombowanych puszek, każdy wolontariusz będzie miał ze sobą identyfikator i pozwolenie na zbiórkę. Kwestować będziemy również w niedziele pod niektórymi kościołami w Opolu także na ulicach miasta. Każdy datek realnie zwiększa szanse na odnalezienie i zidentyfikowanie kolejnej ofiary komunistycznego terroru. Dochody z kwesty zasilą konto w/w Fundacji która wspiera Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów.

Dominika Chmielowska,

 

Grzegorz Krukowski

 

Fabian Pszon

 

 1. z Niemodlina
  | ID: 885aaf82 | #1

  W Głosie Helmuta cissssssssssszzzzzzzzzzzaaaaaa. Również zero informacji o jutrzejszych uroczystościach.

 2. Irena
  | ID: 638c029d | #2

  Brać udział,..zbierać datki i szukać Naszych,Polskich Bohaterów,… Godny pochówek urzadzic. Tylko prawdziwi Polacy potrafia docenić Ich wielka ofiare.Zycie to cud,a pozbawienie zycia to zbrodnia.
  Wieczna Czesc i Chwała Bohaterom ! Czesc Waszej Pamieci ! A Głos Helmuta milczy,słusznie zauwazyłes @ z Niemodlina….. Ale My – Nie Milczymy. !!!!!! pozdrawiam.

Komentarze są zamknięte