Ukradł zabytki kultury celtyckiej i wywiózł je do Wielkiej Brytanii

Niezależna Gazeta Obywatelska1

naczyniezmonetamiW Sądzie Okręgowym w Opolu rozpocznie się 3 marca o godz. 9.30 proces 46-letniego Igora M., tłumacza sądowego zatrudnionego w Wlk. Brytanii, oskarżonego o zabranie w celu przywłaszczenia monet celtyckich z III i II p.n.e. oraz innych przedmiotów wykonanych z brązu, pochodzących z nielegalnych poszukiwań archeologicznych. Drugi zarzut dotyczy wywiezienia tych zabytków o wartości 3864 zł za granicę bez zgody Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Z informacji na forum internetowym wynikało, iż osoba posługująca się pseudonimem Van Woreden weszła nielegalnie w 2006 roku w posiadanie przedmiotów kultury celtyckiej, a następnie wywiozła je do Wlk. Brytanii i tam wystawiła na aukcji internetowej. Przedmioty te zostały nielegalnie pozyskane ze stanowisk archeologicznych na terenie Nowej Cerekwi.

Oskarżony Igor M. wyjaśnił, iż zabytki pozyskał, gdy przebywał w Nowej Cerekwi, gdy chciał kręcić film dokumentalny. Wyjaśnił także, że zabytki nigdy nie opuściłyby terytorium Polski – na aukcji wystawił ich kopie. Twierdził też, iż przedmioty, które pozyskał, przesłał do pracownika Uniwersytetu Warszawskiego, celem fachowego opracowania, następnie zamierzał przekazać je do właściwego muzeum.

Zespół zabytków kultury celtyckiej (lateńskiej) ma charakter unikatowy w skali Polski i Europy. Na podstawie znalezisk z Nowej Cerekwi możliwe jest określenie zasięgu osadnictwa Celtów w Europie, ich kultury oraz określenie pradziejowej historii ziem dzisiejszej Polski.

Za kradzież przedmiotów stanowiących szczególne dobro dla kultury grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Ewa Kosowska-Korniak

  1. Irena
    | ID: 949b616e | #1

    Internauci sa czujni.Złodzieja namierzyli, a to biegle-sądowe ” niewiniatko,”…które ukradlo zabytki celtyckie i wywiozlo w siną dal, zapewne sie nie przyzna. A wszelkie paragrafy kodeksu karnego w ksiazce beda zamkniete i ewentualnie odczytane oskarżonemu.

Komentarze są zamknięte