Jutro o godz. 9.00 wielkie, uroczyte otwarcie żłobka nr 3 przy ul. Górnej w Opolu. Na jego budowę przeznaczono działkę będącą własnością Gminy Opole Nr 1/6 obręb Kolonia Gosławicka o powierzchni 4.278 m2 położoną w cichej i spokojnej dzielnicy Opola w bezpośrednim sąsiedztwie dużych osiedli mieszkaniowych. Inicjatorką budowy tego żłobka i jego „matką chrzestną” jest Violetta Porowska (PiS) Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Opola. Czytaj więcej…
Dziś debata na temat raka prostaty w Opolu
W środę, 29 lutego 2012 r. w Opolu, w ramach kampanii „Prostata na lata”, odbędzie się debata medialna pt. „Walka z nowotworem prostaty w województwie opolskim”. Debata organizowana jest przez Fundację „Wygrajmy Zdrowie” pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego – Józefa Sebesty. Celem debaty jest znalezienie najlepszych rozwiązań pozwalających na realną walkę z nowotworem prostaty w województwie opolskim oraz podkreślenie wiodącej roli profilaktyki oraz edukacji społeczeństwa w zakresie onkologii. Czytaj więcej…
Czy wiesz, że…?
Z Gliwic (ówczesne Niemcy) pochodził dr Oscar Troplowitz (1863-1918), który wynalazł pastę do zębów i krem Nivea – najpopularniejszy kosmetyk Europejczyków. Mało kto wie, że ten niemiecki farmaceuta żydowskiego pochodzenia, który w 1890 r. przejął firmę Beiersdorf w Hamburgu w Niemczech od jej założyciela Paula C. Beiersdorfa, wynalazł krem w grudniu 1911 r. i nazwał go Nivea, co po łac. oznacza śnieżnobiały. Sprzedawano go w żółtym pudełku, które ozdobione było ornamentem w postaci zielonych pnączy, co odzwierciedlało Czytaj więcej…
Rekolekcje wielkopostne w rycie trydenckim
Okres Wielkiego Postu jest dla katolika czasem modlitwy, w najpełniejszym znaczeniu czasem obcowania z Bogiem. Przez modlitwę nabywamy pokory, uznajemy bowiem naszą zależność do Boga, naszą słabość i grzeszność. W tym czasie mamy się zajmować „słowem, które pochodzi z ust Bożych”, czytając Pismo święte i słuchając kazań. Ponieważ nie możemy spędzić czterdziestu dni w oderwaniu od świata, odprawmy przynajmniej krótsze rekolekcje. Czytaj więcej…
„Moim zdaniem fenomen Żołnierzy Wyklętych przyćmiewa wszystkich Wiedźminów, Spartan i innych bajkowych stworków stając się konkretną alternatywą dla płytkiej popkultury” – z historykiem Tomaszem Greniuchem rozmawia Adam T. Witczak
2Kartka z kalendarza: dziś mija 244. rocznica zawiązania konfederacji barskiej
1Konfederacja barska (1768-1772) była zbrojnym związkiem szlachty polskiej utworzonym w Barze na Podolu 29 lutego 1768 r. Część szlachty polskiej przysięgła obronę wiary katolickiej i walkę o niepodległość Rzeczypospolitej. Konfederacja skierowana była przeciwko: kurateli Imperium Rosyjskiego, królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu i popierającym go wojskom rosyjskim, a także różnowiercom. Celem konfederacji było zniesienie ustaw narzuconych przez Rosję, a zwłaszcza dających równouprawnienie innowiercom. Przez część historyków konfederacja barska uważana jest za pierwsze polskie powstanie narodowe. Czytaj więcej…
Co słychać w Radzie Powiatu Opolskiego?
3We czwartek, 23 lutego 2012r. odbyła się XV sesja Rady Powiatu Opolskiego IV kadencji. Tak jak i w kraju, tak również w Radzie Powiatu Opolskiego rządy sprawuje Platforma Obywatelska – z tą małą różnicą, że w Radzie Powiatu przewagę w koalicji rządzącej ma Mniejszość Niemiecka (dwanaście osób). Koalicja zatem dyktuje warunki… Propozycje opozycji pozostają na marginesie i zazwyczaj zostają odrzucane miażdżącą większością głosów. Czytaj więcej…
Rozdano cztery dzikie karty na Tour de Pologne
Przygotowania do tegorocznego 69. Tour de Pologne UCI World Tour nabierają tempa. Wyścig odbędzie się w dniach 10-16 lipca i zgromadzi na starcie najlepsze zespoły na świecie. Dołączą do nich również ekipy z „dzikimi kartami”: Team Type 1 – Sanofi, Colnago-CSF Inox, Caja Rural oraz Reprezentacja Polski. Czytaj więcej…
1 marca o godz. 12.00 w Opolu oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wykletych
1 marca na Placu Wolności odbędą się już po raz drugi oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezydent Opola zaprasza wszystkich mieszkańców na godz. 12:00 pod pomnik, gdzie władze miasta i województwa złożą wieńce w hołdzie żołnierzom drugiej konspiracji. Czytaj więcej…
1 marca o godz. 17.00 Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opolu
4Środowiska patriotyczne i prawicowe zapraszają na Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbędzie się w czwartek 1 marca w Opolu. Nie pozwolimy zapomnieć o bohaterach!
Marsz wyruszy o godzinie 17.00 spod opolskiej katedry. Planowana trasa przemarszu to: ulica Katedralna – Krakowska (przez rynek) – plac Wolności – Mozarta – do pomnika Żołnierza Podziemia Antykomunistycznego, Czytaj więcej…
Kto po Zembaczyńskim?
6To pytanie może zastanawiać, ponieważ Ryszard Zembaczyński sprawuje już swoją trzecią kadencje na stanowisku Prezydenta Miasta Opola. Najczęściej w takich przypadkach włodarz wygrywa każde kolejne wybory. Jednak obecny prezydent ma już swoje lata, dlatego o czwartą kadencję raczej nie będzie walczył- chyba, że zaskoczy wszystkich, łącznie z samym sobą.
Zastąpić go będzie łatwo, przecież to nie Rafał Dutkiewicz. Wystarczy ktoś żywszy z pomysłami, wizją na miasto i odwagą. To okazuje się być bardzo ważna cecha. Często Opole przegrywa batalie choćby o festiwal z powodu braku odważnych decyzji. Czytaj więcej…
Becikowe po nowemu
Becikowe będzie przysługiwało rodzinom, w których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1922 zł – planuje MPiPS. Obecnie zapomoga przysługuje wszystkim.
Wprowadzenie kryterium dochodowego przy ustalaniu prawa do becikowego oznaczać będzie, że rodzice będą musieli składać oświadczenia lub zaświadczenia dokumentujące ich dochody. Pisemny wniosek o becikowe składa się w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Czytaj więcej…
Janosik do korekty
ZMP nie poparł obywatelskiego projektu zmiany „janosikowego”. Według Związku system wymaga znacznej korekty, ale opartej na rzetelnej analizie finansów JST
W stanowisku przedstawionym podczas posiedzenia zarządu związku wyjaśniono, że obywatelski projekt zmian w systemie wyrównawczym nie może uzyskać poparcia ZMP. Jednym z powodów takiej decyzji jest fakt, że proponowane zmiany w obliczaniu wpłat jednostek nie uwzględniają np. różnic w kosztach zadań realizowanych przez gminy. (ZMP przywołuje przy tym na art. 9 ust. 5 EKSL). Czytaj więcej…
Kibice Odry Opole uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych
W czwartek 1 marca o godzinie 17.00, z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, przedstawiciele kibiców Odry Opole złożą kwiaty przy pomniku Bóg – Honor – Ojczyzna na placu Wolności w Opolu. W ten sposób uczczą pamięć tych, którzy walczyli do końca o wolną Polskę. Czytaj więcej…
Rekolekcje dla małżeństw w Nysie
W dniach od 16 do 18 marca (piątek – niedziela) w Diecezjalnym Domu Formacyjnym w Nysie odbędą się rekolekcje dla małżeństw w organizowane przez ruch rekolekcyjny „Spotkania Małżeńskie”. Początek w piątek o godz. 17.00, zakończenie w niedzielę około godz. 15.00.
Spotkania Małżeńskie są ruchem rekolekcyjnym mającym na celu pogłębianie więzi małżeńskiej, pomoc w lepszym i głębszym zrozumieniu się męża i żony Czytaj więcej…
Opolski przegląd sportowy: Siatkówka, piłka ręczna, koszykówka
Jastrzębski Węgiel – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (23:25)(22:25)(20:25)
1. Skra Bełchatów – 43
2. ZAKSA – 39
3. Resovia Rzeszów – 35 Czytaj więcej…
Jutro rusza polityczny proces Adama Słomki
4Proces rozpocznie się we wtorek 28 lutego 2012 r. o godz. 9.30 w Sądzie Okręgowym w Katowicach znajdującym się przy ul. Andrzeja blisko dworca PKP [nr sali podadzą na miejscu!].
Oskarżeni to: Adam Słomka. Zygmunt Miernik, Marianna Mirosław (weterani opozycji PRL). Adam Słomka – więzień polityczny w PRL i III RP (poseł na Sejm RP 1991-2001, były przedstawiciel Polski w Zgromadzeniu Parlamentarnym Radu Europy i b. obserwator procesów demokratycznych w krajach b. Bloku Sowieckiego), Zygmunt Miernik w PRL internowany, Marianna Mirosław (skarbnik KPN-OP) Czytaj więcej…
Opolski przegląd sportowy: sparingi piłkarskie, futsal, hokej na lodzie
Sobota:
Odra Opole – Ruch Zdzieszowice 1:1, Sparta Paczków – Orzeł Ząbkowice Śląskie 3:3, MKS Kluczbork – Bruk-Bet Nieciecza 3:3, OKS Olesno – MKS II Kluczbork 4:2, Małapanew Ozimek – Chemik Kędzierzyn 1:1, Orzeł Dzierżysław – Czarni Gorzyce 2:3, LKS Rybna – Pogoń Łosiów 2:4, Unia Kolonowskie – Swornica Czarnowąsy 1:0, LZS Leśnica – Raków Częstochowa 0:2, Olimpia Lewin Brzeski – Orzeł Dzierżysław 1:11, Spartan Grudynia Wielka – Iskra Zopowy 4:4, Czytaj więcej…
Grzech zaniechania – czyli cała władza w ręce RAŚ
12Wielu uważa, że nagłaśnianie Ruchu Autonomii Śląska sprzyja rozwojowi tej organizacji. Nawet niektórzy PiS-owcy do dziś twierdzą, że najpierw trzeba wypracować koncepcje jak się odnosić do tego zjawiska a nie podejmować próby zwalczania tej „idei” – wszak to prawicowy i konserwatywny elektorat. 22 lata pozwalano się rozwijać po cichutku, pomalutku tej godzącej w integralność państwa organizacji (groźnej, bo głoszącej z każdego punktu widzenia ideologię durną). Nie chciano zwracać uwagi na to, że Kazimierz Świtoń został posłem w 1991 r. między innymi z poparciem tej organizacji. Czytaj więcej…
Co studiować? Fizjoterapia
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu istniejąca od 2003 roku jest jedyną tego typu uczelnią na Opolszczyźnie i jedną z kilku placówek na terenie całego kraju. Studentom nie oferuje może szerokiego wachlarza kierunków możliwych do wybrania, ale za to są one konkretne, specjalistycznie przygotowują ich do wykonywanego zawodu. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 226. rocznica trzęsienia ziemi w Cieszynie
27 lutego 1786 r. na północ od Cieszyna miało miejsce trzęsienie ziemi w skali ok. 6,0 (5,2?) magnitudy ale było silniej odczuwalne (intensywność do VIII stopnia w skali Mercallego-Karnika – określane jako trzęsienie „niszczące”.) Trzęsienie to wystąpiło na obszarze trójkąta: Wrocław-Lwów-Wiedeń. Kataklizm zniszczył m.in. kwitnący i powracające właśnie do świetności Cieszyn, którego pozycja wzmocniła się po zakończeniu wojen śląskich w połowie XVIII w., w wyniku których Cieszyn, jako jedno z nielicznych miast Śląska, pozostał przy Austrii. Czytaj więcej…
Czy wiesz, że…?
We wczesnym średniowieczu obszar, na którym powstała późniejsza Byczyna leżał w granicach państwa Ślężan, a potem księstwa wrocławskiego. Ok. 1290 r. władcą Byczyny był książę głogowski Henryk III († 1309 r.), a po podziale ziem między jego spadkobierców w 1312 r. miasto przeszło pod panowanie księcia Konrada I z Oleśnicy († 1366 r.) i dzieliło losy głogowsko-oleśnickiej linii Piastów. W 1322 r. Byczyna znalazła się w rękach książąt legnicko-brzeskich, a w latach 1341 – 1348 była we władaniu króla Polski Kazimierza Wielkiego. Czytaj więcej…
Fiasko endeckiej dyplomacji
Już trzy dni po Plebiscycie 23 marca pod presją Korfantego MSWoj. gen. Kazimierz Sosnkowski skierował pismo do dowódcy Okręgu Generalnego gen. Raszewskiego w sprawie niedopuszczenia do wystąpień zbrojnych na Górnym Śląsku. Mowa jest w nim o prowokacjach niemieckich, które mogą nastąpić by pokrzyżować plany przyłączenia Śląska do Polski. Generał był przekonany, że takie rozruchy mogłyby „stanowić poważne niebezpieczeństwo polityczne w rozstrzygającej chwili. Czytaj więcej…
Dalszy ciąg katechizmu katolickiego kard. Gasparriego
9. Jakim sposobem znak Krzyża Świętego wskazuje na te dwie tajemnice wiary chrześcijańskiej?
Znak Krzyża Świętego wskazuje na te dwie tajemnice wiary chrześcijańskiej, ponieważ słowa jego oznaczają jedność Boga w trzech różnych Osobach, kształt zaś Krzyża, który opisujemy ręką, przypomina Odkupienie, dokonane na drzewie Krzyża przez Jezusa Chrystusa. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 85. rocznica ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego oficjalnym hymnem Polski
26 lutego 1927 r. Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnym hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej. Pieśń (melodia na motywach marszu mazurka) napisał Józef Wybicki w dniach 16-19 lipca 1797 r. Od razu stała się hymnem Legionów Polskich we Włoszech. Tekst ogłoszono po raz pierwszy w Mantui w lutym 1799 r. w gazetce „Dekada Legionowa”. Na początku 1798 r. znana była we wszystkich zaborach. Śpiewana była podczas powstania listopadowego (1830 r.), styczniowego (1863), przez Polaków na Wielkiej Emigracji, w czasie rewolucji 1905 r. oraz I i II wojny światowej. Czytaj więcej…
Subiektywny przegląd tygodnia: Kwiatkowski wraca i nie wraca, a Tusk ciągle lawiruje…
9Z Opola
Hit tygodnia w Opolu. Aż poświęcę kilka zdań dla tej sprawy, ponieważ jest niesamowita. Janusz Kwiatkowski wraca do ratusza! Taka wiadomość obiegła wszystkie media, dlatego można było liczyć na szybki odzew ze strony zainteresowanego faktem środowiska. Więc mija kilka dni i Kwiatkowski… do ratusza jednak nie wraca. Chłopina miał dostać umowę zlecenie przy pracach dotyczących Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Czytaj więcej…
Chore rozwiązania emerytalne rodem z kosmo-ekonomii
2Niedawno nasz premier Donald Tusk upierał się że wprowadzenie ACTA w Polsce jest koniecznością. Dziś, jak wiadomo, głęboko się od tego odcina, a nawet chce namawiać przywódców Unii Europejskiej do odrzucenia porozumienia. Teraz narzuca się pytanie skąd taka szybka zmiana decyzji? Premier chcę odsunąć uwagę młodych ludzi od swojej osoby, alby nie być kojarzonym z wprowadzeniem porozumienia ACTA. A tak naprawdę chodzi o wprowadzenie tylnymi drzwiami rektyfikacji podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Czytaj więcej…