Kto po Zembaczyńskim?

Redaktor Obywatelski6

To pytanie może zastanawiać, ponieważ Ryszard Zembaczyński sprawuje już swoją trzecią kadencje na stanowisku Prezydenta Miasta Opola. Najczęściej w takich przypadkach włodarz wygrywa każde kolejne wybory. Jednak obecny prezydent ma już swoje lata, dlatego o czwartą kadencję raczej nie będzie walczył- chyba, że zaskoczy wszystkich, łącznie z samym sobą.

Zastąpić go będzie łatwo, przecież to nie Rafał Dutkiewicz. Wystarczy ktoś żywszy z pomysłami, wizją na miasto i odwagą. To okazuje się być bardzo ważna cecha. Często Opole przegrywa batalie choćby o festiwal z powodu braku odważnych decyzji.

Obecny prezydent ma jednak swoje zalety. Miasto pięknieje i tych zasług niemożna mu odbierać. Panuje pewien spokój działania dlatego otwarcie należy przyznać, iż Ryszard Zembaczyński jest świetnym urzędnikiem. Jednak w tym tkwi największy problem. Gdyż  nie tylko urzędnikiem być powinien ale również  managerem, który kieruje wszystkim sprawnie mając jednocześnie określoną wizję.

Takim kandydatem może być obecny wiceprezydent Krzysztof Kawałko. Były manager (a to cecha bardzo ważna jak już wspomniałem ) jest według mnie dość konkretny w swoim działaniu,pomimo krytyki ze strony opozycji, która zarzuca mu kilka złych ruchów. Kawałko miał być mało konkretny, można nawet powiedzieć, że miotał się ws. wyścigu Tour de Pologne, który odbędzie się w Opolu. Często fantazjuje stwierdzeniami tupu: „ pieniądze się znajdą” czy „ powinno się udać”. Prezydent natomiast powinien znać doskonale swoje możliwości i wiedzieć co może e czego nie. Kawałko, który kierował kampanią samorządową opolskiej Platformy może oczywiście przez najbliższe trzy lata nabrać doświadczenie, dlatego czas pokaże, jakie będą rokowania NGO co do tego kandydata.

Kolejną osobą którą nominujemy do prezydentury w Opolu jest Arkadiusz Wiśniewski. Jeszcze przed ostatnimi wyborami samorządowymi lokalne media typowały go jako osobę którą na fotelu prezydenta zastąpi Zembaczyńskiego. Na razie zastępcą został, pełniąc funkcję wiceprezydenta miasta, jednak znając jego ambicję będzie chciał iść dalej. W 2007 roku zanotował nieudany start do parlamentu, dlatego też jeżeli nie otrzyma w kolejnych wyborach parlamentarnych dobrej pozycji na liście wyborczej, zapewne będzie chciał walczyć się o fotel prezydenta miasta. I tu szczerze trzeba przyznać, że Wiśniewski jest mało konkretną osobą. Często nieradzi sobie z trudnymi pytaniami które są zadawane przez dziennikarzy. Co więc będzie w ewentualnej debacie z kontrkandydatem?

Przeciwnicy bowiem szykują się do ostrego starcia. Swój start w wyborach zapowiedział obecny poseł Solidarnej Polski Patryk Jaki. Natomiast SLD wystawi ponownie Tomasza Garbowskiego, z którym Ryszard Zembaczyński wygrał drugą turę różnicą kilkuset głosów. Na start pewnie zdecyduje się obecny wiceprzewodniczący Rady Miasta Marcin Ociepa, który poprzednim razem w ostatniej chwili wycofał się z kandydowania na urząd prezydenta. Problem pojawia się w PiS. Być może ponownie na start zdecyduje się Violetta Porowska ponieważ nie widać nikogo innego na horyzoncie w tej partii. Jednak na pewno w wyborach nie ujrzymy Ryszarda Gali. Człowiek bez twarzy w mediach dodatkowo stracił twarz prywatnie praktycznie w każdym środowisku do którego przyszedł.

Do wyborów mamy jeszcze niecałe trzy lata. Jednak przyglądajmy się bacznie wszystkim ewentualnym kandydatom. Większość z nich swoją aktywność i troskę o miasto rozpocznie zapewne na początku 2014 roku. Tak było ostatnim razem, kiedy to naglę Poseł Garbowski w roku wyborczym stał się najbardziej aktywny. Kto zaskoczy nas tym razem? Może się wydawać, że mamy jeszcze dużo czasu, jednak pierwsze przymiarki do wyborów będą robione już w tym roku.

Felieton ukazał się w ostatnim wydaniu ” Śląskiej Gazety” dnia 24.02.2012

 autor: Łukasz Żygadło

 1. ajwaj
  | ID: 6caab82d | #1

  Po Ryszardzie będzie zapewne inny gość z PO . To pewne !

 2. Ozi
  | ID: 9afcf2e3 | #2

  A ja zyczę sukcesu panu Jakiemu.
  Oczekujemy zmian,działań nie pozoranctwa i nieudacznictwa.

 3. tedi
  | ID: 27c2a962 | #3

  Jeśli nie wygra Wiśniewski z PO lub Garbowski z SLD , będzie to tragedia dla Opola. Kawałko, który jak sami piszecie ma największe szanse to typowy aparatczyk. Wykształcenie więcej niż śmieszne, nieliczne decyzje jakie podejmuje są beznadziejne i narażają miasto na ogromne koszty. Podobnie jak Kawałko, całkowicie niekompetentny jest też Jaki. Różnica między nimi to tylko wiek. Jak jednak wskazuje historia zła moneta wypiera dobrą a g… zawsze wypływa do góry, zatem ku nieszczęściu Opola prezydentem zostanie jeden z tych dwóch.

 4. saga
  | ID: 077946ee | #4

  Może i Jaki niekompetentny, ale za 3 lata wszystko się może zmienić.

 5. GOŚĆ
  | ID: 70b55c72 | #5

  @tedi

  tedi ty masz ułomne POjęcie o polityce – psychotropów nie przyjąłeś czy jaki czort ?

  Oprócz zembatego nikt w opolkim grajdołku PO się nie liczy jeśli chodzi o stanowisko prezydenta.

  Patry jaki – będzie prezydentem ! Jaki to doświadczony samorządowiec.

  Człowiek ambitny ,czynny, czlowiek który nie rzuca słów na wiatr.

  Jeśli Jaki mówi że w Opolu powstanie fabryka – to znaczy że tak będzie (nawet jeśli miałaby to być fabryka Melexów :) ;) ).

  Nowa Fabyka -> nowe miejsca pracy-> mniejsze bezrobocie -> więcej zadowoonych ludzi -> więcej podatków dla miasta -> inni prywaciarze (złodzieje) będą mieć konkurencję (będą musieli podwyższać stawki godzinowe, niejeden złodziej po nocach nie będzie spał ;) :) ) -> wzrost lokalnej koniunktury -> wzrost sprzedaży (ludzie będą więcej kupować-jedzenie,ciuchy, agd/rtv, inne pierdoły). -> słowa uznania dla Posła Żyżyńskiego !

  Jaki będzie Prezydentem , a ja premierem ;) :)

  „Źle będzie jak tak nie będzie” :(

  Dziadek zembaty ma 64 lata – a to durni i naiwni ludzie że na wapniaka głosowali.

  Ale niestety, obraz polskiej rzeczywistości jest smutny – wielu 60 latków pcha się na radnych -NIE WIEM PO CO – tylko dla kasy. Owszem można ,ale żeby kasę brać trzeba coś robić ! ! !. Mało który z 6 na blacie jest aktywny – zazwyczaj biernii.

  Starcy usuńcie się , WSTĄPCIE SIĘ ! ! ! DO JASNEJ CIASNEJ, WSTĄPCIE SIĘ DLA MŁODYCH ! ! ! MAŁO ŻEŚCIE SIĘ JUŻ POnażerali. PYCHA TO GRZECH

 6. cozakoles
  | ID: fd4bf96a | #6

  Jaki wydaje mi się ma spore szanse. Społecznik, aktywny, takich nam tu potrzeba, dlatego nie głosowałem na niego w wyborach do sejmu. Po prostu takich ludzi nie wypuszcza się tak szybko i tak łatwo. Może to tylko PR, ale wydaje się obiecujący. Jeszcze niech trochę zrobi dla Opola i ma mój głos do W-wy.

Komentarze są zamknięte